fbpx
Festivaliai, Naujienos, Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

Festivalį užvers lietuviška premjera „Sėkmės metai“

Sėkmės metai, VDFF
Sėkmės metai, VDFF
Kadras iš filmo „Sėkmės metai“
VDFF archyvas

Rinktiniais kūrybinės dokumentikos filmais džiuginantis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis viešės dar visą savaitgalį. Dar bus galima pamatyti ukrainiečio Sergejaus Bukovskio filmų retrospektyvą, dabarties įvykių fone suskambančią itin aktualiai. Dar po kartą ekrane prasisuks populiariausieji – atidarymo filmas „Domino efektas“ (Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), Michelio Gondry animuotas pokalbis su Noamu Chomsky‘iu „Ar aukštas žmogus yra laimingas?“, meditacinis „Manakamana“ (Stephanie Spray, Pacho Velezas), didžiausio mokslo eksperimento užkulisius atskleidžianti „Dalelių karštinė“ (Markas Levinsonas). Šeštadienį festivalį užvers lietuviška premjera – Rimanto Gruodžio trumpametražis filmas „Sėkmės metai“.

Filmas byloja apie žmogaus stiprybę ir nepalaužiamą dvasią. „Sėkmės metų“ herojė – 23 metų Laima, su vyru ir dviem vaikais gyvenanti medinėje troboje. Jos languose atsispindi nuolat šalimais greitkeliu lekiančios mašinos, dieną naktį netyla jų ūžesys.

Jau be pykčio Laima pasakoja, kaip ją, dar 8 metų vaiką, mama pririšdavo virvele prie lovos ir išeidavo linksmintis, kaip dar po 8 metų ją atidavė į vaikų globos namus. Tačiau patirtos vaikystės nuoskaudos ir nemeilė nesutrukdė Laimai susikurti savo pasaulėlio, kuriame – vyras, du vaikai. Ką tik gimusi mažoji Rūtelė teikia daugiausiai džiaugsmo. Laima neabejoja – ją aplankė sėkmė: „Sėkmė, kad vaikų turiu, kad antrasis – mergytė, kad vyrą turiu. Ko dar reikia?“.

Filmo režisierius pasakoja, kad pirmą sykį Laimą sutiko Ramygaloje vykusiame ožkų festivalyje. Kartu su žmona Julija, taip pat dokumentininke, R. Gruodis jau daugelį metų lankosi įvairiuose  renginiuose. Pirmą kartą Ramygaloje rengtas festivalis patraukė jų dėmesį. Čia jie nufilmavo kelis epizodus ir prie tos medžiagos sugrįžo tik po dvejų metų, pajutę, kad ten ras kažką įdomaus. Patraukė šventėje dalyvavusi Laima ir režisierius nusprendė ją susirasti.

„Atėjau prie Laimos kiemo vartelių ir paklausiau, ar galėčiau įeiti pasišnekėti, pabūti. Pamačiau atvirą giedrą veidą, norą su manim kalbėtis“, – iš sykio užsimezgusį ryšį prisimena režisierius.

„Sėkmės metais“ filmą režisierius pavadino su lengva ironija. Pasak filmo kūrėjo, iš esmės jokios sėkmės Laimos gyvenime nėra: gyvenimas ją skaldė ir tebeskaldo toliau.

„Jei pradėtume lyginti mūsų ir Laimos gyvenimus, galėtume nesutikti, kad Laimą aplankė ypatinga sėkmė. Toks filmo pavadinimas atsirado tik todėl, kad visada su didele pagarba žiūriu į žmones, kuriuos filmuoju. Norėjosi filmui suteikti šypsenos, pagarbos, jautrumo“, – kalba R. Gruodis.

Gruodis darbuojasi kine nuo vaikystės. Iš pradžių jis garsino vaidybinius filmus, vaidino televizijos ir radijo spektakliuose, po mokyklos pradėjo dirbti kino operatorių, režisierių asistentu. Nuo 1992-ųjų dirba kaip nepriklausomas kino režisierius, prodiuseris, operatorius. 1994 m. įkūrė savo filmų studiją „Periferija“. Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje 2009 m. įvyko Gruodžių filmo „Upė“ premjera, 2010 m. festivalį atidarė jų bendrai kurtas filmas „Lieknas“.

Festivalis vyksta iki rugsėjo 28 d. „Skalvijos“ ir „Pasakos“ kino salėse.  Išsamiau susipažinti su programa festivalio rengėjai kviečia www.vdff.lt

 

Komentarai