fbpx
Naujienos

Archyvavimas kaip pasipriešinimo forma: susitikimas su Irano režisiere Farahnaz Sharifi

Režisierė Farahnaz Sharifi, asmeninio archyvo nuotr.

„Meno avilio“ Sinemateka, bendradarbiaudama su festivaliu „Nepatogus kinas“, spalio 15 d. kviečia į susitikimą su Irano režisiere Farahnaz Sharifi. Renginio dalyviai galės susipažinti su jos kūryba ir aptarti asmeninių archyvų reikšmę kolektyvinės atminties išsaugojimui.

Renginio metu režisierė Farahnaz Sharifi kvies gilintis į tai, kaip kūryboje gali būti naudojama archyvinė medžiaga, kad iki šiol nepapasakotos, neišgirstos ar nutylėtos istorijos būtų dokumentuojamos ir skleidžiamos. Sharifi svarstys, kaip archyvavimo veiksmas – ir ypač asmeniniai archyvai – gali mesti iššūkį dominuojantiems pasakojimams ir represinių jėgų akivaizdoje suteikti balsą marginalizuotoms žmonių grupėms. Archyvavimas – ne tik būdas fiksuoti praeities įvykius, bet ir galimybė išsaugoti asmenines istorijas, kurios retai kada atsiduria oficialiuose istorijos pasakojimuose.

„Privatus prisiminimas tampa viešu, kai juo dalijamės su kitais. Ši istorija yra glaudžiai supinta su pasipriešinimu užmarščiai. Kai galios struktūros siekia istoriją pasakoti taip, kad paslėptų reikšmingas jos dalis, dar svarbiau dalintis asmeninėmis detalėmis ir mikronaratyvais,“ – teigia režisierė Farahnaz Sharifi.

Farahnaz Sharifi yra tarptautiniu mastu pripažinta filmų kūrėja ir montažo režisierė, pelniusi apdovanojimus už darbus tiek Irane, tiek už jo ribų. Vienas ryškiausių jos darbų – montažo režisūra filme „Šeimos rentgeno nuotrauka“, kuris 2020 m. pelnė prestižinį apdovanojimą IDFA festivalyje. Ji taip pat yra rašytoja, išleidusi apsakymų knygą „Breathing in Open Air“.

Prieš renginį „Meno avilio“ Sinematekoje rekomenduojame apsilankyti Farahnaz Sharifi filmo „Mano pavogtoji planeta“ peržiūroje, kurią organizuoja tarptautinis žmogaus teisių festivalis „Nepatogus kinas“. Festivalio programos vadovė Eva Sinicaitė sako, kad „Farahnaz Sharifi gimė 1979-aisias, iškart po Irano revoliucijos, kuri prisimenama ir filme, o vykstant 2022-ųjų protestams, bekuriant šį filmą, ji buvo priversta išvykti iš Irano. Tad šios datos žymi ir jos pačios gyvenimą, ir visos šalies istoriją. Mums garbė turėti jos filmą festivalyje ir jos balsą Atradimų konkurso žiuri“.

Susitikimas su režisiere ir jos kūrybos pristatymas  yra „Meno avilio“ Sinematekos renginių ciklo, kuruojamo Onos Kotrynos Dikavičiūtės ir Gerdos Paliušytės, dalis. Dalyvavimas yra nemokamas, tačiau reikalinga registracija. Registracijos anketą galima rasti „Meno avilio“ Facebook paskyroje arva paspaudus šią nuorodą.

Komentarai