fbpx
Kino pavasaris, Pokalbiai

Apie trumpus filmus trumpai. Jonas Trukanas „Žmogus Vielabraukis“

Režisierius Jonas Trukanas Asm. archyvo nuotrauka
Režisierius Jonas Trukanas
Asm. archyvo nuotrauka

Režisierius Jonas Trukanas pristato trečiąjį savo trumpametražį filmą „Žmogus Vielabraukis“. Teiraujamės režisieriaus, kaip kilo mintis sukurti pirmąjį lietuvišką filmą apie superherojų.

Pirmasis lietuviškas superherojus Žmogus Vielabraukis. Kodėl būtent Vielabraukis?

Vielabraukis – juokingas žodis. Filmas pasakoja apie troleibusų parką. Troleibusu parke diegama nauja bevielio troleibuso technologija – jam nereikės nei vairuotojų, nei ypatingo aptarnavimo. Žmonės praras darbus.

Kažkada žiemą, neužsivedus mašinai, po ilgo laiko važiavau troleibusu. Pradėjau galvoti, kad prieš dešimt metų važiuojant į mokyklą kelionės troleibusu atrodė natūralus ir kasdienis dalykas, o pats troleibusas – beveik Vilniaus simbolis. Bet bėgant laikui troleibusai man pradėjo atrodyti vis labiau ir labiau gremėzdiški ir vis mažiau tinkantys prie besikeičiančio Vilniaus peizažo.

Kadras iš filmo „Žmogus Vielabraukis“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Žmogus Vielabraukis“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Galvojau apie tai, kaip nesustojantis technologijos progresas keičia pasaulėžiūrą ir kodėl man staiga troleibusai pradėjo atrodyti kaip pasibaigusio laikotarpio simbolis. Taip pradėjau gilintis į troleibusų parko problematiką, susitikinėti su ten dirbančiais žmonėmis. Po šitų pokalbių požiūris į troleibusus dar kartą keitėsi – gimė mintis apie senųjų troleibusų gynėją, troleibusų parko tradicijų sergėtoją – Žmogų Vielabraukį.

Kaip kilo mintis sukurti superherojaus filmą?

Augdamas skaičiau daug komiskų ir „Eridano“ leidyklos fantastinių knygų, tad superherojaus mitas nebuvo svetimas nuo jaunų dienų. Man atrodo, kad superherojai yra savotiška biblijinių angelų sargų atmaina. Nors pirmieji superherojai buvo sukurti kaip vaikų edukacijos priemonė, bėgant laikui jie evoliucionavo į kur kas komplikuotesnius socialinius konstruktus. Bet vienas dalykas išliko – superherojus visada kovoja už savo idealą. Mums ši koncepcija labai tiko. Pagrindinis filmo personažas – Viktoras – troleibuso parko mechanikas, stojantis į kovą prieš naująsias technologijas.

Kadras iš filmo „Žmogus Vielabraukis“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Žmogus Vielabraukis“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Ar ateityje galime sulaukti pilnametražio tęsinio?

Išmušus tamsiausiai valandai troleibusams Žmogus Vielabraukis pakils vėl. Susikryžiuos troleibusų ūsai, nuvilnys iškrova per elektros tinklą ir vėl suplazdės skraistė naktyje…

O rimtai, tai „Žmogus Vielabraukis“ yra origins, arba superherojaus, kilmės filmas. Tad man pačiam būtų labai įdomu sugrįžti apie Vielabraukio nuotykių, tad ši idėja kažkada tikrai bus vystoma.

Kokie artimiausi kūrybiniai planai?

O šiuo metu po truputį vystau pilnametražio (ne apie Žmogų Vielabraukį) filmo scenarijų, turiu minčių dar keletui trumpametražių.

Filmo anonsas:

Filmo seansai:

Balandžio 01, Penktadienis, 17:00-18:30, Forum Cinemas Vingis, S01, Vilnius

Balandžio 02, Šeštadienis, 20:45-01:23, Forum Cinemas Vingis, S06, Vilnius

Balandžio 10, Sekmadienis, 13:30-15:00, Pasaka, MS, Vilnius

Komentarai