fbpx
Festivaliai, Reportažai, Suspaustas laikas

Festivalis „Suspaustas laikas“ – keturios dienos su eksperimentiniu kinu Nidoje

Festivalio „Suspaustas laikas“ archyvas
Nuotraukos autorius: Tomas Terekas

Liepos 26–29 dienomis jau trečiąjį kartą Nidoje vyko alternatyvaus kino ir meno festivalis „Suspaustas laikas”. Bene karščiausias vasaros dienas leidžiant pajūryje, eksperimentinis kinas kvietė peržengti ribą tarp fantazijos ir realybės, išgyvenant naujus potyrius.

Festivalis surengė eksperimentinio kino peržiūras su kūrėjais iš Japonijos (Takashi Makino), Irano (Rouzbeh Rashidi), Ukrainos (Mischa Badasyan) ir, žinoma, Lietuvos (Benas Šarka). Žiūrovai taip pat buvo kviečiami į dokumentinio kino dirbtuves, kurias vedė Ostapas Kostyukas (Ukraina) bei buvo kviečiami susipažinti su menininko Romano Mikhailovo (Ukraina) vaizdo ir meno instaliacijomis.

Festivalio „Suspaustas laikas“ archyvas
Nuotraukos autorius: Tomas Terekas

Šių metų festivalis kalbėjo apie dokumentikos ir eksperimentinio kino ribų nebuvimą, savotišką fantazijos ir realybės tapatumą. „Netikiu dokumentika – visada, kai tu prie kažko prisilieti, tai bus fikcija“, – minėjo menininkas iš Irano Rouzbehas Rashidi. Tą mažą skirtumą, o kartais ir jo nebuvimą buvo galima išvysti ir kūrėjų darbuose, kuriuose nebūdavo nei scenarijų, nei profesionalių aktorių.

Apie žiūrovą

Gana tiesmukiška, tačiau teisinga būtų sakyti, jog eksperimentinis kinas yra ne kiekvienam. „Suspaustame laike“ ne kartą žiūrovai salę paliko vos po penkių minučių, pamatę, jog šie filmai neturi įprasto siužeto, o lengva analizė arba jos nebuvimas yra paliekamas užnugaryje.

Festivalio „Suspaustas laikas“ archyvas
Nuotraukos autorius: Tomas Terekas

Koks yra šio renginio žiūrovas, pasakojo festivalio organizatorius Artūras Liutostanskis: „Smalsus ir žingeidus. Tas, kuris neieško lengvo atsakymo į užduotą klausimą. Kaip ir šie filmai, kurie tikrai reikalauja pastangų juos žiūrėti. Yra žymiai sunkiau gauti atsakymus, stebint tokias abstrakcijas”. 

Apie pastangas žiūrint eksperimentinį kiną kalbėjo ir japonų eksperimentinio kino kūrėjas Takashi Makino, po savo kurto filmo peržiūros, dėkojęs žiūrovams, kurie liko. Tačiau likusieji sėdėdavo, gilindavosi ir salėje vyraudavo absoliuti tyla, neskaitant filmų garso takelio. Po peržiūrų prasidėdavo klausimų banga kūrėjams.

Kas toliau?

Šiemet festivalis smarkiai išplėtęs geografines ribas palyginus su praėjusiais metais – atsivežė ne vieną kūrėją iš užsienio bei pristatė itin plačią renginių programą. Pasiteiravus festivalio organizatorių, ar jie jau galvoja apie artėjančių metų festivalį, buvo išgirstas vieningas „taip”, garantuojantis, jog nespėjusieji šiemet peržengti dokumentikos ir eksperimentinio kino ribų, tai tikrai bus galės padaryti ir kitąmet.

Daugiau nuotraukų iš festivalio „Suspaustas laikas“ rasite oficialioje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje: http://www.facebook.com/suspaustaslaikas/.

Daugiau informacijos apie festivalį: http://www.suspaustaslaikas.lt/.

Komentarai