fbpx
Naujienos

ARTscape Čekija: programa ir repertuaras

 

Kadras iš ARTscape: Čekija programos filmo.

Bendradarbiaudamas su Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje ir nepriklausomomis Čekijos produkcijos kompanijomis, ARTscape projektas pristato Čekijos filmų savaitę, kuri vyks nuo spalio 12 d. iki 16 d. Norėtąsi supažindinti su jaunos kartos režisierių darbais, juos dominančių temų įvairove.

Spalio 12 d. 19 val. programą pradės Bohdano Slãmoskomiška drama „Kaimo mokytojas“ (Venkovskô učitel, 2008). Režisierius jau žinomas Vilniaus žiūrovams dėl daug apdovanojimų gavusios juostos „Laikas būti laimingam”. „Kaimo mokytojas“ taip pat buvo rodytas Lietuvoje, tačiau Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje suteiks dar vieną galimybę pažiūrėti šį filmą nemokamai. Istorija nukelia Čekijos pietuose esantį kaimą, į kurį atvyksta biologijos mokytojas, metęs darbą vienoje Prahos gimnazijų. Niekas nežino, kodėl jis tai padarė, bet niekas ir nesiaiškina. Net mokyklos direktoriui tai nesvarbu, nes, jo nuomone, Petras čia ištvers ilgiausiai pusę metų. Mokytojas apsigyvena pas seną močiutę, kuri negali užmigti be įjungto televizoriaus, o siena tarp jų „kambarių” – marga užuolaida. Kartą atsibudęs ant suspaustų šiaudų krūvos mokytojas susipažįsta su jų savininke – inteligente Mari ir jos gražuoliu sūnumi Lada dar tik besikalančiais ūseliais. Neilgai trukus Petras ir Mari susibičiuliauja, kalbasi apie paprastus dalykus, kartu skina vyšnias, veža šieną ir t.t. Mokytojas kuklus, supratingas, jautrus, tad Mari juo susižavi. Vieną popietę ant šiaudų ji pabando Petrą pabučiuoti, bet šis atšoka. Ji išvažiuoja savo traktoriumi, jis – į Prahą, pas tėvus, kur ir paaiškėja jo „keistumas”.

Spalio 13 d. 16.30 val. bus parodytas Miroslavo Ondrušo trileris „Kerštas“ (Vendetta, 2011). Jaunas režisierius patirties sėmėsi dirbdamas su patyrusiais čekų kino meistrais, tokiais kaip Janu Hřebejku ir kt. „Kerštas“ – tai psichologinis trileris, bandantis kelti klausimą ar blogis gimdo didesnį blogį? Vyras nori atkeršyti už savo dukterį. Jis žino, kas įvykdė nusikaltimą, bet ar jam užteks drąsos kerštui įvykdyti? Ir ar ramaus bei gero būdo žmogus galės toliau ramiai gyventi, jei pasipriešins savo sąžinės jausmui.

Spalio 14 d. 16. 20 val. bus pristatytas Lenkos Kny filmas „Nuo savo šešėlių nepabėgsi“ (Stínu Neutečeš, 2009). Filmas iš dalies paremtas faktais iš pačios režisierės giminės, radus senus dokumentus. O pasakojama apie aštuoniasdešimtečių porą, kai po šešiadešimties bendro gyvenimo metų moteris nusprendžia palikti vyrą ir pagalbos kreipiasi į teisininkę anūkę. Palaipsniui ima aiškėti giminės paslaptys, tačiau iškyla dilema, ar tai ir turėtų likti paslaptimi ar visgi paviešinta.

Václavo Kadrnkos „Aštuoniasdiašimt laiškų“ (Osmdesát dopisů, 2011) bus parodytas spalio 15 d. 17.20 val. Filmo premjera įvyko Kanų kino festivalyje 2011 m. bei apkeliavo daugybę tarptautinių festivalių. Tai autobiografinė drama. Režiserius prisimena savo vaikystę ir gyvenimą be tėvo, kurio portretą buvo susidaręs iš laiškų, kuriuos šis siuntė Čekoslovakijoje gyvenančiam sūnui ir žmonai iš Anglijos.

Spalio 16 d. 19.10 val. užbaigs Jano Lengyelio trileris „Šunsnukiai 2“ (Bastardi 2, 2011). Ši juosta buvo rodoma tik Čekijoje ir Slovakijoje bei sulaukė didelio populiarumo. Tad nuspręsta pasiųlyti filmą ir vilniečiams. „Šunsnukiais“ filme vadinamas jaunimas, gyvenantis problematiškose šeimose bei rajonuose. Netikėtai mirus didžiausiam „šunsnukiui“ Michailui, jo tėvas ir senelis įtaria vietinį mokytoją Majerį. Jie taip pat mano, kad šis atsakingas už trijų jaunų žmonių mirtis. Tad Michailo tėvas su seneliu, ieškodami įrodymų, ima psichologiškai terorizuoti mokytoją. Ši istorija sudomina ir naująjį policijos pareigūną Karasą, kuris tiria žuvusio kolegos bylą. Karasas nujaučia, jog kažkas „šunsnukių“ gaujoje negerai, ir taip pat ima domėtis Majeriu, kuris jau – mokyklos direktorius.

parengė Santa Lingevičiūtė

 

ARTscape filmų programa: Čekija
Spalio 12 d. – 19 val.
„Kaimo mokytojas“ / „Venkovský učitel“

Rež. Bohdan Sláma
Vaid. Pavel Liška, Zuzana Bydžovska, Ladislav Šedivy
(drama, Čekija, 2008, čekų k., liet. subt., 1.57)

Jaunas mokytojas pradeda dirbti kaimo mokykloje. Čia jis susipažįsta su moterimi ir paaugliu jos sūnumi. Mokytojo ir moters draugystė slepia meilės ilgesį. Iš miesto atvyksta buvęs mokytojo draugas. Jam greitai paaiškėja, kad kaime niekas nežino, jog mokytojas yra gėjus. (N-16)

Spalio 13 d. – 16.30
„Kerštas“  / „Vendetta“
Rež. Miroslav Ondruš
Vaid. Ondřej Vetchý, Oldřich Kaiser, Igor Chmela
(trileris, Čekija, 2011, čekų k., liet. subt., 1.30)

Tai įtraukianti istorija apie kerštą ir dviejų asmenybių susidūrimą. Kuris iš jų žudikas, o kuris – auka? Įvykdytas kerštas pakeis ne vieno žmogaus likimą. Filme rodomi įvykiai tetrunka tris valandas. (N-16)

Spalio 14 d. – 16.20
„Nuo savo šešėlių nepabėgsi“ / „Stínu Neutečeš“

Rež. Lenka Kny
Vaid. Jaroslava Adamová, Pavel Landovský, Helena Dvořáková
(drama, Čekija, 2009, čekų k., liet. subt., 1.42)

Gregoris patenkintas gyvenimu, tačiau jo žmona Eugenija – ne. Po šešiasdešimties vedybinio gyvenimo metų ji kreipiasi į savo anūkę teisininkę Kati, kad ši padėtų jai išsiskirti su vyru. Šokiruota Kati bando suvokti, kas įvyko abiejų senelių gyvenime. Nenorėdama draskyti šeimos, anūkė bando iškvosti senelę. Nors ji sužino dramatišką savo giminės istoriją, senelių gyvenimas jai lieka paslaptimi.

Spalio 15 d. – 17.20
„Aštuoniasdešimt laiškų“ / „Osmdesát dopisů“

Rež. Václav Kadrnka
Vaid. Zuzana Lapcíková, Martin Pavlus, Gerald Turner
(drama, Čekija, 2011, čekų k., liet. subt., 1.15)

Tai autobiografinė drama. Filmas paremtas režisieriaus ir jo tėvų laiškais. Veiksmas vyksta 1987 m. Čekoslovakijoje. Tėvas išvykęs į Angliją, o motina su sūnumi planuoja prie jo prisijungti. Nors juos skiria atstumas – šeima jaučia, kad vis dar yra kartu. Įvykius stebi vaikas, kuris dar nelabai supranta, kas aplink jį vyksta. (N-13)

Spalio 16 d. – 19.10
„Šunsnukiai 2” / “Bastardi 2”

Rež. Jan Lengyel
Vaid. Tomáš Magnusek, Jan Šťastný, Jiří Krampol
(drama, Čekija, 2011, čekų k., liet. subt., 1.35)

Netikėtai mirus didžiausiam „šunsnukiui“ Michailui, jo tėvas ir senelis įtaria vietinį mokytoją Majerį. Jie taip pat mano, kad šis atsakingas už trijų jaunų žmonių mirtis. Tad Michailo tėvas su seneliu, ieškodami įrodymų, ima psichologiškai terorizuoti mokytoją. Ši istorija sudomina ir naująjį policijos pareigūną Karasą, kuris tiria žuvusio kolegos bylą. Karasas nujaučia, jog kažkas „šunsnukių“ gaujoje negerai, ir taip pat ima domėtis Majeriu, kuris jau – mokyklos direktorius. (N-13)

Vieta – kino centras „Skalvija”.
Įėjimas nemokamas.

Kino pavasaris informacija.

Komentarai