fbpx
Kino pavasaris, Pokalbiai

Apie trumpus filmus trumpai. Nathanas Jurevicius „Virsmas“

Nathanas Jurevicius, Fotografė Monika Daužickaitė
Nathanas Jurevicius, Fotografė Monika Daužickaitė

Kalbiname lietuvių kilmės australą Nathaną Jurevicius, kuris atvyko į Lietuvą pristatyti naujausio savo animacinio trumpametražio filmo „Virsmas“ Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“.

Gimėte, augote ir gyvenate Australijoje. Kokie giminystės ryšiai Jus sieja su Lietuva?

Mano senelis yra kilęs iš Lietuvos. Jis sutiko mano senelę, kuri yra latvė, antrojo pasaulinio karo metais. Kaip ir daugelis žmonių jie bėgo susiklosčius nepalankiai politinei situacijai. Jie susipažino pabėgėlių stovykloje Vokietijoje. Susituokė ir 1951 m. emigravo į Australiją. Naujuosius namus nusprendė įrengti taip, kaip Lietuvoje.

Važiuodavau ten kiekvieną sekmadienį ir pietaudavau su savo seneliais. Aš nemoku nei latvių, nei lietuvių kalbos, tad kalbėdavau su savo tėčiu. Jis vertėjaudavo tarp manęs, brolio ir senelių. Bet jie mus supažindino su lietuviška kultūra ir papročiais.

Are esate lankęsis Lietuvoje?

Taip, pirmą kartą Lietuvoje buvau prieš maždaug dvejus metus. Vilniaus Dailės Akademijoje vedžiau savaitės trukmės seminarą su paskaitomis ir praktinėmis užduotimis animatoriams. Šiuo metu svečiuojuosi pristatymas filmą „Virsmas“.

Kadras iš filmo „Virsmas“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Virsmas“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Kompiuterinis žaidimas „Baisioji mergaitė“ („Scarygirl“) išgarsino jus visame pasaulyje. Kodėl būtent „Baisioji mergaitė“, kaip kilo mintis sukurti šį personažą?

Šis personažas iš dalies yra apie mano dukrą. Kai gimė mano dukra, mes su žmona galvojome, kad kažkas su ja negerai (viskas buvo gerai). Jai buvo atlikti įvairūs tyrimai ir po to ji atrodė kaip „Baisioji mergaitė“. Taip ir atsirado šis pavadinimas.

Planuojate kurti pilnametražį filmą „Baisioji mergaitė“. Gal galite plačiau papasakoti apie šį projektą?

Taip, šiuo metu vyksta paruošiamieji darbai. Kompanija – „Pasion pictures“, tai Jungtinės Karalystės kompanija, kuri turi savo skyrių ir Australijoje. Projekto prodiuserė yra Sophie Byrne. Jau keletą metų kaip noriu šį filmą sukurti, kol kas vis dar esame pasiruošimo stadijoje ir iki jo pasirodymo praeis dar bent dveji metai.

Jūsų kartu su broliu (Luke Jurevicius) sukurtas projektas vadinasi „Pelėda“. Gal galite plačiau papasakoti apie šį animacinį serialą ir kodėl projekto pavadinimui parinkote lietuvišką žodį?

Iš tikrųjų vienu metu man labai patiko pelėdos ir mane taip pat labai domino lietuvių mitologija. Taigi norėjau sukurti mitologinį pasaulį, kuris sujungtų šiuos du mano pomėgius. Taigi pasiskolinau keletą vardų veikėjams iš tikrų lietuviškų mitologinių personažų. Kai parodžiau šį projektą lietuviams, jie klausinėjo: „Ar tai paremta tikra lietuvių pasaka?“, ir man tekdavo aiškinti, kad visa tai išgalvota, kad tai turėtų būti „nauja“ lietuvių mitologija.

Nathanas Jurevicius, Fotografė Monika Daužickaitė
Nathanas Jurevicius, Fotografė Monika Daužickaitė

Kadangi senelis man sekdavo ir skaitydavo pasakas, esu susipažinęs su lietuvių mitologija. Knyga labiau buvo apie baltų mitologija, joje talpinamos lietuvių, latvių ir estų mitologinės istorijos.

Kai kurie elementai mane ypač sužavėjo – dievai, dvasios ir ypatinga reikšmė miškui. Ir aš norėjau sukurti pasaulį, kuriame žmonės ir miško dvasios bendravo/susijungė, kad nugalėtų piktąją karalienę pelėdą „Giltinę“. Aš tiesiog parašiau trumpą istoriją ir mano brolis padėjo sukurti ir surežisuoti animaciją.

Tai dešimties serijų animacija, kartu ir žaidimas.

„Pelėda“ galite pamatyti čia.

Naujausias Jūsų animacinis trumpametražis filmas „Virsmas“ bus parodytas Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“. Ką galite papasakoti apie šį filmą?

„Virsmas“ – tai trumpa istorija apie vaikus. Aš iliustravau grafinę novelę tokiu pačiu pavadinimu, kurią išleido Kanados leidybos kompanija „Koyama press“. Kai buvau Lietuvoje, susipažinau su „OKTA Studio“ ir „PetPunk“ kompanijose dirbančiais žmonės, mes norėjome kažką kartu sukurti. Paminėjau šią grafinę novelę ir nusprendėme sukurti trumpametražį filmą. Su šiuo filmu testavome galimybę dirbti kartu. Tai buvo išties įdomus eksperimentas bandant sudaryti darbo grafiką tarp trijų skirtingų laiko zonų, kuriose yra Lietuva, Kanada ir Australija. Bet, manau, mums puikiai pavyko. Visą filmą kūrėme maždaug apie pusantrų metų.

Kadras iš filmo „Virsmas“ Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas
Kadras iš filmo „Virsmas“
Festivalio „Kino pavasaris“ archyvas

Miglė Pelakauskė iš „PetPunk“ padėjo užpildyti paraišką Lietuvos kino centrui, tad gavome šiek tiek lėšų šio projekto įgyvendinimui.

Pačiame filme yra mintys apie žmonių išvaizdą ir yra keletas nuorodų į Lietuvą, pavyzdžiui, yra pavaizduota lietuviška „rožinė“ sriuba – šaltibarščiai.

Kokie Jūsų artimiausi kūrybiniai planai?

Šiuo metu, žinoma, laukia filmo „Virsmas“ pristatymai. Šį filmą, be Vilniaus, jau atrinko keletas kitų festivalių. Jis bus parodytas Kanadoje ir Australijoje vykstančiuose kino festivaliuose. Tad filmą platinsiu ir pristatinėsiu dar apie metus. Vėliau laukia filmo „Baisioji mergaitė“ darbai.

Filmo seansai:

Balandžio 07, Ketvirtadienis 18:45-20:39, Pasaka, MS, Vilnius

Daugiau seansų galite rasti čia.

Susitikimas su Nathanu Jurevicius

Komentarai

Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.