fbpx
Festivaliai, Lietuviški filmai, Naujienos

„DOK Leipzig“ festivalyje – dvi pasaulinės lietuviškų filmų premjeros

Filmo „Pavyzdingas elgesys” kadras

Šiandien prasidedantis seniausias pasaulyje dokumentikos ir animacijos festivalis „Dok Leipzig“ ir vėl svetingai sutinka lietuvių talentus. Festivalio programose įvyks dvi pasaulinės lietuviškų filmų premjeros: Audriaus Mickevičiaus ir Nerijaus Milerio dokumentikos „Pavyzdingas elgesys“ ir Marijos Stonytės trumpametražio filmo „Vienas gyvenimas“. O kūrybinių partnerių savo ateities projektui  industrijos programoje pakviesta ieškoti režisierė ir prodiuserė Giedrė Žickytė.

Pirmasis Audriaus Mickevičiaus ir Nerijaus Milerio filmo „Pavyzdingas elgesys“ (prod. Rasa Miškinytė, „Era Film“) rodymas „DOK Leipzig“ festivalyje įvyks tarptautinio konkurso programoje, į kurį pateko tik stipriausi filmai. Deja, režisierius Audriaus Mickevičiaus šios geros žinios ir premjeros nesulaukė – kino režisierius, scenaristas ir įvairių tarpdisciplininio meno projektų autorius netikėtai mirė 2017 m., todėl jo darbą, paties režisieriaus valia, pabaigė ir renginyje su žiūrovais susitiks filosofas Nerijus Milerius.

Lietuvos, Bulgarijos, Slovėnijos ir Italijos komandas suvienijęs kūrybinės dokumentikos filmas nagrinėja nusikaltimo, atleidimo ir socialinio teisingumo idėjas. Išgyvenęs nužudyto brolio netektį, A. Mickevičius peržengė Lukiškių kalėjimo slenkstį, kur susitiko su nuteistaisiais iki gyvos galvos Rimu ir Rolandu. „Gyvagalviais“ vadinami kaliniai gyvena stovinčiame laike, bet nepraranda vilties pasikeisti ir kada nors išeiti į laisvę. Paties režisieriaus nuostatų kaita nuo pykčio link atleidimo filme tampa radikalia kelione, kurią nutraukia mirtina režisieriaus liga.

Tarptautinėje trumpametražių filmų programoje bus pristatytas Marijos Stonytės trumpametražis dokumentikos darbas „Vienas gyvenimas“ (prod. Giedrė Žickytė, Andrėja Čebatavičiūtė, „Moonmakers“), per drugio istoriją atskleidžiantis gyvenimo trapumo motyvą. „Šis filmas neturi intencijų išgelbėti pasaulį. Jis nė viena sekunde neprailgins drugelio gyvenimo, bet, tikiuosi, suteiks galimybę susimąstyti apie gyvybės grožį ir neišvengiamą laikinumą“, – apie filmą pasakoja režisierė M. Stonytė. Vėliau nacionalinė filmo „Vienas gyvenimas“ premjera numatyta Europos šalių kino forume „Scanorama“.

Filmo „Vienas gyvenimas” kadras

Festivalio metu vyksiančiose industrijos dienose. Dokumentinių filmų projektų pristatymo renginyje „Doc Co-Pro Market“ tarp 35 projektų iš 40 šalių bus pristatytas ir naujausias režisierės Giedrės Žickytės filmas „Irena“ apie žymią Lietuvos profesorę ir teatrologę Irena Veisaitę. Autorė pretenduos tapti vienu iš keturių laureatų, kuriems atiteks piniginis prizas.

„DOK Leipzig“ yra seniausias ir vienas didžiausių bei svarbiausių dokumentiniam ir animaciniam kinui skirtų tarptautinių festivalių, kasmet pritraukiantis iki 50 000 žiūrovų bei pristatantis daugiau kaip 300 naujausių dokumentinių ir animacinių filmų iš viso pasaulio.

Pernai festivalyje Lietuva prisistatė šalies viešnios teisėmis. Buvo pristatyta didžiausia Lietuvos kino programa šiame renginyje po 12 metų pertraukos – net 14 filmų, vyko tris kūrėjų kartas pagerbusi kino retrospektyva „(Ne)laisvės iššūkiai“, švenčiamos trijų lietuviškų filmų, kurie varžėsi konkursinėse programose, pasaulinės premjeros.

Pristatomų filmų gamybą ir pristatymą „DOK Leipzig“ festivalyje remia Lietuvos kino centras.

Komentarai