fbpx
Kino gidas, Scanorama

„Borgmanas“ – abejingų nepaliekantis absurdo trileris

Kadras iš filmo „Borgmanas“ Festivalio „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Borgmanas“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

„Scanoramos“ repertuare galima rasti visko: ir dramos, ir komedijos, ir estetikos, žiaurumo ir net visiško absurdo. Visai neperdedant, „Borgmanas“ – viena iš keisčiausių šio festivalio juostų. Filme persipina simboliai ir detalės, kurios paliekamos žiūrovo interpretacijai. Vieni pyks už sumaištį, kiti liks sužavėti olandų režisieriaus-scenaristo Alexo van Warmerdamo kūrybine fantazija.

Šiais metais „Borgmanas“ (Borgman, 2013) sudrumstė didžiuosius festivalius ir ne sykį buvo išrinktas geriausiu filmu. Tai jau ne pirmas Alexo van Varmerdamo filmas, kuriame netrūksta absurdiškų situacijų. Žiūrint juostą nuolatos teko pasukti galvą – kas vykta, kodėl tai vyksta, kur logika. O jos tiesiog nėra. Nesuklystume, jei filmą pavadintume visiško absurdo bomba, užtaisyta gero humoro doze.

Nors ir daug absurdo šiame filme, tačiau visgi galima įžvelgti racionalią ironiją, kuri keiksnoja mūsų pasaulio „sugedimą“ ir socialines problemas, kurios šiuo atveju pateikiamos visai kitaip. Žmonės tampa vis šaltesni, šeimos byra dėl pačių menkiausių konfliktų, vaikai auklėjami atmestinai, o nužudyti žmogų gali ir net mažas vaikas. Nors ir nejauku, tačiau pasijuokime, kaip žudomi žmonės filme „Borgmanas“, – lygiai taip pat, kaip darome gyvenime.

Viskas prasideda įtempta veiksmo scena – Kamiliui Borgmanui ir jo draugams valkatoms besislapstant miške pradeda grėsti pavojus, todėl tenka bėgti iš slaptų požeminių bunkerių. Kamilis mobiliuoju telefonu bando įspėti savo draugus valkatas, besislapstančius kituose slaptuose bunkeriuose. Pirmoji sumaištis – mobilieji telefonai ir valkatos. Pasprukęs iš miško Kamilis privalo nusiprausti – jis dvokia. Eidamas per namus valkata užklysta į vienos turtingos šeimos namus, primygtinai prašydamas ar galėtų išsimaudyti. Išprovokavęs konfliktą tarp Marinos ir Ričiardo, slaptai prisiglaudžia daržinėje. Borgmanas vis žaidžia su vyro pavydu, kartais pasirodydamas sapnuose provokuoja Mariną ir kelią jai geismą. Galiausiai jis pasilieka namuose ir tampa nebevaldomu.

Kadras iš filmo „Borgmanas“ Festivalio „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Borgmanas“
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Kamilis Borgmanas vykdo misiją. Jis veikia ne vienas – turi keturis bendrininkus, kurie palaipsniui taip pat integruojasi į jaukų šeimos gyvenimą, žudo misijai trukdančius žmones. Filmo perliukas – kiekvienos žudynės baigiamos povandeninėmis laidotuvėmis – aukų galvos įcementuojamos į kibirą ir kūnai aukštyn kojomis panardinami į ežerą. Keistumo ir juoko čia tikrai netrūksta. Beje, vieną iš žudikų vaidina pats filmo režisierius-scenaristas Alexas van Warderdamas.

Kuriant filmą galima išlaisvinti savo vaizduotę – tai ir padarė Alexas van Warderdamas. Čia neįmanoma tampa įmanomu. „Borgmanas“ kažkuo šiek tiek priminė graikų žiaurųjį ir sadistinį filmą „Iltinis dantis“. Bet, galbūt, labiau tik šeimos modeliu ir protui nesuvokiamomis situacijomis. Filmas sujauks smegenis, bet taip, visai kitaip, nei esate įpratę.

Filmą dar galite pamatyti:

Lapkričio 15 d., penktadienis, 18.50 val. kino centras „Skalvija“, Vilnius
Lapkričio 16 d., šeštadienis, 21.00 val. „Forum Cinemas Kaune“, 2 salė, Kaunas
Lapkričio 18 d., pirmadienis, 17.00 val., „Forum Cinemas Vingis“, 3 salė, Vilnius

„Borgmanas“

Komentarai

Optimistiška ir ambicinga. Patinka kinas? Turime kažką bendro. Kiekvienas išgyvenimas kine formuoja naują mane. Tobulėju. KINFO erdvėje išlaisvinu savo idėjas ir gyvenu dar arčiau kino.