fbpx
Naujienos, Scanorama

Didžiausia rudens kino šventė „Scanorama“ į kiną kviečia jau 14-ąjį kartą

Gražina Arlickaitė Festivalio „Scanorama“ archyvas
Gražina Arlickaitė
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje įvyko iškilminga 14-ojo Europos šalių kino forumo „Scanorama“ atidarymo šventė. Didžiausias rudens kino festivalis Lietuvoje, vykstantis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, iki pat lapkričio 20-osios gerbėjus kvies į kino teatrą pažinčiai su  įdomiausiomis kino istorijomis iš visos Europos.

Jau keturioliktą rudenį pasitikusią „Scanoramą“ atidaryme sveikino gausus būrys garbingų svečių, kino ir meno atstovų, kino gerbėjų. Susirinkusią publiką sveikino ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Šie metai buvo „Scanoramos“ atsinaujinimo metai. Keitėme logotipą, grafinius sprendimus, katalogą. Ir dar – pirmą kartą festivalį atversime vengrų filmu“, – pokyčiais atidaryme džiaugėsi „Scanoramos“ vadovė Gražina Arlickaitė.

Po padėkų komandai, rėmėjams, svečiams ir žiūrocams, visi buvo pakviesti žiūrėti atidarymo filmą – šmaikščią santykių dramą iš Vengrijos „Šeimos šventė“ (Ernelláék Farkaséknál, 2016). Ją festivalio atidaryme pristatė į Vilnių atvykęs pats filmo režisierius Hajdu Szabolcs. Karlovi Varų kino festivalyje geriausiu filmu pripažintoje ir Krikštolinį gaublį pelniusioe dramoje pasakojama apie jauną vengrų šeimą, kurios kasdienybę sudrumsčia netikėtai į namus pasibeldę giminaičiai.

Po oficialiosios atidarymo dalies ir filmo peržiūros, svečiai specialiu „Scanoramos“ troleibusu išvyko į kultūros barą „Kablys“, kur jų laukė smagus atidarymo vakarėlis. Pagal specialiai festivaliui paruoštą programą muzikos garsais visą vakarą dalinosi menininkai Deimantas Narkevičius ir Tomas Požemis.

Remigijus Šimašius ir Gražina Arlickaitė Festivalio „Scanorama“ archyvas
Remigijus Šimašius ir Gražina Arlickaitė
Festivalio „Scanorama“ archyvas

Šiemet „Scanoramos“ žiūrovų lauks beveik šimtas filmų, jau tradiciniais tapę papildomi festivalio renginiai ir net trylika kino programų.

Jau šiandien, penktadienį, „Scanoramoje“ prasidės dvyliktą kartą organizuojamas kino industrijos renginys „Scanoramos kryptis“. Šiais metais renginių ciklas kūrybinio įkvėpimo pakvies pasisemti susitikimuose su pripažintais skirtingų kino rūšių režisieriais ir eksperimentinio, dokumentinio bei animacinio kino meistriškumo dirbtuvėse.

Šįvakar, 22.30 val., festivalio lankytojai bus laukiami ir įtemptoje siaubo bei juodojo humoro naktyje su danų kino meistru Larsu von Trieru ir jo filmu „Karalija“ (Regit, 1994). Beveik devynių valandų trukmės programoje jie išvys L. Von Trierio filmą „Karalija“, kuris buvo sukurtas, kaip dviejų dalių mini serialas, o tik vėliau sumontuotas į neįprastai ilgos trukmės vientisą filmą, kuris žiūrovus nukelia į Kopenhagos Karališkąją ligoninę, kurioje vaidenasi. Įvairios šmėklos čia susiduria su keistais ligoninės daktarais ir dar keistesniais jų pacientais.

Festivalyje jau aštuntus metus vyks ir konkursinė trumpametražių filmų programa „Naujasis Baltijos kinas“. Šiemet joje varžysis 11 filmų – 5 lietuviški darbai, 3 latvių režisierių filmai ir 3 trumpametražiai iš Estijos. Konkursinėje programoje bus išrinkti du nugalėtojai – geriausias Baltijos šalių filmas ir geriausias lietuvių režisieriaus darbas. Konkurso nugalėtojai bus skelbiami lapkričio 13 d., per iškilmingą festivalio „Scanorama“ uždarymo Vilniuje ceremoniją.

Kadras iš filmo „Šeimos šventė“ „Scanorama“ archyvas
Kadras iš filmo „Šeimos šventė“
„Scanorama“ archyvas

Šiais metais festivalyje bus pristatytos dvi retrospektyvos – „In Memoriam Donatui Banioniui“ ir pažintis su lenkų kino legendos Andrzej Żuławski filmais iš arčiau. Taip pat dvi lietuviško dokumentinio kino premjeros – Giedrės Žickytės ir Maite Alberdi trumpametražis filmas „Aš čia tik svečias“, pasakojantis apie Alzheimeriu sergančią senolę, ir Elžbietos Josadės trumpametražis debiutas „Dialogas su Josefu“ apie jos pačips tapytoją tėtį. Abi režisierės viešės „Scanoramoje“ ir susitiks su žiūrovais.

Festivalio metu žiūrovų lauks ir daugiau įdomių pažinčių su kino kūrėjais. Į „Scanoramą“ atvyksta kino režisierė Salomé Lamas, filmo „Baden Badenas“ režisierė Rachel Lang, „Zoologijos“ autorius Ivanas I. Tverdovskis, dramos „Tėvas“ režisierius Visar Morina, „Klampynės“ aktorė Elīna Vaska ir kiti.  

Viso festivalio metu, kino teatro „Forum Cinemas Vingis“ antrame aukšte, bus galima apsilankyti specialioje „Samsung SUHD TV“ zonoje. Čia, peržiūrėdami festivalio filmų ištraukas, lankytojai galės įvertinti, moderniausių kompanijos televizorių vaizdo kokybę bei itin realistiškas, grynas spalvas, kurias lemia speciali „Quantum dot“ technologija. Visa tai bei aukšta rezoliucija ir lenktas ekranas žiūrovams leis pasijusti tarsi kino teatro salėje. Be to, visiems „Samsung“ zonos lankytojams bus galima sudalyvauti žaidimuose bei laimėti papildomus bilietus į festivalio filmus.

Šiemet Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 3–20 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.