fbpx
Festivaliai, Naujienos, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Devintieji „Vilniaus kino šortai“: 55 trumpi, bet filmai iš 27 šalių

Vilnius Film Shorts, Meilės žaidimai, 2014
Vilniaus kino šortai, Meilės žaidimai, 2014
Kadaras iš filmo „Meilės žaidimai”
Vilniaus kino šortai archyvas

Trumpos kino formos pradėjo kino istoriją ir šiandien neketina užleisti išskirtinės vietos pasaulio kino žemėlapyje, – sako Marija Razgutė, viena iš tarptautinio trumpų filmų festivalio Vilniaus kino šortai organizatorių. Apie tai kalbės ir spalio 9-ąją dieną prasidėsiantis trumpų filmų festivalis, kurio šūkis šiemet aiškiai ir be jokių kompromisų teigia: „Trumpi, bet filmai“.

Kaip sako M. Razgutė, per devynerius metus „Vilniaus kino šortai“ užsiaugino ištikimų žiūrovų ratą, kuris vertina ir domisi trumpametražiu kinu, nėra jam abejingas. Pasak jos, žiūrovai jau žino, kad atėję į festivalį pamatys naujus, gerus ir kokybiškus trumpametražius filmus. Festivalis sulaukia ir didelio tarptautinio dėmesio, nemažo skaičiaus užsienio svečių iš Suomijos, Izraelio, Graikijos, Rumunijos, Nyderlandų, Danijos, Lenkijos, Bulgarijos.

„Šiais metais atrankai į konkursines programas buvo atsiųsta daugiau nei 2000 filmų. Konkursinės programos sudarytojai turėjo nemažai paplušėti, kad atrinktų 55 filmus. Jų režisieriai išsiskiria aštriu žvilgsniu į pasaulį, imasi įdomių ir neretai sudėtingų temų – karas, deportacija, homofobija, emigracija. Jie stebina ir originaliais meniniais sprendimais. Festivalis parodys animacinę dokumentiką, filmą iš fotografijų, „vieno kadro“ kūrinį bei vos dvi minutes trunkantį darbą. Į programą nepateko nė vienas filmas, dėl kurio buvo nors kiek abejota“, – sako Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė, festivalio direktorė.

Festivalis konkursinėje programoje parodys trumpus filmus iš 27 pasaulio šalių. Šalia Europos kūrėjų bus galima pamatyti ir režisierių iš Irano, Argentinos, Pietų Korėjos, Vietnamo darbus. Daugelis jų buvo rodyti didžiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose – Kanuose, Berlyne, Lokarne, Klermone-Ferane, Karlovi Varuose.

Trumpo metro gerbėjus kvies ir specialiosios programos. Lietuviško dokumentinio kino aukso grynuolius parodys programa „Lietuvos dokumentinio kino inkliuzai“. Joje bus galima pamatyti „Meno avilio“ restauruotus ir suskaitmenintus lietuvių poetinės dokumentikos pradininkų Roberto Verbos, Henriko Šablevičiaus, Almanto Grikevičiaus trumpus dokumentinius filmus. Išvysti, kaip šio kino tradicijas pratęsia ir transformuoja Audrius Stonys („Neregių žemė“), Arūnas Matelis („Dešimt minučių prieš Ikaro skrydį“), Algimantas Maceina („Juoda dėžė“).

Antra specialioji festivalio programa bus skirta lenkiškam kinui. Ją specialiai „Vilniaus kino šortams“ parengė Belostoke vykstantis trumpametražių filmų festivalis „ZubrOFFka“. Programą sudarys 2012-2013 m. kurti penki įsimintiniausi lenkiški trumpametražiai filmai, tarp kurių yra ir Luko Ostalski kurtas filmas „Mama“, praėjusiais metais dalyvavęs „Vilniaus kino šortų“ konkursinėje programoje.

„15min.lt“ – dar viena specialioji programa, mėgstantiems „trumpus“ trumpametražius. Į ją pateko filmai iš konkursinė programos, kiekvienas trunkantis ne ilgiau kaip po 15 min.

Festivalio metu jau antrą kartą vyks Baltijos šalių trumpametražių filmų idėjų pristatymo forumas „Baltic Pitching Forum 2014“.

„Forume Lietuvos, Latvijos ir Estijos kūrėjai sieks pristatyti savo trumpų filmų idėjas kino ir televizijos profesionalams iš Prancūzijos, Vengrijos, Lenkijos, Suomijos. Dalyviai mokysis pristatyti save ir savo projektą potencialiems investuotojams ir filmų platinimo kompanijoms“, – teigia Austėja Kazlauskytė, forumo koordinatorė.

Spalio 9-12 dienomis didžiausio Baltijos šalyse tarptautinio trumpų filmų festivalio „Vilniaus kino šortų“ programos bus rodomos Vilniuje, kino teatruose „Skalvija“ ir „Pasaka“. Spalio 16-19 dienomis festivalis kelsis į Kauną, Klaipėdą, Šiaulius ir Panevėžį.

Festivalio klipas:

Daugiau informacijos: www.filmshorts.lt

Komentarai