fbpx
(ne)Mažoji kino Lietuva, Kinomaistas.lt archyvas, Svarbiausios (Kinomaistas.lt)

Filmą apie Tauragę sukūrę „Wide Wings“: „Buvo iškeltas vienas kriterijus – kad pažiūrėjęs žmogus pasakytų „Vau“

Metus laiko trukęs „Kinomaisto“ projektas „(ne)Mažoji kino Lietuva“ užbaigiamas su ypatingu interviu, nes dar turbūt nei vienas Lietuvos miestas neturėjo tokio profesionalaus pristatomojo video darbo, kaip kad pasisekė Tauragei.

Apie savo gimtąjį miestą trumpametražį filmą sukūrė Vilniuje jau ne vienerius metus įsikūrę Gediminas Tamulynas ir Raimondas Kavaliauskas, kurie kartu darbuojasi savo įkurtoje audiovizualinės komunikacijos agentūroje „Wide Wings“. Pokalbį pradėjau su Gediminu apie „Wide Wings“ atsiradimo istoriją, o apie patį filmą plačiau papasakojo prie pokalbio prisijungęs Raimondas.

– Gediminai, žinau, kad Tavo ir Raimondo kūrybinės idėjos prasidėjo dar gyvenant Tauragėje. Gal gali papasakoti, kaip viskas išsirutuliojo iki dabartinės jūsų veiklos – Vilniuje esančios audiovizualinės komunikacijos agentūros „Wide Wings“?

Viskas prasidėjo dar vaikystėje, kuomet visai atsitiktinai susipažinau su filmavimo kamera. Per ieškiklį pamatytas vaizdas tiesiog užbūrė ir nuo to laiko pamečiau galvą dėl vaizdų kūrimo. Fotografuodavau draugus, bandžiau kurti „filmą“ kieme. Aišku, gaudavosi šnipštas, tačiau kino kūrimo aistra lydėjo per visą mokyklos laikotarpį.

Grįžęs po audiovizualinių menų studijų Vokietijoje, Tauragėje susipažinau su Raimondu, įkūrėme kūrybines dirbtuves neveikiančios gamyklos patalpose ir ten pradėjome eksperimentuoti su kino kūrimu.  Kadangi buvome įsikūrę industriniame parke, teko susipažinti su verslo procesais. Parko savininkai vis prašydavo sukurti kokį video darbą ar nufotografuoti gamyklas. Po truputi pradėjome dirbti su verslu ir per keletą metų persiorientavome į šią veiklos sritį. Persikėlėme į Vilnių ir toliau dirbome su kitomis įmonėmis. Kadangi Lietuvoje studijavau ryšių su visuomene meną, įgytos žinios leido suprasti, kokios komunikacijos verslui reikia.

1551711_604033716351398_1917211958_n
Kūrybinė „Wide Wings“ komanda.

– Papasakok plačiau apie „Wide Wings“. Kas kartu dirba, kokias pareigas užima ir  kaip pasidalijate darbais?

„Wide Wings“ dirba 9 žmonės, bet jų skaičius nuolat auga, nes gauname vis daugiau užsakymų. Studijos pagrindą sudaro 4 draugai, kuriantys beveik nuo „Tauragės laikų“, taip pat turime animacijos, filmuojančių-montuojančių komandą, scenaristą-režisierių, garso dizainerį, specialiųjų kadrų operatorių, pardavimų vadybininką bei studijos pagalbininkę bendriems ūkiniams reikalams.

Susidirbę atradome mums smagiausią darbo schemą. Neturime projektų vadovo ir kūrėjai patys išmoko tvarkytis su savo projektais. Taip daug paprasčiau išlaikyti tiesioginį kontaktą su užsakovu. Pagrindinis projekto kūrėjas renkasi sau reikalingą komandą, video ir animacijos kūrėjai išmoko kurti scenarijų, o jeigu projektas sudėtingesnis, tai į pagalbą ateina ir scenaristas. Toks darbo pobūdis tikrai duoda kitokių rezultatų – daug efektyviau galime iškomunikuoti žinutę, kurią nori perduoti užsakovas.

G.Tamulynas ir R. Kavaliauskas ruošiasi filmavimui.
G.Tamulynas ir R. Kavaliauskas ruošiasi filmavimui.

– Kuriate ne tik reklaminius klipus, bet ir trumpus edukacinius, pažintinius darbus. Kokio pobūdžio veikla jums patiems asmeniškai maloniausi? 

Patys įdomiausi projektai yra tie, į kuriuos reikia įsigilinimo, kuomet yra pakankamai laiko išdirbti iki galo kiekvieną procesą. Filmo kokybė priklauso nuo išieškojimo gylio ir kažkuriam laikui tu tampi tos srities žinovu. Susigyveni su kuriama aplinka, pradedi pažinoti procesus. Kuriant filmą apie mišką, tampi miškininku. Pradedi matyti mišką kitaip. Jeigu kuri filmą apie miestą, tampi istoriku, gamtininku, sociologu.

– Mane labiausiai domina „Wide Wings“ neseniai pristatytas trumpas filmas apie Tauragę, kurį užsakė Tauragės rajono savivaldybė. Raimondai, tu turbūt plačiau dabar papasakosi apie šį darbą. Pirmiausia, man smalsu, ar Tauragė jus susirado, ar jūs patys pasiūlėte pristatyti savo gimtąjį miestą?

Galima sakyti, radome vieni kitus. Mes jau kuris laikas turėjome mintį padaryti filmą apie gimtajį miestą, taip tarsi atiduoti jam duoklę. Pavasarį pasidomėję sužinojome, kad savivaldybė kaip tik ieško tokių žmonių!

– Kokią Tauragę siekiate parodyti savo filmu? Kokia ji yra jūsų akimis?

Tai nedidelis jaukus miestas, apsuptas nuostabios gamtos. Čia nėra dangoraižių, prabangių viešbučių, žmonės džiaugiasi paprastais dalykais, bendravimu, buvimu kartu. Tu čia nesi vienas, tave pažįsta, nori tau padėti. Čia visi gyvena labai arti vienas kito ir fiziškai, ir dvasiškai. Tauragėje gyvenimo tempas yra lėtesnis, ramesnis, todėl ir pats nurimsti. Atsisėdi mieste ant suoliuko ar atsiguli miške ant samanų – jauti ramybę, jauti, kad tai tavo miestas.

valtis
Filmavimo akimirka.

– Ar užsakovai kišosi į kūrimo procesą ar jums buvo suteikta laisvė?

Mums labai pasisekė, kad užsakovai – Tauragės rajono savivaldybė, visapusiškai pasitikėjo mumis ir leido visiškai laisvai reikštis. Buvo iškeltas vienintelis kriterijus – kad pažiūrėjus žmogus pasakytų „Vau“.

– Kas kūrė filmo scenarijų, atrinko, kokias vietas filmuoti ir kokius žmones kalbinti?

Filmo scenarijų kūrė „Wide Wings“ režisierius-scenaristas, nuolat pasitardamas su visa komanda, tam kad scenarijus leistų visiškai išpildyti filmą tiek vaizdine medžiaga, tiek muzika ir garsais. Filme kalbančius žmones atrinkome mes patys. Kiekvienas jų yra savo srities specialistas ir geriausiai atskleidė vieną ar kitą filmo dalį.

ww1-2

– Filmui pasirinkote dramatišką garso takelį, kuris tarsi įprasmina Tauragę kaip kokį didingą viduramžių miestą. Ar specialiai siekėte tokio efekto?

Kiekvienas žymus miestas, vietovė ar, galų gale, prekės ženklas turi savo istoriją, tai yra pamatas, ant kurio viskas stovi. Garso režisieriaus atrinkti takeliai būtent ir suformuoja nuotaiką, jog esame tvirtą pamatą turinčiame mieste.

– Kas piešė žemėlapius, iliustracijas? Ar jas ėmėte iš archyvų?

Visas iliustracijas piešė „Wide Wings“ animacijos komanda. Stilistika buvo pasirinkta tokia, kad atrodytų lyg iliustracijos būtų paimtos iš senų archyvų. Išlaikytos formos, proporcijos, padarytos stilizuotos reprodukcijos.

– Turbūt nemeluosiu teigdama, jog filmavimams pasitelkėte ir sraigtasparnį?

Taip, daug kadrų filmavome naudodami radijo bangomis valdomą sraigtasparnį su pritaisyta kamera. Tai leido parodyti vietoves iš visiškai nematytų perspektyvų.

ww-21

– Kiek laiko filmavote šį darbą? 

Filmavimai vyko apie tris mėnesius, daugiausia vasarą. Labai daug laiko „suvalgė“ gamtos vaizdų filmavimas. Čia jau nesuplanuosi, nepasirinksi, ar tą dieną švies saulė, lis ar bus rūkas, todėl tiesiog tenka laukti to idealaus kadro kartais keletą dienų, o kartais ir savaičių ar netgi mėnesį. Gamta mus išmokė būti kantriais.

– Vaizdai su rezervate esančiais paukščiais – Jūsų filmuoti? Kiek laiko užtrunka tokių kadrų gaudymas?

Paukščių kadrus gavome bendradarbiaudami su gamtos fotografu Eugenijumi Kavaliausku, kurį taip pat kalbiname filme. Kiek laiko praleido gaudydamas kiekvieną iš paukščių jis nepasakė, bet tai ypatingai daug laiko reikalaujantis darbas.

– Kaip manai, ar svarbu Lietuvos miestams turėti save pristatančius filmus? Ar pagelbėtų jie vietiniam turizmui?

Pabandykite tiesiog pasekti save, kai planuojate kokią kelionę ar išvyką. Pirmiausia, ką darome, tai internete ieškome apie tam tikrą vietovę ar miestą informacijos, žiūrime nuotraukas, video siužetus. Norime dar prieš keliaudami sužinoti, kuo jis ypatingas, ką ten galima veikti. Apskritai vaizdinė komunikacija šiandien yra vienas svarbiausių dalykų formuojant įvaizdį tiek įmonėms, tiek miestams ar valstybėms.

10440828_736192183135550_1943252099014402899_n

– Kokių atsiliepimų sulaukėte po šio darbo pristatymo?

Tiek prieš pradedant filmavimo darbus tiek ir viso filmo kūrybos proceso metu iš aplinkinių sulaukdavome įvarių replikų, kad padarysim dar vieną „Tarybų kronikos“ stiliaus filmuką, kuris niekam nebus įdomus žiūrėti, tuo labiau dalintis. Pristačius filmą, visų abejonės dingo, išgirdome tą užsibrėžtą „Vau“ ir iš didžiausių pesimistų. Nuosekliai dirbome prie kiekvienos filmo detalės, siekėme, kad viskas būtų išdirbta iki galo. Manau, mums pavyko, tą žmonės jaučia ir geriausias to įrodymas – daugybė laiškų ir komentarų su teigiamais atsiliepimais.

– Taip pat esate sukūrę trumpametražį filmą apie Tauragės urėdijos miškus. Kokia šio darbo istorija?

Taip, kūrėme filmą apie Tauragės miškų urėdiją, jos veiklą. Šis projektas buvo išskirtinis tuo, kad filmavimai vyko visais metų laikais, parodėme, ką kiekvienu metu laiku veikia miškininkai. Mūsų užduotis buvo pakeisti visuomenėje susiformavusią nuomonę, jog miškininkai tiesiog kerta miškus ir tiek. Įsigilinę ir ilgiau pabuvę su miškininkais, pamatę jų darbą, supratome, kad miškininko darbas tai daug daugiau nei tik darbas – tai gyvenimo būdas, būtent tai nusprendėme ir parodyti filme.

– Kino gyvenimas Tauragėje. Nors ten ir nebegyvenat, gal žinot, kas įdomaus vyksta?

Šiuo metu su kinu Tauragėje tikrai prasti popieriai. Mums kartu su Tauragės rajono savivaldybe kilo mintis pradėti mieste rengti kasmetinė kino festivalį. Koks jis bus ir kada, dar nėra aišku, kol kas viskas idėjiniame lygmenyje, tikėkimės, kad iš to kas nors išaugs.

– Ir paskutinis, tradicinis klausimas jums abiems. Kokie „Wide Wings“ ateities planai?

Užsakymų skaičius didėja, todėl esame nuolatiniame augime. Suburta komanda reikalauja vis įdomesnių ir sudėtingesnių projektų. Norime kurti filmus neapsiribojant viena valstybe. Šiais metais pradėjome dirbti ir Artimųjų Rytų rinkoje. Tad išeiti iš komforto zonos tikrai tenka.

– Ačiū už pokalbį!

Daugiau apie „Wide Wings“ ir jų ateities planus sužinosite apsilankę jų oficialiame puslapyje arba Facebook paskyroje.

Komentarai