Trečią kartą rengiamas Vilniaus LGBT* festivalis „Kreivės“ pristato didesnę nei iki šiol filmų programą su peržiūromis trijose kino erdvėse – „Skalvijoje“, „Pasakoje“ ir Prancūzų institute. Šiais metais „Kreivės“ vyks anksčiau ir į filmų peržiūras kvies jau nuo birželio 15 d.
„Kreivių“ filmų programos šerdį šiemet sudaro 73 „trumpikės“ – trumpametražiai daugiausia jaunų kūrėjų filmai devyniose programose. Jie apima didelę žanrų ir estetikos įvairovę, taip pat skiriasi savo trukme, tačiau visi paliečia LGBT* (homoseksualių, biseksualių, kitų neheteroseksualių ir translyčių bei juos supančių žmonių) patirtis.
„Kaip ir ankstesniais metais siekiame pristatyti ne tik kokybišką kiną, bet ir kuo įvairesnes LGBT* išraiškas ir požiūrius, visuomenėje susitinkančias ir prasilenkiančias patirčių kreives. Pasakojame istorijas, gimusias iš skirtingų gyvenimų ir keičiančias mūsų mąstymą apie tai, kas esame ir kas galime būti“, – sako vienas „Kreivių“ organizatorių Augustas Čičelis.
Be gausios trumpų filmų programos festivalis pristatys 19 pilnametražių juostų. Teddy apdovanojimą šių metų Berlyno kino festivalyje laimėjęs filmas „Katinas“ pasakoja apie idilišką dviejų muzikų Andreaso ir Štefano bei jų katino Mozės gyvenimą, kurio nematomas įtampas atidengia staigus nepaaiškinamo smurto proveržis. Filmą pristatys į festivalį atvyksiantis režisierius Klaus Händl.
„Katinas“ yra programos „Sugyvenimai“ dalis – visos šios istorijos žvelgia į intymius santykius tarp bendrą gyvenimą kuriančių žmonių, klausia, kas juos palaiko arba, atvirkščiai, jiems trukdo, galų gale, kodėl jie išyra, – sako A. Čičelis. – Kita filmų programa „Sankirtos“ – apie tai, kaip mūsų patirtis veikia susikertantys skirtingi tapatybių aspektai ir kaip žmogaus niekada neapibrėžia vien tik seksualinė ar lyties tapatybė.“
Dvi dokumentinės juostos „išgirsti.lt“ programoje nagrinėja LGBT* artimųjų patirtis. Į Vilnių atvyksiantys aktyvistai iš JAV Judy ir Dennisas Shepardai pristatys juostą „Mattas Shepardas yra mano draugas“ apie savo sūnų Matthew, kurio žiaurus nužudymas 1998 metais paskatino JAV priimti griežtesnius įstatymus, kovojančius su neapykantos nusikaltimais. Lenkų filmas „Mano vaikas kitoks“, kurį „Kreivių“ žiūrovai pamatys pirmieji išankstinėje peržiūroje, supažindina su tėvais ir šeimų nariais, pasakojančiais, ką išgyveno sužinoję apie jiems artimų žmonių homoseksualumą ar translytiškumą.
Pastarojo meto istorinius įvykius paliečia dokumentinis filmas „Homo propaganda: LGBT teisės ir karas Ukrainoje“. Filme klausiama, kaip Euromaidano revoliucija ir Krymo aneksija paveikė ten gyvenančius LGBT* bendruomenės narius, kurie tapo ypač pažeidžiami ir išstumti Ukrainos karo fone. Į Vilnių atvyksiantys aktyvistai iš Moldovos, Baltarusijos ir Ukrainos po filmo peržiūros vyksiančioje diskusijoje pasidalins kovos už LGBT* teises patirtimis savo visuomenėse.
Dar du specialūs „Kreivių“ seansai žvelgs į senesnius istorinius įvykius. Trijų dalių drama „Niekada nešluostyk ašarų be pirštinių“ nukelia į AIDS krizės metus, o juosta „Karalienė Kristina“, kurios vienas iš seansų bus rodomas „Kine po žvaigždėmis“, pasakoja apie vieną iškiliausių ir kino kūrėjų mylimų Švedijos monarchių.
XX amžiaus antros pusės apžvalgą pateikia ir „Kreivių“ retrospektyva, kuri šiemet supažindina su vienu prieštaringiausių Naujojo vokiečių kino atstovu Rosa von Praunheim. Penki režisieriaus filmai, apimantys laikotarpį nuo 1970-ųjų iki 2002-ųjų, dokumentuoja ir patys meta iššūkį apsimestinio visuomenės padorumo, normalumo ir priimtinumo normoms.
Įėjimas į filmų peržiūras – bent 1 ct. Kiek tiksliai – gali spręsti pats žiūrovas. Bilietus bus galima įsigyti filmų rodymo vietose ir „Kreivių“ centre. Daugiau informacijos: festivaliskreives.lt.