fbpx
Filmų apžvalgos, Repertuaro filmai

„Arvydas Sabonis. 11“ – simpatiškas krepšinio genijaus portretas

Arvydas Sabonis Šaltinis – saboniofilmas.lt
Arvydas Sabonis Šaltinis – saboniofilmas.lt
Arvydas Sabonis
Šaltinis – saboniofilmas.lt

Nors krepšinis Lietuvoje dėl populiarumo yra vadinamas antrąja religija, aš pati nesu nei šio žaidimo gerbėja, nei specialistė. Tačiau man, kaip ir daugumai kitų lietuvių, yra nesvetimas patriotinis pasididžiavimas ir sportinių laimėjimų suvienytos tautos džiugesys. Todėl, kad būtų drąsiau, į draugiją pasikvietusi tikrą krepšinio istorijos bei techninių subtilybių žinovą išsiruošiau į dokumentinio filmo „Arvydas Sabonis. 11“ (2014) peržiūrą. Seanso metu buvau maloniai nustebinta, kiek daug emocijų gali sukelti dokumentinis filmas – juoką, ašaras ir didžiulį pasididžiavimą, kad esi lietuvis. Tikrai pritariu buvusiam „Žalgirio“ komandos treneriui Vladui Garastui, kad šį filmą privalo pamatyti kiekvienas tautietis.

Ši biografinė juosta – tai dovana Lietuvos šimtmečio žmogui, krepšinio didžiavyriui Arvydui Saboniui 50-mečio proga. Pristatydamas filmo idėją režisierius Rimvydas Čekavičius pastebėjo: „Lietuvoje žmonės, kurie garsina šalį, reikalingi tol, kol kažką daro. Kai baigia karjerą, jie tampa niekam nereikalingi, todėl šita mintis [sukurti filmą] gimė gan senai ir po truputį brendo.“ Siekdami kuo išsamiau atskleisti krepšininko portretą, filmo kūrėjai ne tik iš naujo sumontavo archyvinius vaizdo kadrus, bet važinėjo po visą pasaulį ir paėmė net 40 interviu iš žmonių, dalyvavusių Arvydo gyvenimo istorijoje. Biografinėje juostoje „Arvydas Sabonis. 11“ savo prisiminimais dalijasi Lietuvos, Rusijos, Kroatijos, Serbijos ir Amerikos krepšinio sporto profesionalai, kolegos, buvę varžovai, gydytojai, valstybės veikėjai ir šeimos nariai.

Arvydas Sabonis Šaltinis – saboniofilmas.lt
Arvydas Sabonis
Šaltinis – saboniofilmas.lt

Biografinė istorija filme pasakojama apžvelgiant beveik 24-erių metų periodą: nuo septyniolikmečio Arvydo Sabonio atėjimo į Kauno „Žalgirio“ komandą iki jo patriotiško sugrįžimo į krizės ištiktą „Žalgirį“, nebijant dėl to nutraukti pelningo trijų metų kontrakto su Amerikos NBA krepšinio lyga. Visa Sabonio karjeros istorija pasakojama jaunesnės kartos krepšininko Šarūno Jasikevičiaus akimis. Filmo pradžioje jis stebi iškilmingą simbolinių Arvydo marškinėlių iškėlimą į Kauno „Žalgirio“ arenos skliautus ceremoniją ir prisimena visą Sabonio gyvenimą ir karjerą.

Reikia pripažinti, kad Arvydo Sabonio istorija yra turininga ir joje nereikia nieko prikurti, kad atsirastų daugiau dramatizmo ar išorinio spindesio. Šio herojaus biografijoje rasime ne tik išskirtinis talentą, šlovę, gerus fizinius duomenis, charizmatiška asmenybę bei sėkmingą santuoką su grožio karaliene. Be viso sportinio triumfo jo istorijoje yra ir gilaus dramatizmo, liūdesio, abejonių stengiantis nepasiduoti patyrus lemtingas ir nuolat pasikartojančias traumas. Taip pat čia yra ir grumtynės su talentingo krepšininko karjeros priešininkais – Sovietų Sąjungos politika ir „geležine uždanga“, neleidžiančia sportininkui tobulintis Vakaruose. Taigi, kaip matyti iš Arvydo istorijos, jo sėkmės priešininkais buvo lemtingos traumos ir istorinis-politinis kontekstas. Šiose kolizijose, kaip liudija archyviniai kadrai ir interviu, dalyvavo daugybė įvairių profesijų ir kompetencijų žmonių, kurie galiausiai svariai prisidėjo ir prie Sabonio fizinės reabilitacijos, ir prie galimybės išskristi į sovietų uždraustą Ameriką, žaisti jos NBA krepšinio lygoje.

Arvydas Sabonis Šaltinis – saboniofilmas.lt
Arvydas Sabonis
Šaltinis – saboniofilmas.lt

Kino juosta „Arvydas Sabonis. 11“ neapsiriboja sportiniais krepšininko pasiekimais, bet parodo įvairiapusį jo portretą. Kaip tipiškas santūrus lietuvis, duodamas interviu Arvydas nedaugžodžiauja ir nesileidžia į gilius filosofinius samprotavimus, tačiau dažnai keliomis taikliomis replikomis gali prajuokinti beveik iki ašarų. Iš jo paties ir komandos draugų prisiminimų susidaro gana padūkęs Sabonio portretas. Štai Rimas Kurtinaitis prisimena, kaip jiedu patrakėliškai šventė jo vaiko gimimą ir taip berniokiškai siautė, kad vos nesusidegino. Iš filmo akivaizdu, kad lojalumas savo šaliai, komandai, šeimai ir draugams Arvydo gyvenime yra itin svarbus. Štai kad ir 1992 m., kai Lietuva pirmą kartą po Nepriklausomybės atgavimo dalyvavo Pasaulio olimpinėse žaidynėse ir pelnė bronzos medalius. Archyviniuose apdovanojimų kadruose Sabonio kažkodėl nematyti. O viso to priežastis – jis radęs laisvą minutę nubėgo pasisveikinti ir pasidžiaugti su savo kolegomis iš buvusios SSRS rinktinės ir nebesuspėjo į iškilmes.

Talentas, užsispyrimas, atkaklus tikslo siekimas ir stiprus atsakomybės jausmas – tai Arvydo Sabonio esminiai charakterio bruožai. Prie viso šito pridėkime gilų patriotizmą, paprasto, nesusireikšminusio žmogaus manieras, ištikimybę šeimai bei draugams ir gausime itin simpatišką žymiausio XX a. lietuvio portretą dokumentiniame filme „Arvydas Sabonis. 11“.

Filmo anonsas:

Komentarai