fbpx
Naujienos

ARTscape. Rumunija: programa ir repertuaras

ARTscape Romania
Organizatorių foto.

Bendradarbiaujant su Rumunijos kino sklaidos asociacija (APFR), ARTscape projektas pristato penkis rumuniškus filmus. Visi jie sukurti per pastaruosius dvejus metus. Šįkart programoje bus trys vaidybiniai ir du dokumentiniai filmai.

Gruodžio 15 d. 16 val. 20 min. programą pradės Silviu Purcarete drama „Kažkur Paliluloje“ (Undeva la Palilula, 2012). Purcarete yra garsus teatro režisierius, tad jo naują produkciją labiau galima vadinti spektaklio ekranizacija su juodosios komedijos ir absurdo teatro elementais. Be to, filmo premjera Rumunijoje įvyko ne kino, o dramos teatruose. „Kažkur Paliluloje“ taip pat buvo įtrauktas į Karlovi Varų konkursinę programą „From East to West“. Istorija nukelia į komunistinės Rumunijos laikus. Jaunas daktaras Serafimas atvyksta dirbti į neegzistuojantį miestą Palilulą. Jis – vaikų gydytojas, tačiau vaikai šiame keistame mieste negimsta. Jei gims, turės mirti kažkuris iš suaugusiųjų, o pastarieji to visai nenori. Šis Silviu Purcarete kino debiutas bene brangiausias visų laikų filmas, sukurtas Rumunijoje ir nufilmuotas apleistame sandėlyje netoli Bukarešto. Kad ir kokia siurrealistiška atrodytų papasakota istorija, visgi ji įkvėpta vieno gydytojo prisiminimų, kuris baigė studijas komunistiniam režimui klestint. Tuomet pažymiai nulemdavo būsimą jaunojo gydytojo vietą. Jei gerai mokeisi, buvai komunistų partijos narys – tau galėjo nuskilti šitla vietelė Bukarešte, jei ne – galėjai būti paskirtas į tokį vaiduoklišką miestą kaip Palilula, kur politika nelabai rūpėjo, bet ir gyvenimas absoliučiai merdėjo.

Gruodžio 16 d. 17 val. bus parodyta dar viena pusiau siurrealistinė Luciano Georgescu drama „Tėvas vaiduoklis“ (Tatal fantoma, 2011). Filmas paremtas rašytojo Barry Goffordo memuarais. Amerikietis profesorius meta gerai apmokamą darbą universitete, nes nusprendžia leistis į tėvo gimtąsias žemes Rumunijoje, kur nori daugiau sužinoti apie savo giminę, pasitraukusią į JAV prieš Antrąjį pasaulinį karą. Tai kelio filmas su nenuosekliu, šiek tiek chaotišku montažu, tačiau tokios buvo režisieriaus Georgescu intencijos. Jam svarbiausia ne atpasakoti profesoriaus istoriją, o pasinerti į jo prisiminimus ir kaip šie nuneša į praeitį lyg tas Prousto pyragėlis.

Gruodžio 17 d. 17 val. bus galima pamatyti jau stilistika artimesne Rumunijos Naujajai kino bangai dramą „Adarlberto svajonė“ (Visul lui Adalbert, Gabriel Achim, 2011). Šis filmas buvo rodomas tarptautiniuose kino festivaliuose aplink pasaulį, o Talino tarptautiniame kino festivalyje „Juodosios naktys“ apdovanotas žiuri prizu. Filmo laikas – 1986 – ųjų komunistinė Rumunija. Šie metai rumunams ypač įsimintini. Ne dėl 75-ojo komunisitinės partijos jubiliejaus, o dėl Europos futbolo čempionato finalo, kuriame susitiko Bukarešto klubas su garsiuoju Barselonos klubu, šį palaužė ir parsivežė taurę į Bukareštą. Būtent kitą dieną po varžybų paprasti gamyklos darbuotojai nori atšvęsti pergalę, tačiau planus jaukia kaip tyčia išpuolęs Partijos jubiliejus…

Gruodžio 18 d. 17 val. Ancos Hirte dokumentinis filmas „Nuodėmingoji Teodora“ (Pacatoasa Teodora, 2011) privers prisiminti jau matytą Cristiano Mungiu dramą „Už kalvų“. Režisierė nukels žiūrovą į vienuolyno teritoriją, kur gražuolė Teodora jau vienuolika metų laukia santuokos su Dievu. Kai vienuolyne privalai atsisakyti visų gyvenimo maolumų, telieka visiškai pasinerti į meilę Dievui, kuris vienuolių mintyse įgauna tam tikrą formą. Tad santuokos su Dievu šventimo retorika tampa labai artima dviejų paprastų žmonių santuokai, o Dievas vienuolių mintyse įsivaizduojamas lyg realus, fizinis objektas.

Gruodžio 19 d. 17 val. programą pabaigs ir Lietuvai aktualia tema kalbantis Monos Nicoaros ir Mirunos Coca-Cozmos dokumentinis filmas „Mūsų mokykla“ (Scoala noastra, 2011). Trys romų vaikai vieni pirmųjų integruojami į iki šiol buvusias etniškai segreguotas rumuniškas mokyklas. Filme puikiai perteikiamas vaikų optimizmas ir noras pritapti, tačiau tam koją vis dar kišą išankstinės nuostatos, įstatymais įteisinta diskriminacija bei tradicijos, nepasiduodančios progresui.
Vieta – kino centras „Skalvija”.
Įėjimas nemokamas.

„Kino pavasaris“ informacija.

Komentarai