fbpx
Festivaliai, Galerija, Reportažai, Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

Atidarytas jubiliejinis trumpųjų filmų festivalis

Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė Fotografė Laura Urbonavičiūtė
Rimantė Daugėlaitė ir Marija Razgutė
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Trečiadienio vakarą, spalio 7 d., „Menų spaustuvėje“ buvo atidarytas jubiliejinis 10-asis „Tarptautinis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis“. Jis šiemet kvies kartu praleisti keturias dienas su naujausiomis trumpomis istorijomis iš viso pasaulio.

„Jubiliejaus proga parengėme nemažai naujovių. Be tradiciškai pristatomos Tarptautinės konkursinės programos, šiemet turėsime ir Nacionalinę konkursinę programą su naujausiais lietuviškai trumpametražiai filmais“, – vieną iš festivalio naujovių įvardino jo vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.

Filmų programą sudarė trys ištikimi festivalio programų sudarytojai, kurie šiemet iš beveik 3000-ių pateiktų atrankai juostų atrinko pačias geriausias. Tai – Liuda Diržytė, Gediminas Kukta ir Andrius Blaževičius.

„Tarptautinio Vilniaus trumpųjų filmų festivalio“ atidarymas Fotografė Laura Urbonavičiūtė
„Tarptautinio Vilniaus trumpųjų filmų festivalio“ atidarymas
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Visi konkursinių programų filmai varžosi dėl apdovanojimų. Tarptautinė žiuri komisija vertins tiek Tarptautinės, tiek Nacionalinės programos filmus. Šiemet ją sudaro trys nariai: kino kritikė ir žurnalistė Auksė Kancerevičiūtė, praėjusių metų festivalio nugalėtojo trumpametražio vaidybinio filmo „Švelnus lietus“ režisierius Denes Nagy ir prodiuseris, Kanų filmų festivalio trumpametražių filmų programos vienas iš sudarytojų Olivier Chantriaux.

„Šiemet turėsime keturis nugalėtojus. Tarptautinėje konkursinėje programoje bus išrinktas geriausias vaidybinis, dokumentinis ir animacinis filmas, o iš Nacionalinės programos bus išrinktas geriausias lietuviškas filmas“, – prizines festivalio vietas įvardino jo meno vadovė Marija Razgutė.

Sveikinimo žodį festivalio svečiams ir jo organizatoriams tarė ir Lietuvos kino centro vadovas Rolandas Kvietkauskas: „Gal kas žinote Pasaulio čempioną, nubėgusį 10000 metrų? Aš irgi iš pradžių galvojau, kas jis yra. Bet turbūt visi žinome Usainą Boltą, kuris bėga 100 metrų ir stebina minias žmonių. Tai aš prilyginčiau santykį ilgo metro ir trumpo metro filmus šitų dviejų žmonių kovai, kurie stadionuose vienodai sukelia dešimčių tūkstančių žmonių aistras.

Trumpesnis kelias tikrai nėra lengvesnis. Man atrodo, kad „Tarptautinis Vilniaus trumpametražių filmų festivalis“ per 10 metų atliko milžinišką darbą, pradėdamas nuo kuklaus „Vilniaus kino šortų“ apsimovimo. Linkiu kito dešimtmečio aukštai iškelta galva ir su didelėmis ambicijomis.“

Domantas Narkevičius Fotografė Laura Urbonavičiūtė
Domantas Narkevičius
Fotografė Laura Urbonavičiūtė

Be konkursinių programų šiais metais bus ir trys specialiosios. Pirmą kartą festivalio istorijoje parengta programa mažiausiems kino mylėtojams. Ji sudaryta kartu su didžiausiu Europoje trumpametražių filmų festivaliu „Clermont-Ferrand“. Ją sudaro dvylika trumpų istorijų visai šeimai. Taip pat vyks dar viena labai kruopščiai atrinka programa „Vilnius kine“, ji sudaryta iš skirtingais laikotarpiais sukurtų lietuviškų filmų, kuriuose figūruoja Vilnius. Ją sudaro du blokai, ir žiūrovams bus pristatytas kriminalinis ir poetinis Vilnius. O trečioji – D. Narkevičiaus ir J. Smitho filmų programa. Ji vyks neįprastoje ir daugeliui neatrastoje erdvėje, Žemės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre ant Tauro kalno.

Atidarymo šventės svečiams buvo parodyti keturi trumpametražiai: dokumentinis filmas apie portugališkas bulių kautynes „Kraujo broliai“ (rež. M. E. Santo, M. Coimbra, Portugalija), vaidybinis filmas apie sūnų, grįžusį pas tėvus pasiimti savo daiktų, „Grenlandija“ (rež. O. Gerner, Izraelis), vaidybinė juosta „Paimk mane“ apie žmonių su negalia centro darbuotoją, gavusį ypatingą užduotį ir priverstą permąstyti savo principus (rež. A.Barbeau-Lavalette, A.Turpin, Kanada) ir nuotaikingą argentiniečio maketų kūrėjo Javiero Juarezo Garcijos gyvenimo istoriją pasakojantis animacinis filmas „Tatuapé Mahal“ bokštas“ (rež. C. Markowicz, F. Salloum, Brazilija).

Festivalis vyks ne tik Vilniuje spalio 7-11 d., bet ir kituose miestuose (Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Ukmergėje) spalio 15-18 d.

Pokalbis su Rimante Daugėlaite ir Marija Razgute: „Lietuvoje esame vienintelis tikras trumpametražių filmų festivalis“

Atidarymo akimirkos

Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.