fbpx
Naujienos

Estai sukūrė pasaulį pravirkdžiusį filmą apie Baltijos šalių tragediją

Kadras iš filmo „Vėjų kryžkelėje“  „Meed Films“ archyvas
Kadras iš filmo „Vėjų kryžkelėje“
„Meed Films“ archyvas

Rugsėjo 9 dieną kino teatrų ekranus visoje Lietuvoje pasieks debiutinis estų režisieriaus Martti Helde vaidybinis filmas „Vėjų kryžkelėje“ (angl. In the Crosswind). Filmas pasakoja 1941-siais vykstančią jaunos mamos Ernos (akt. Laura Peterson), gyvenančios idiliškoje Estijos kaimo sodyboje kartu su vyru ir mažamete dukra, tremties istoriją. Filmas paremtas tikrais įvykiais. Jo scenarijų įkvėpė režisieriaus rastas tremties metu rašytas Ernos dienoraštis, kuriame ji rašo laiškus savo vyrui, už priklausimą Estijos Gynybos lygai kalinčiam Sovietų koncentracijos stovykloje.

Pasaulinio pripažinimo filmas sulaukė dėl unikalaus vizualinio stiliaus, perteikiančio sustojusio laiko jausmą, kurį patiria pagrindinė filmo herojė Erna tą akimirką, kuomet į jos sodybą įsiveržia Sovietų kariai. Tuo pačiu metu, kai Ernos balsas skaito dienoraščio puslapius, jausmingai aprašančius aplink besirutuliojančius įvykius ir moters išgyvenimus, filmavimo kamera slenka pro chaoso ir panikos akimirką užfiksuotas ir įšaldytas aktorių scenas, palengva priartėdama prie nuo vyrų jėga atskiriamų moterų ir į gyvulinius vagonus ginklu varomus vaikus su motinomis. Šia skvarbia ir širdį veriančia vizualika filmas perteikia visus Ernos tremties metu patirtus išgyvenimus – sunkų darbą stovyklose, šaltį, badą, prievartavimus ir dukters mirtį.

Šis filmas – tai didžiausio pasisekimo pasaulinės auditorijos gretose sulaukęs kino meno kūrinys, kalbantis apie vieną skaudžiausių praėjusio amžiaus tragedijų – Baltijos šalyse vykdytus trėmimus. Lietuvoje masiniai trėmimai prasidėjo 1941-ųjų birželio 14-ąją. Skaičiuojama, kad per pirmąsias keturias trėmimų dienas iš Lietuvos buvo deportuota apie 18 tūkst. lietuvių. Visose Baltijos šalyse masinės deportacijos aukomis tapo 590 tūkst. žmonių. Filmas „Vėjų kryžkelėje“ skiriamas visų aukų atminimui.

Filmą Lietuvos žiūrovams pristatys režisierius Martti Helde bei pagrindinio vaidmens atlikėja Laura Peterson – rugsėjo 8-9 dienomis numatyti kūrėjų susitikimai su žiūrovais Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Just a Moment informacija

Komentarai