fbpx
Naujienos, Scanorama

Apdovanota jauna režisierė A. Urbaitė jaučia paskatą praverti kūrybinį stalčių

Režisierė Austėja Urbaitė AVAKA archyvas
Režisierė Austėja Urbaitė
AVAKA archyvas

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ konkursinės programos „Naujasis Baltijos kinas“ laureatėms – jaunai režisierei Austėjai Urbaitei ir prodiuserei Linai Murinaitei prireikė laiko atsigauti po malonaus šoko. 13 konkurentų nugalėjusios lietuvės džiaugiasi, kad jų trumpametražis filmas „Tiltai“ tęs savo gyvenimą festivaliuose, o pelnytos piniginės premijos padės padengti gamybos skolas ir išsitraukti iš stalčiaus naują filmą.

Konkursinėje programoje „Naujasis Baltijos kinas“ buvo renkami du nugalėtojai – geriausias lietuvių režisieriaus darbas ir geriausias Baltijos šalių filmas. Dėl šio titulo varžėsi 14 filmų – 5 lietuvių, 6 estų ir 3 latvių. Juos vertino įspūdį paliekanti komisija, kuriai vadovavo kino pasaulyje svarbus kritikas Neilas Youngas, įtakinga Norvegijos kino režisierė ir scenaristė Anja Breien ir Liubeko Šiaurės šalių kino dienų meno vadovė Linde Fröhlich.

Jų bendru sprendimu geriausiu lietuvišku konkurso darbu išrinktas režisierės A. Urbaitės 26 minučių filmas apie žmonių santykius „Tiltai“. Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA jo kūrybinei komandai skyrė 3 tūkstančių eurų prizą, kuris režisierę ypač pradžiugino.

„Šio įsteigto prizo mums labai reikėjo ir jo labai norėjosi. Nors jaučiau, kad mūsų galimybė – 50 prie 50. Tikėjausi sulaukti savo filmo vardo „specialiųjų paminėjimų“ sąraše, bet jo nepelniusi suspaudžiau kėdės kraštus“, – prisipažįsta Austėja, netrukus patyrusi saldų laimėjimo jausmą.

„AVAKA nuolatos remia ir skatina jaunuosius lietuvių kino kūrėjus, kadangi manome, jog labai svarbu yra padėti autoriams ir prodiuseriams žengti savo pirmuosius žingsnius kino ir televizijos pasaulyje. Man „Tiltai“ ypač patiko. Dėl to labai džiaugiuosi komisijos sprendimu jį paskelbti ne tik geriausiu lietuviškuoju, bet ir visų trijų Baltijos šalių sėkmingiausiu filmu“, – teigė AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.

Didįjį laimėjimą – „Vilniaus kino klasterio“ 10 tūkst. eurų vertės kino aparatūros nuomos paslaugas būsimam kino projektui laimėjusi A. Urbaitė sako, kad tai jau buvo kaip sapnas.

Režisierė Austėja Urbaitė AVAKA archyvas
Režisierė Austėja Urbaitė
AVAKA archyvas

„Kai vos atsisėdusi atgal į vietą išgirdau komisiją antrąkart tariant žodžius apie upę, mane ištiko kažkas panašaus į šoką. Palyginčiau tą jausmą nebent su akimirka, kai tik pradedi pabusti po nualpimo, kai dingsta erdvė ir sienos išsisklaido. Nemaniau, kad tokia galimybė išvis egzistuoja, akimirką sudvejojau, kad čia tik mano tokia laki fantazija ir net išsigandau, ar tikrai turėčiau stotis? Spėjau net pasvarstyti, kaip būtų gėda, jei nueičiau į sceną, kai iš tiesų pasakė visai ne mano vardą“, – emocionaliai pasakojo režisierė.

Vis dėlto, klaidos nebuvo – A. Urbaitės filmas išties triumfavo dukart. „Deja, nemačiau visos Baltijos šalių programos, todėl vargu ar galiu konstruktyviai atsakyti, kuo mano filmas išsiskyrė iš kitų. Galbūt jį žiūrint pasijuto, kiek meilės ir pastangų į jį buvo įdėta, o gal jis tiesiog perdavė tai, ką turėjo perduoti? O gal ir viena, ir kita“, – kalbėjo „Tiltų“ režisierė.

AVAKA premiją ji pirmiausiai investuos į filmo platinimą. „Norime keliauti per festivalius, džiaugiamės, kad dabar turėsime finansines galimybes teikti paraiškas. Ir skolų už gamybą vis dar turime…“ – sakė Austėja.

Be to, režisierė prasitarė, kad tebelaukia dėl finansinių kliūčių nepradėta montuoti dokumentinio filmo medžiaga. „Gal pats laikas jos imtis?“ – svarstė jaunoji kūrėja.

 

Komentarai