Animacinis pilnametražis lietuviškas filmas vaikams – retas įvykis lietuvių kine. Po ilgos pertraukos jį pristato animatorius Valentas Aškinis, Tarptautinio animacinių filmų festivalio „Tindirindis“ direktorius Valentas Aškinis. Kartu su žinomais latvių animacijos meistrais Reiniu Kalnaelliu bei Signe Baumane jis režisavo 80 minučių animacinę pasaką „Aukso žirgas“. Šį savaitgalį autorius kviečia į filmo premjerą ir susitikimą „Skalvijos“ kino centre.
Šeštadienio popietę „Karlsono kino“ žiūrovus V. Aškinis pasitiks su neįprastu aparatu – praksinoskopu. Tai vienas pirmųjų kadrinės animacijos demonstravimo išradimų. Vaikai patirs, kad iš pirmo žvilgsnio malonus darbas (animacinių filmukų piešimas) tampa išbandymu, kai reikia perteikti judėjimo įspūdį ir papasakoti istoriją. Stebėdami į praksinoskopą įdėtą juostelę, vaikai galės pasukti jo rankenėlę ir pasižiūrėti trumpus filmukus senoviniu būdu.
Galbūt, svarsto autorius, jiems taps aiškiau, kodėl nupiešti „Aukso žirgą” užtruko net 6 metus. Mat šį animacinį filmą sudaro daugiau nei 30 tūkst. atskirų kadrų, o juos piešė net 300 animatorių ir dailininkų. Didžioji jų dalis iš Lietuvos ir Lenkijos, bet į talką jiems atskubėjo ir Rusijos, Belgijos animatoriai. Taip pat kolegos iš tokių tolimų ir egzotinių kraštų kaip Indija bei Filipinai, kitų šalių.
Filmas „Aukso žirgas“ paremtas senosiomis baltų pasakomis ir to paties pavadinimo Janio Rainio pjese apie dieviškųjų dvasių išlaisvinimą iš vergijos. Ši istorija – tai saulėgrįžos pasaka. Ji paremta liaudies mitu apie Saulės pagrobimą, jaunikaitį Aušvydą, Stiklo kalną ir užkerėtą Princesę Saulę, apie žiaurųjį princą, Baltąjį tėvą ir Juodąją motiną.
Nors „Aukso žirgas“ yra animacinė pasaka, tačiau jos autoriai nemažai laiko skyrė tyrinėjimams. Aiškinosi, kaip viduramžiais atrodė lietuvių karių šarvai, kokiais kalavijais jie mosavo, kaip išrodė jų žirgai, ką dėvėjo to meto kunigaikščiai.
Kas įdomiausia, filmo kulminacijos sumanymas gimė sapnuojant. V. Aškinis pasakoja, kad niekaip nesisekė sugalvoti „Aukso žirgo“ pabaigos. Viena buvo aišku – jaunikaitis Aušvydas turi nugalėti žiaurųjį princą. Tačiau kokiu būdu?
Tuomet viešėdamas pas kolegas Liuksemburge V. Aškinis susapnavo istorijos atomazgą. Tai buvo sapnas apie stebuklingos galios šaltinį, kuris padeda nugalėti piktąjį princą. Netikėtą sapną animatorius papasakojo filmo scenaristei, iš kurios sulaukė trumpos, bet iškalbingos reakcijos: „Valio!”.
Kas tai per stebuklinga galia, „Karlsono kinas“ kviečia išsiaiškinti šeimas su vaikais jau šį savaitgalį. Šeštadienį 13.30 val. jų laukia „Aukso žirgo“ peržiūra, susitikimas su filmo režisieriumi bei užsiėmimas su praksinoskopu. „Aukso žirgą“ taip pat bus galima pasižiūrėti sekmadienį, gruodžio 14 d., 13.20 val. Daugiau www.skalvija.lt.