fbpx
Reportažai

Dokumentinio kino kelionės „Radviliada“ premjera: „Jei nenorėjai gimti karaliumi, tai bent jau vienu iš Radvilų“

Arūnas Matelis, režisierė Ramunė Rakauskaitė, Algimantė Matelienė
Arūnas Matelis, režisierė Ramunė Rakauskaitė, Algimantė Matelienė
Kūrybinė grupė iš dešinės: prodiuseris Arūnas Matelis, režisierė Ramunė Rakauskaitė, Algimantė Matelienė ir kiti
Nerijaus Jaros nuotrauka

Ketvirtadienio vakarą, rugpjūčio 28 dieną, „Forum Cinema Vingis“ kino teatre įvyko net dvejus metus laukta Ramunės Rakauskaitės režisuoto dokumentinio filmo „Radviliada“ premjera (Studija „Nominum“, prodiuseriai Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė).

Salėje susirinkusius svečius pasveikino filmo prodiuserė Algimantė Matelienė, režisierė Ramunė Rakauskaitė bei prodiuseris Arūnas Matelis.

Prieš premjerą prisistatė kūrybinė grupė, kaip filmo prodiuseris Arūnas Matelis juokavo: „Turbūt tik dešimtoji dalis visos kūrybinės grupės.“

Filmo režisierė Ramunė Rakauskaitė teigė, kad susidurti su istorine tema buvo didelis iššūkis, ir kuriant filmą, kūrybinei grupei rūpejo ne istorinio vadovėlio tematika, o naujas, gyvas santykis su istorija. Anot režisierės, „Radviliada“ tai filmas apie vertybes, nes be vertybių, kaip žinia, istorija – tik archyvų dulkės.

„Forum Cinema Vingis“ kino teatre pristatyta dvejus metus trukusi kino kelionė apie vieną iš iškiliausių tuometinės Europos didikų šeimų – Radvilas. Filmas buvo kuriamas net aštuoniuose pasaulio šalyse, pasitelkiant į pagalbą daugiau nei šimto profesionalų kūrybinę komandą.

Dokumentinio filmo „Radviliada“ žanras žiūrovui pateikiamas netradiciškai. Į „kino kelionę“ įeina ne tik istorikų dokumentiniai „atradimai“, bet ir vaidybinės scenos bei žiūrovą įtraukiančios kūrybinės grupės komentarai filmavimo metu. „Radviliadoje“ tokie garsūs lietuviško kino aktoriai kaip Algirdas Dainavičius, Andrius Paulavičius, Liubomiras Laucevičius ir kt. įprasmina svarbiausius Radvilų giminės įvykius, o kartu ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyvavimo laikotarpį. Atkurta įspūdinga legendinio 1563 metais įvykusio Ūlos mūšio scena. Dėl pademonstruotos lietuvių narsos ir nelygiavertiškos jėgų persvaros, tuometinis mūšis daugelio istorikų lyginamas su 1991 metų sausio 13 įvykiais. Ūlos mūšyje Radvilos Rudojo vedina 5000 vyrų kariauna atakavo 25 000 maskvėnų kariuomenę. Įspūdinga pergalė iki dabar išliko Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Radvilų giminės istorijoje.

Kiti tuometinei Europai itin svarbūs, tačiau ne kiekvienam šiuolaikiniam lietuviui žinomi istoriniai faktai pateikti vaidybiniuose epizoduose apie Radvilos Juodojo Reformacijos steigimą LDK bei net dvejus metus trukusią piligriminę Radvilos Našlaitėlio kelionę į Jeruzalę.

Siekdami patraukti jaunimo dėmesį tuometine LDK istorija, filmo kūrėjai pasirinko originalų būdą − vieni iš pagrindinių filmo pasakotojų vaidmenų perėmė Lietuvos subkultūrų atstovai – graffiti menininkai, vienas garsiausių riedlentininkų Lietuvoje Dima Fiodorovas bei BMX dviračių sporto atstovas Deividas Budkovas. Pagrindinis kino kūrėjų uždavinys − sujungti didingą šeimos praeities istoriją ir dabartį buvo sėkmingai įvykdytas finalinėje filmo scenoje pristatant dabartinius Radvilų giminės palikuonis, gyvenančius Lenkijoje. Kaip teigė dabartinis Radvila filmo metu: „Ši pavardė nesuteikia teisių, o tik pareigas.“

Kūrybinė grupė: filmo režisierė – Ramunė Rakauskaitė; scenarijaus autoriai: Arūnas Matelis, Ramunė Rakauskaitė, Renata Šerelytė, Romas Lileikis; operatorius Audrius Kemežys, montažo režisierė Francesca Scalisi, garso režisierius Kostas Radlinskas, vaidybinių epizodų režisierius Jonas Trukanas, vaidybinių epizodų operatorius Simonas Glinskis, vaidybinių epizodų dailininkė Lina Gečienė, vaidybinių epizodų kostiumų dailininkė Daiva Petrulytė, filmo prodiuseriai: Arūnas Matelis (Studio Nominum), Mark Olexa (DokMobile), Uldis Cekulis (VFS).

Jau nuo rugpjūčio 29 dienos šį filmą galima išvysti didžiuosiuose kino teatruose.

Filmo „Radviliada“ anonsas:

Komentarai