Pilnutėlėje „Skalvijos“ kino centro salėje ketvirtadienio (rugsėjo 17 d.) vakarą buvo atidarytas 12-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF).
Festivalio atidarymas prasidėjo padėka rėmėjams – Lietuvos kultūros tarybai bei Kazickų šeimos fondui, kuris yra įsteigęs piniginius prizus konkursinės programos nugalėtojams.
„Šiemet išskirtinai daug gavome pasiūlymų padėti. Net taip atsitiko, kad kai kurios pagalbos ir neprireikė. Buvo labai didelis entuziazmas. Už tai esame labai dėkingi“, – dėkojo festivalio vadovė Vilma Levickaitė.
Viena iš keturių šių metų VDFF programų yra konkursinė. Joje varžysis dvylika dokumentinio kino kūrėjų iš trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Tarptautinė žiuri, kurią sudaro Beatrice Neumann, Gabrielis M. Paletz ir Hanka Kastelicova, rugsėjo 26 d., per festivalio uždarymą, paskelbs tris geriausius.
Šioje programoje dalyvauja keturi lietuviški filmai: A. Stonio „Avinėlio vartai“, G. Žickytės „Meistras iš Tatjana“, R. Gruodžio „Sėkmės metai“ bei A. Antanavičiaus „Mėgėjai“. Spėti nugalėtojus galima ir internetu. Teisingai nugalėtojus įvardinęs žmogus bus apdovanotas kitų metų festivalio akreditacija.
Atidarymo svečiams buvo parodytas gyvenimo stebėjimo meistro, tiesioginio kino atstovo, kino klasiko Alberto Maysleso naujausias, bet, deja, paskutinis filmas „Iris“ (2014).
Kaip teigė Vilma Levickaitė, šis filmas duoda optimistinį toną ir suteikia vilties, kad, jei mes gyvensime aistringai, mylėsime žmones ir tai, ką darome, ko gero, sulauksime šimto metų.
Juosta „Iris“ – tai filmas apie sumanią, spalvingai besirengiančią 93-ejų metų stiliaus ekspertę Iris Apfel. Tačiau šis dokumentinis filmas – ne tik apie madą, tai pasakojimas apie įkvepiantį kūrybingumą, unikalios moters portretas. Jos domėjimasis mada, menu ir žmonėmis yra jos gyvybės šaltinis. Ji mums primena, kad drabužiai ir pats gyvenimas yra ne kas kita kaip eksperimentas. Nepaisant to, kad jos gyvenimas dabar apsuptas prabangos, ji neatmeta jaunystėje, Didžiosios depresijos metu, suvoktų vertybių ir darbo etikos: „Džiaugiuosi galėdama dirbti. Jei jums pasisekė tiek, kad galite dirbti mėgstamą darbą, sulauksite ir viso kito.“
VDFF metu kino mėgėjai turės galimybę pažiūrėti daugiau nei 40 filmų, suskirstytų į keturias programas: pagrindinę, konkursinę, specialiąją programą „Šoa“, brolių Alberto ir Davido Mayslesų filmų retrospektyvą bei specialiuosius seansus. Festivalis vyks rugsėjo 17-27 d. Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre. O pirmąjį spalio savaitgalį svečiuosis Klaipėdoje.
Akimirkos iš atidarymo