fbpx
Naujienos

Atviras laiškas Panevėžio miesto savivaldybei

Atviras laiškas Panevėžio miesto savivaldybei

2017 04 04

Kreipiamės į Jus, nes mus pasiekė nerimą kelianti žinia – Panevėžiui ruošiantis Stasio Eidrigevičiaus menų centro steigimui, svarstoma galimybė griauti kino centro „Garsas“ pastatą.

Panevėžio miesto savivaldybės išplatintame pranešime rašoma: „Kovo 29 d. 16 val. G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Menų skaitykloje startuoja kūrybinės dirbtuvės „Stasio Eidrigevičiaus menų centras“. Kolektyvai skirtingais keliais ieškos jo urbanistinės, architektūrinės-meninės koncepcijos. Kūrybinėse dirbtuvėse svarbu atsakyti į esminį klausimą: ar palikti ir tik išplėsti esamą kino teatrą, ar pasirinkti kitą kelią – naujos statybos, nugriaunant pastatą, o gal pasirenkant kitą toje zonoje esančią vietą?“

Šis kino teatras yra visos Lietuvos mastu svarbus kultūros objektas, reikšminga Lietuvos kino istorijos ir jos architektūrinio paveldo dalis. „Garsas“ ne tik reprezentuoja turtingą Lietuvos kino teatrų istoriją, bet ir atlieka svarbias kultūrines, edukacines funkcijas. Vis didesnę svarbą įgyjant vaizdinei kultūrai, vizualinio raštingumo ugdymas tampa fundamentaliai svarbiu uždaviniu. Prie to svariai prisideda nepriklausomą, nekomercinį kiną rodantys kino teatrai. Manome, kad „Garso“ kino centro griovimas sukeltų grėsmę miesto kultūriniam gyvenimui, nekomercinės kultūros puoselėjimui.

„Garsas“ yra seniausias veikiantis kino teatras Lietuvoje, pirmasis seansas įvyko dar 1928 m. liepos 14 d., vardą „Garsas“ gavo 1939 m. Šiame kino teatre pirmą kartą Panevėžyje buvo pradėti rodyti įgarsinti kino filmai. Vykstant karams, keičiantis santvarkoms pastatas buvo nugriautas ir vėl atstatytas tikint, kad kino teatras šioje vietoje turi išlikti. Dabartinis kino teatro pastatas, įkvėptas kelionių į pietus, iškilo 1968 m.

Kartu su kitais kino festivaliais, vykstančiais Panevėžyje kino centre „Garsas“, kasmet vyksta net du jų pačių organizuojami festivaliai: „Aš + miestas = kinas“ ir „Europos kinas, dieną ir naktį“. Taip pat ypatingas dėmesys skiriamas jaunųjų žiūrovų edukacijai, vyksta kino ir animacijos dirbtuvėlės, vyresniems organizuojamos Kino pamokos, po jų mokiniai kviečiami diskutuoti. Visus metus kino centre „Garsas“ vyksta susitikimai su kino kūrėjais, vasaros metu organizuojami nacionalinio kino vakarai po atviru dangumi.

Mes, pasirašantys šį laišką, neneigiame naujo menų centro atsiradimo svarbos, tačiau primename, kad kinas yra svarbi kultūros dalis. Prašome negriauti seniausio veikiančio Lietuvos kino teatro, o atnaujinti ir  bendradarbiauti kuriant bendrą erdvę kūrybai, menui ir, žinoma, kinui.

Pasirašo:

VšĮ „KINFO.LT“ ir Kino teatras „Pasaka“

Komentarai