fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Filmą „Tarp pilkų debesų“ stebėję mokiniai ir mokytojai prisiminė ir savo artimųjų išgyvenimus

Kadras iš filmo „Tarp pilkų debesų“

Ačiū už filmą, jis buvo beprotiškai reikalingas, nes jau buvom praradę ryšį su savo istoriją“,   po specialios Tarp pilkų debesų“ peržiūros filmo kūrėjams sakė šešiolikmetis Nojus iš Vilniaus Užupio gimnazijos. Jis filmą žiūrėjo kartu su beveik penkiais šimtais kitų gimnazistų. Nemaža dalis jų prisipažino, kad yra tiesiogiai paliesti tremties istorijos tremtiniais buvo jų seneliai ir proseneliai, todėl domėtis skaudžia tautos istorija jiems ypač svarbu.

Rūtos Šepetys romano „Tarp pilkų debesų“ motyvais sukurtas filmas pasakoja apie lietuvių tremties istoriją jaunos merginos Linos akimis. Visame pasaulyje šios knygos parduota per milijoną kopijų, romanas yra įtrauktas į privalomos literatūros jaunimui sąrašą JAV mokyklose.

Po seanso Užupio gimnazijos mokiniai svarstė, kad mokyklose tremties temai galėtų būti skirta daugiau dėmesio. Abiturientas Tauras teigė manantis, kad mokykloje yra nušviečiamos tik žiauriausios tremties istorijos vietos, o į konkrečių žmonių istorijas pernelyg nesigilinama.

Mokinė Gabija pasakojo, kad jos seneliai buvo ištremti į Sibirą, todėl filmo metu merginai suspaudė širdį ir kaupėsi ašaros. „Nors senelis jau miręs, norėčiau atsivesti į šį filmą savo tremtį patyrusią močiutę“, – sakė Gabija. Kita mokinė Miglė pripažino, kad tai vienas geriausių filmų, kuriuos ji yra mačiusi, ir pridūrė, kad jos proseneliai taip pat patyrė filme rodomus žiaurumus, todėl nebuvo lengva jį žiūrėti. Vienuoliktoko Luko prosenelis taip pat yra tremtinys, tačiau vaikinas prisipažino, kad apie tremtį su juo yra kalbėjęs tik vieną kartą.

Gimnazijos muzikos mokytoja Nijolė Žilienė teigė mananti, kad jaunų žmonių patriotiškumą reikia skatinti visais įmanomais būdais, taip pat ir filmais. Ji pridūrė, kad per muzikos pamokas su moksleiviais dainuoja tremtinių bei partizanų dainas, nes jaučia poreikį istoriją susieti su menu. Istorijos mokytoja Virginija Navickienė džiaugėsi matydama, kad filmas taip sujaudino jos auklėtinius: „Kalbėdama apie tremtį pamokose, visada skatinu perskaityti Rūtos Šepetys romaną. Dar nebuvo tokio mokinio, kuriam knyga būtų nepatikusi. Filmą pavyko sukurti itin subtiliai ir jautriai, žiūrėdamas gali pats įsijausti į veikėjų vaidmenis“.

V.Navickienė aiškino, kad mokykloje tremties tema tikrai nėra pamiršta – apie tai kalbama ir per pilietiškumo, ir per istorijas pamokas, tačiau jauni žmonės, nematę sovietmečio, neretai labai sunkiai jį supranta. „Kai jauni žmonės nueina į Okupacijų ir laisvės kovų muziejų ar IX Fortą, jie būna šokiruoti. Jiems tai nesuvokiami dalykai, tačiau jie tuo tikrai labai domisi“, – sakė Užupio gimnazijos mokytoja.

Rūtos Šepetys romano motyvais sukurtas filmas „Tarp pilkų debesų“  – jau visuose Lietuvos kino teatruose. Filme vaidina užsienio ir lietuvių aktoriai: Bel Powley („Paauglės dienoraštis“, „Wildling“, „White Boy Rick“), Lisa Loven Kongsli („Force Majeure“, „Nuostabioji moteris“), Sophie Cookson („Kingsman“), iš „Vikingų“ serialo pažįstamas Peter Franzén, geriausiu JAV serialu „Auksiniuose gaubliuose“ pripažinto „Mr.Robot“ aktorius Martin Wallström, Aistė Diržiūtė, Gabija Jaraminaitė, Darius Meškauskas, Ramūnas Cicėnas ir kiti.

Kino teatruose rodomos dvi filmo versijos – originalo (anglų) kalba bei įgarsinta lietuviškai.

Filmą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras prie LR Kultūros ministerijos.

Komentarai