Lapkričio 22 dieną „Meno avilio“ sinematekoje (A. Goštauto g. 2, Vilnius) išgir̃sti queer archyvas, Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ ir „Meno avilys“ kvies kelti klausimas: ką jau žinome apie Lietuvos queer istoriją? Kas nuveikta ir ko trūksta šios temos tyrimuose bei kokia galėtų būti jų ateitis? Dviejų dalių renginį „Queer istorijos perspektyvos Lietuvoje“ sudarys pokalbis bei filmo „Neirud“ (rež. Fernanda Faya, 2023) peržiūra.
Renginio pradžia 16 val., tačiau norintys dalyvauti tik filmo peržiūroje kviečiami atvykti 18:30 val. Renginys nemokamas, reikalinga registracija.
Pirmojoje renginio dalyje 16 val. – žinomų Lietuvos tyrėjų pristatymai ir pokalbis, kurį moderuos moderuos išgir̃sti queer archyvo kuratoriai Augustas Čičelis ir Viktorija Kolbešnikova. Bus galima išgirsti queer studijų Lietuvoje pradininko Artūro Tereškino, LGBTQ+ žmonių istorijos, homofobijos bei anti-gender judėjimo ir kitų temų tyrėjos Rasos Navickaitės bei rašytojo, istoriko, ir (post)autoritarinių kraštovaizdžių tyrimų centro tyrėjo Tomo Vaisetos mintis apie queer tyrimų situaciją Lietuvoje.
Po pokalbio, antroje renginio dalyje, 18:30 val., Sinematekos lankytojų lauks filmo „Neirud“ (rež. Fernanda Faya, 2023) peržiūra. Niujorke gyvenančios Brazilijoje gimusios režisierės Fernandos Faya tyrinėjama slapta istorija greitai tapo asmeniniu esė apie šeimą ir atmintį. Tyrinėdama prieštaringai vertinamą personažą, autorė atskleidė nepaprastą istoriją apie rasę, tapatybę ir queer gyvenimą.
Kino juostos centre – Neirud – ringo personažas Moteris-gorila, mirusi apgaubta paslapties, nepalikusi jokių savo praeities pėdsakų. Istorijoje narpliojamas mįslingos tetos, kuri 7-9 dešimtmečiais gastroliavo kaip imtynininkė pogrindinėje moterų cirko trupėje, gyvenimas. F. Faya pasakojo, jog filme buvo „svarbu parodyti ne tik istoriją apie tetą, bet ir pagerbti visas moteris ir žmones, kurie kovojo už savo vietą pasaulyje ir už laisvę būti savimi“.
„Meno avilio“ sinematekos virtualiojo archyvo Sinemateka.lt ir fizinės erdvės 2024 m. renginių programa siekia permąstyti archyvų panaudojimą kine. Reguliariai vykstančiuose renginiuose kviečiama susitikti su Lietuvos ir užsienio kuratorėmis (-iais) ir tyrėjomis (-ais).
Atsižvelgiant į „Meno avilio“ sinematekoje vykstančių renginių pobūdį, kuratorių komanda, kaip jau tapo įprasta, siūlo pagilinti renginyje analizuojamas temas skaitant specialiai atrintus fizinės Sinematekos leidinius apie audiovizualines medijas. Siūlomų leidinių sąrašą galima rasti „Meno avilio“ socialiniuose tinkluose bei užsisakyti į namus ibiblioteka.lt.
Plačiau apie dviejų dalių renginį „Queer istorijos perspektyvos Lietuvoje“.
Renginį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kino centras