fbpx
Reportažai

Čekų kinas šeštadienio vakarą

Susitikimas su Janu Svěráku Foto - Aistė Simonaitytė
Susitikimas su Janu Svěráku
Foto – Aistė Simonaitytė

Šeštadienis. Devinta valanda vakaro. „Skalvijos“ kino centro salėje nė vienos laisvos vietos. Čekų ambasada dovanoja du kino režisieriaus Jano Svěráko seansus Lietuvos žiūrovams ir susitikimą su juo. Šįvakar rodomi filmai „Tusčios taros“ ir „Pasivažinėjimas“.

Janas Svěrákas – populiarus ir universalus, Čekijoje ir pasaulyje įvertintas kino kūrėjas,  nuotaikingai pristatė savo antrąjį šeštadienio vakaro filmą „Pasivažinėjimas“ („Jízda“, 1994), pelniusį  „Krištolinį gaublį“ Karlovy Varų festivalyje.

Tai kelio, kelionės filmas. Savotiška čekiška Jacko Kerouaco „Kelyje“ versija. Herojai – jauni, drąsūs ir laisvi žmonės, įsigiję seną kabrioletą leidžiasi į vasaros nuotykį, kuris kupinas aistros ir pavojų, trapios nepažįstamosios ir puikaus čekiško humoro bei vasariškų pakelės vaizdų… Bet įdomiausia man buvo filmo sukūrimo istorija, kurią prieš seansą papasakojo režisierius:

„Po filmo „Akumuliatorius“, kuris buvo labai efektingas ir brangus, man kilo mintis susukti filmą, kuriam nereikėtų valstybės paramos ar kitų lėšų. Tai reiškia – kuo mažiau aktorių (tik trys, visi kiti filme pasirodantys žmonės – atsitiktinai sutikti kelionės metu), lokacijų, personalo. Filmuoti geriausia dieną – nereikės samdyti apšvietėjų ir pan. Filmavimo komandoje dirbo tik devyni žmonės. Kiekvienas turėjo pasiūlyti, kaip kuo pigiau nufilmuoti ar sumontuoti. Filmavimas užtruko tik keturiolika vasaros dienų ir visa devynių narių komanda leidosi į šį vasaros nuotykį  kartu.“

Lauksime naujų ir dar nepažintų Čekų kino kūrėjų apsilankymų Lietuvoje.

Komentarai