fbpx
Kino industrija, Reportažai

„Ąžuolo“ 2013 apdovanojimai: „Operatorius yra pirmasis kino žiūrovas, tai jam vaidina visi aktoriai“

„Ąžuolo" 2013 apdovanojimai  Foto - Jorigė Kuzmaitė
„Ąžuolo” 2013 apdovanojimai
Foto – Jorigė Kuzmaitė

Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje gegužės 2 dienos vakarą iškilmingos ceremonijos metu ketvirtą kartą apdovanoti geriausi kino operatoriai – jiems įteikti „Ąžuolo“ apdovanojimai. Ceremoniją pradėjęs Lietuvos kino operatorių asociacijos (LAC) pirmininkas Rimvydas Leipus teigė, kad niekada nebus per daug dėmesio kūrėjams, o ypač kino kūrėjams, todėl ši ceremonija tam ir skirta –  įvertinti ir padėkoti jiems. Skambant auditorijos aplodismentams, vakaro vedėjas aktorius Andrius Bialobžeskis pristatė „Ąžuolo“ apdovanojimų žiūri: kino operatorius Juozą Matonį, Janį Eglitį, Vitalijų Kiselių, režisierius Emilį Vėlyvį ir kino kritiką Luką Brašiškį.

Pristatyti pirmąjį „Ąžuolo“ apdovanojimą – kino operatorių dėkingumo prizą, kuris atiteko šviesaus atminimo postprodukcijos specialistui Audriui Naujaliui, buvo pakviestas operatorius Audrius Kemežys. Jis sakė jaučiantis didelį dėkingumą A. Naujaliui „už jo geranoriškumą, kantrybę, profesionalumą“. Už kūrybingumą ir aukštą profesionalumą skiriamą prizą atsiėmė A. Naujalio sūnus.

Audriui Naujaliui skirtą apdovanojimą atsiemė jo sūnus Foto - Jorigė Kuzmaitė
Audriui Naujaliui skirtą apdovanojimą atsiemė jo sūnus
Foto – Jorigė Kuzmaitė

Antrojo „Ąžuolo“ apdovanojimo laureatą už kūrybinius gyvenimo nuopelnus pristatė aktorė Rasa Samuolytė. Juo tapo kino operatorius Algimantas Mikutėnas, kurio kamera filmavo režisierių Raimondo Banionio, Gyčio Lukšo, Algimanto Puipos, Artūro Pozdniakovo ir daugelio kitų vaidybinius, dokumentinius filmus. „Aš dėkoju ir žaviuosi Jūsų sugebėjimu tokiais plačiais mostais mylėti žmogų, mylėti aktorių ir tokiais lėtais, atsakingais, juvelyriniais, menininko iš pašaukimo operatoriaus judesiais kurti žmogaus paveikslą, grožį kine“, – įteikdama „Ąžuolo“ statulėlę sakė aktorė. Griausmingais aplodismentais pasitiktas lietuvių kino operatorių autoritetu tituluojamas A. Mikutėnas šmaikštavo, kad niekam nedėkos, nes pats viską padarė.

Algimantas Mikutėnas Foto - Jorigė Kuzmaitė
Algimantas Mikutėnas
Foto – Jorigė Kuzmaitė

„Keli patarimai jauniems operatoriams: pagrindinis, dar Jono Griciaus išsakytas, – jeigu gali nefilmuoti, tai nefilmuok ir negadink eterio, negadink juostos. Jeigu moki pragyvent su viena moterimi visą savo ilgą gyvenimą – tai būk. Jei ne – tada geriau būk vienas ir geriau būk alkanas“, – laikydamas rankoje stilizuotą ąžuolo statulėlę atviravo A. Mikutėnas. Jis džiaugėsi salėje matydamas nemažai jo įamžintų aktorių ir savo padėkos kalbą užbaigė moralu – „žmogui daug nereikia. Reikia lovos, kad pailsėtum, keturių sienų, kad neperšaltum. Tada jau gali kurti. Ir jei turi daug – pasidalink su kitais.“

Jokūbas Vilius Tūras (kairėje) ir Juozas Matonis Foto - Jorigė Kuzmaitė
Jokūbas Vilius Tūras (kairėje) ir Juozas Matonis
Foto – Jorigė Kuzmaitė

Šiemet „Ąžuolo“  konkurso žiuri įsteigė specialų prizą, skirtą už pastangas siekiant savo svajonės įgyvendinimo. Nominaciją paskelbė žiuri komisijos pirmininkas operatorius Juozas Matonis, kuris žiuri vardu teigė, kad apdovanojimas skirtas „žmogui, pasiekusiam savo tikslą, puolusiam į duobę, bet sugebėjusiam pakilti ir padaryti darbą“. Į sceną buvo pakviestas dokumentinio filmo „Sapnuoju, kad einu“ režisierius, scenaristas ir operatorius Jokūbas Vilius Tūras. „Tai filmas – išpažintis. Tai dvasios drąsa, narsa, žmogaus žygdarbis, į kurį buvo pasiimta ir kino kamera“, – nuoširdžių žodžių negailėjo J. Matonis, įteikdamas diplomą J. V. Tūrui, kuris teigė besijaučiantis „labai pagerbtas ir dėkingas savo tėvui, kuris buvo foto sąjungos narys, dėkingas Mikutėnui, kuris po tėvo mirties buvo lyg antras tėvas ir dėkingas Jonui Griciui, kuris Akademijoje dėstė operatoriaus specialybę“.

Jonas Tomaševičius Foto - Jorigė Kuzmaitė
Jonas Tomaševičius
Foto – Jorigė Kuzmaitė

Ceremonijos metu pirmą kartą apdovanojimų istorijoje buvo įteiktas ir jaunuosius kino operatorius skatinantis „Gilės“ apdovanojimas. Kino ateitį ir viltį pristatė operatorius Jonas Tomaševičius, kuris teigė, kad „operatorius yra pirmasis kino žiūrovas, tai jam vaidina visi aktoriai, todėl tai labai atsakinga ir sudėtinga profesija“. Diplomas žiuri sprendimu buvo įteiktas jaunajam kino operatoriui Juliui Sičiūnui už darbą režisierės Austėjos Urbaitės filme „Čia yra realybė“. Dėl šio apdovanojimo varžėsi aštuoni debiutuojančių kino operatorių ir studentų sukurti filmai.

Feliksas Abrukauskas Foto - Jorigė Kuzmaitė
Feliksas Abrukauskas
Foto – Jorigė Kuzmaitė

„Ąžuolo“ apdovanojimų ceremonijos kulminacija tapo geriausio 2012 metų kino operatoriaus darbo kine apdovanojimo paskelbimas. Jį pristatė aktorė Gabija Ryškuvienė, kuri teigė, kad kino aikštelėje jai visada paslaptingiausiai atrodydavo operatoriai: „visi mano sutikti operatoriai būdavo tylūs, paslaptingi, kuklūs, gyvenantys gyvenimą už kameros. Tačiau, kai pamatai, ką jie nufilmuoja, čia pritariu J. Tomaševičiui, kuris sakė, kad aktorius vaidina operatoriui, tai supranti, kad jie skaito visas tavo mintis, mato kiekvieną tavo raumens ar plauko virptelėjimą“. Šiam apdovanojimui buvo nominuoti Viktoras Radzevičius už vaidybinį filmą „Miegančių drugelių tvirtovė“ (rež. Algimantas Puipa),  Feliksas Abrukauskas už vaidybinį filmą „Aurora“ (rež. Kristina Buožytė)  ir Linos Lužytės dokumentinio filmo „Igruški“ operatoriai Audrius Zelenius bei Vilius Mačiulskis. Geriausiu 2012 metų operatoriumi žiuri pripažino „Auroros “ operatorių F. Abrukauską, kuris dėkojo visai filmo komandai, sveikino savo apdovanotus kolegas ir net prisipažino, kad „Algimantas Mikutėnas – Mikas – yra mano gyvenimo guru, aš net plaukus pradėjau auginti su juo susipažinęs. O kur dar jo filosofija – viena moteris gyvenime ir visos kine!“

Atsiimdamas paskutinę stilizuoto ąžuolo statulėlę geriausiu kino operatoriumi tituluotas  Feliksas Abrukauskas užbaigė iškilmingą ceremoniją, užleisdamas sceną Lietuvos kino kūrėjus sveikinusiems atlikėjams – dainininkams  Dorotėjai ir „Beissoul“ bei grupei „The Strangerss“. O mums, žiūrovams, belieka stebėti šių metų nacionalinio kino derlių, išsirinkti savo favoritus ir su nekantrumu laukti kitų metų Lietuvos kino operatorių asociacijos organizuojamų „Ąžuolo“ apdovanojimų.

Komentarai