fbpx
Naujienos

Belaukiant „Įniršio“. Geriausi Antrojo Pasaulinio karo temos filmai (I dalis)

Kadras iš filmo „Įniršis“, „ACME Film“ archyvas
Kadras iš filmo „Įniršis“, „ACME Film“ archyvas
Kadras iš filmo „Įniršis“
„ACME Film“ archyvas

Jau spalio 24 dieną tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje įvyks vieno pačių laukiamiausių rudens sezono filmų premjera. Žinoma, kalba eina apie režisieriaus Davido Ayerio naująjį projektą „Įniršis“ (angl. „Fury“), kuriame vienam tankų būriui teks kariauti su priešiškai nusiteikusiais naciais. Dėl kriminalinių trilerių ir pasakojimų apie korumpuotus Los Andželo gatvių policininkus žinomas režisierius, sukūręs „Sunkūs laikai“ (angl. „Harsh Times“), „Gatvių karaliai“ (angl. „Street Kings“) ir „Patruliai“ (angl. „End of Watch“), kartu su pagrindinio vaidmens atlikėju ir juostos prodiuseriu Bradu Pittu jau kelis metus iš eilės bandė atgaivinti šį užsistovėjusį projektą. Dabar, jau visai greitai, jį bus galima pamatyti didžiuosiuose kino ekranuose.

Pastaraisiais metais karinės tematikos, o tiksliau, Antrojo Pasaulinio karo temos filmus galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, todėl nenuostabu, jog žanro gerbėjai pasigedo rimtų karinių dramų ir tikroviško požiūrio į vieną didžiausių karų žmonijos istorijoje. Prieš metus galėjome matyti rusų bandymą pagyvinti šį žanrą su filmu „Stalingradas“, kuris buvo ganėtinai vykęs, bent jau iš techninės pusės, tačiau turinio prasme juosta nesižiūrėjo ypatingai rimtai.

Belaukdami „Įniršio“ norime pasidalyti pačiais įsimintiniausiais, labiausiai aptariamais ir apdovanotais Antrojo Pasaulinio karo tematikos karinio žanro filmais, kurių veiksmas vyksta Europoje ir kuriuos tiesiog būtina pamatyti. Filmai išvardinti ne eilės tvarka ir ne pagal gerumą, todėl nereikia kreipti dėmesio į jų numeraciją.

1. „Ilgiausia diena“ (angl. „The Longest Day“), 1962

Vienu tikroviškiausių ir labiausiai neįvertintu filmu galima įvardyti dviejų JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų laureatą, 1962 metais pasirodžiusi trijų valandų karinį epą – „Ilgiausia diena“ (angl. „The Longest Day“). Filmas gavo du Oskarus už geriausius ano meto specialiuosius efektus bei geriausią kinematografija, kuri išties įspūdinga. Taip pat, juosta buvo ypatinga ir tuo, jog ją kūrė net penki režisieriai. Žinoma, tokio dydžio filmą būtų buvę sunku nufilmuoti vienam žmogui. Filmas pasakoja apie legendinę 1944 m. birželio 6 dieną įvykusią D dieną. Juostoje labai vaizdžiai galima pamatyti karo siaubą, neįtikėtinai aniems laikams pastatytas kovų scenas ir daugelį autentiškos karinės technikos. Filmas kupinas tokių žvaigždžių, kaip Johnas Wayne‘as, Robertas Mitchumas, Richardas Burtonas ir Henry‘is Fonda. Kol kas joks kitas filmas, kuriame parodoma D diena, neprilygsta šiam reginiui, kurį mums pristatė režisieriai Kenas Annakinas, Andrew Martonas, Bernhardas Wickis, Gerdas Oswaldas ir žinomiausias to meto prodiuseris Darrylas F. Zanuckas.

2. „Bresto tvirtovė“ (angl. „The Brest Fortress“), 2010

2010 metais pasirodęs baltarusių ir rusų bendros kūrybos filmas „Bresto tvirtovė“ (angl. „The Brest Fortress“) atvėrė naujas galimybes nacionaliniems šių abejų šalių bendradarbiavimo projektams. Filmas sukurtas pagal tikrais įvykiais paremtą istoriją su akis džiuginančiomis kovomis, kruvina karo tikrove ir žemiškais personažais, kurie gynė savo namus. Juostoje labai mažai patriotizmo, kuriuo, beje, rusai mėgsta pasišvaistyti savo kurtuose tokio žanro filmuose. Juostos pliusu tampa įtemptai vystomas veiksmas, puikūs susišaudymai, kovos prieš vokiečių tankus ir ypatingai autentiškai pateiktos dekoracijos. Tai tikrai vienas geriausių kada nors sukurtų baltarusių filmų.

3. „Gelbstint eilinį Rajeną“ (angl. „Saving Private Ryan“), 1998

1998 metais į kino ekranus atkeliavo du kariniai filmai. Vienas iš jų, šiek tiek anksčiau pasirodęs didžiuosiuose ekranuose filmas – masinio žiūrovo numylėtinis, režisieriaus Steveno Spielbergo karinis epas „Gelbstint eilinį Rajaną“ (angl. „Saving Private Ryan“). Jame pasakojama apie 1944 m. birželio 6 dienos karinę operaciją „D diena“ ir vieno kario paieškas. Net vienuolikai Oskarų nominuotas filmas susišlavė penkias auksines statulėles, tarp kurių už geriausią režisūrą ir kinematografiją. Filme ypatingai vaizdžiai parodyta D diena ir kruvinas, labai brutaliai atrodantis vaizdas iš šono, tačiau, galiausiai filmas iš karinio virsta į dramą apie eilinio paieškas ir minimaliais būrio susidūrimais su priešais. Filmą pagražina Tomas Hanksas, Vinas Dieselis ir Mattas Damonas, kuriam ši juosta leido iš naujo perkrauti beveik užgesusią karjerą. Vien dėl puikių ir įsimintinų kovų filmas vertas žiūrovo laiko.

Vienu tiltu per toli, Buvaukine.lt
Kadras iš filmo „Vienu tiltu per toli“
Buvaukine.lt archyvas

 4. „Vienu tiltu per toli“ (angl. „A Bridge Too Far“), 1957

Dar vienas kino klasikai priklausantis 1977 metais išleistas karinis epas apie Europos išvadavimą –„Vienu tiltu per toli“ (angl. „A Bridge Too Far“). Tai trečias brito režisieriaus ir aktoriaus Richardo Attenborougho darbas, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko tokie žinomi aktoriai, kaip Seanas Connery‘is, Michaelas Caine‘as, Jamesas Caanas, Gene‘as Hackmanas ir Anthony‘is Hopkinsas. Filme pasakojama apie nesėkmingą karinę operaciją, kuri sąjungininkams atnešė daug nuostolių ir žmonių mirčių. Puikiai nufilmuoti vaizdai ir karių pasirodymai suteikia šiam trijų valandų kariniam epui savitos atmosferos. Galbūt ne tokios žiaurios, kaip aukščiau minėtų filmų, tačiau labiau psichologinės ir estetiškiau pateiktos scenos.

5. „Negarbingi šunsnukiai“ (angl. „Inglourious Basterds“), 2009

„Spagetti vesternų“ ir visokiausių keistenybių mėgėjas, kultinis režisierius ir scenaristas, Quentinas Tarantino 2009 metais pristatė savo pirmąjį karinį filmą „Negarbingi šunsnukiai“ (angl. „Inglourious Basterds“, kuris buvo nominuotas aštuoniems Oskarams, tarp jų už geriausią metų filmą, scenarijų ir režisūrą. Juostai pavyko pelnyti tik vieną apdovanojimą, tačiau su ja žiūrovai ir kino pasaulis atrado talentingą Christophą Waltzą, suvaidinusį klastingą nacį. Gražus tiek akims, tiek ausims filmas tėra 1978 metų, italų filmo perdirbinys. Tai vienas iš rečiausių atvejų, kai originalas nusileidžia naujajai vizijai. Brutalus, juokingas, kruvinas ir išvaizdus filmas, kurį verta pamatyti visiems žanro gerbėjams. Damos irgi turės į ką pasižvalgyti, juk filme suvaidino moterų numylėtinis aktorius Bradas Pittas, kurį jau visai greitai bus galima pamatyti ir naujajame D. Ayer‘o filme „Įniršis“.

6. „Stalingradas“ (angl. „Stalingrad“), 1993

Vienas baisiausių Antrojo Pasaulino karo mūšių vyko Rusų žemėje – Stalingrade. Būtent taip vadinasi 1993 metais pasirodęs vokiečių kūrybos filmas apie žiaurųjį mūšį, kuriame žuvo šimtai tūkstančių. Vokiečiai savo juostoje išvaizdžiausiu būdu parodė karo siaubą, nepagražindami istorijos. Save parodė iš blogesnės pozicijos, nei rusus. Karinės batalijos taip pat gniaužią kvapą. Rusai vokiečiams atsakė tuo pačiu ir 2013 metais pristatė patį brangiausią nacionalinį projektą, kurį režisavo Fiodoras Bondarčiukas. Įdomiausia, jog vokietį abejose juostose suvaidino aktorius Thomas Kretschmannas.

7. „Kanalas“ (angl. „Canal“), 1957

Vienas geriausių lenkų kino režisierių, Andžejus Vaida, 1957 metais pristatė patį reikšmingiausią ir pasaulinį pripažinimą gavusi karinį filmą „Kanalas“ (angl. „Canal“), kuriame pasakojama apie nepavykusio 1944 metų sukilimo padarinius ir pogrindinių karinių pajėgų, Armijos Krajovos, ir eilinių žmonių bandymą pabėgti iš Varšuvos per miesto kanalizaciją. Tai kraupus, itin rimtai nuteikiantis ir liūdnas pasakojimas apie kelių žmonių nelaimingus likimus. Kovų scenos irgi atrodo visai gražiai. Tai geriausias lenkų karinis filmas, kokį tik galima pamatyti.

Purvinasis tuzinas, Buvaukine.lt
Kadras iš filmo „Purvinasis tuzinas“
Buvaukine.lt archyvas

8. „Purvinasis tuzinas“ (angl. „The Dirty Dozen“), 1967

Oskaru už geriausius garso efektus apdovanotas 1967 metų režisieriaus Roberto Aldricho sukurtas karinis epas „Purvinasis tuzinas“ (angl. „The Dirty Dozen“) yra vienas įdomiausių žanro atstovų dėl savo pasakojimo būdo. Filmas parodo ne tik karių kasdienybę, tačiau ir jų slapčiausias fantazijas karo metu. Juosta pasakoja istoriją apie būrį, surinktą iš pačių didžiausių atmatų, kurie, norėdami išvengti mirties bausmės, privalo įvykdyti pavojingą ir beveik neįmanomą misiją. Filmas kupinas humoro, tačiau sveiko ir pavartoto tinkamuose vietose. Karo žiaurumas čia irgi yra, tačiau į juostą reikia žiūrėti kaip į nuotykinę karinę dramą. Filmo scenas nuspalvino tokie aktoriai, kaip Lee Marvinas, Charlesas Bronsonas, Jimas Brownas ir Donaldas Sutherlandas.

9. „Geležinis kryžius“ (angl. „Cross of Iron“), 1977

Vokiečiai ir britai 1977 metais apjungia savo jėgas ir pristato labai savotišką, patrauklų ir įtempto siužeto karinį filmą „Geležinis kryžius“ (angl. „Cross of Iron“), kuriame buvo nuosekliai pasakojama vieno vokiečių karininko istorija. Jis 1943 metais privalo keliauti į rytų frontą kovoti su rusais. Juostoje matomos labai vaizdžios karinės batalijos ir ypatingai kraupiai atrodantys vokiečių veikėjai, iš kurių pozicijos ir buvo pateikta ši juosta. Filmo pagrindinė mintis – garbė ir karininko orumas, tačiau tai lieka antrame plane, kai išvystame gracingai filmo kūrėjų paruoštus karinius manevrus. Juostą režisavo vienas geresnių ano meto režisierių Samas Peckinpahas, kuris buvo žinomas iš tokių filmų, kaip „Laukinė gauja“ (angl. „The Wild Bunch“), „Šiaudiniai šunys“ (angl. „Straw Dogs“) ir „Pabėgimas“ (angl. „The Getaway“).

10. „Trečiojo reicho žlugimas“ (angl. „Downfall“), 2004

2004 metais vokiečiai pristatė vieną geriausių savo šalies filmų – „Trečiojo reicho žlugimą“ (angl. „Downfall“), kurį režisavo Oliveris Hirschbiegelis. Filmas apjungia visas baisybes ir karo padarinius, nusikaltimus, kurie buvo įvykdyti Adolfo Hitlerio ir jo parankinių. Juosta pasakoja apie dešimt paskutiniųjų vokiečių fiurerio dienų. Tai gana rimta ir labai sukrečianti drama, kuriai pasibaigus supranti, koks beprasmis buvo Antrasis Pasaulinis karas ir kokias nelaimes jis atnešė visai žmonijai.

11. „Desantininkai“ (angl. „Band of Brothers“), 2001

Kaip papildomą bonusą, į sąrašą įtraukiu patį geriausią Antrojo Pasaulinio karo tematikos mini-serialą, dešimties serijų 2001 metų „Desantininkus“ (angl. „Band of Brothers“). Seriale pasakojama vieno desantininkų būrio istorija, kuris savo kruviną kelią pradeda nuo treniruočių Džordžijos valstijoje ir užbaigia Europoje. Juos paruošia išsilaipinimui Normandijoje, kur ir pradedamas pagrindinis karinis veiksmas, vedantis prie operacijos „Rinkos sodas“, Bastonės apgulties ir Keištenhauso užėmimo. Brutalus, tikroviškas ir labai jautrus pasakojimas apie heroizmą ir atsidavimą. Tai vienas brangiausių visų laikų serialų, kurį pastatė kanalas HBO, garsėjantis itin stipriais projektais, kaip „Sopranai“ ar „Sostų žaidimai“. Seriala prodiusavo Tomas Hanksas ir Stevenas Spielbergas.

Štai ir trumpai aptarėme dešimt pačių maloniausių ir labiausiai intriguojančių Antrojo Pasaulinio karo tematikos karinių filmų, kurių veiksmas vyksta Europoje, sąrašą. Tikimės, jog kiekvienas iš jūsų sugebės atrasti kažką savito ir pajus didžiulį malonumą po kiekvienos iš šių filmų peržiūros. Na, ir belieka laukti spalio 24 dienos, kai į Lietuvos kino ekranus įžengs efektingas ir brutalus „Įniršis“, kuris, kaip tikimės, galės taip pat stoti į geriausiųjų gretas.

Filmo „Įniršis“ lietuviškai titruotas anonsas:

Parengė: Dario Voitukevez

Komentarai