fbpx
Naujienos

Filmas apie Lietuvos žolininkes – tarptautinio dėmesio centre

Kadras iš filmo „Žalumose“

Per 70 000 žiūrovų kasmet sutraukiančiame, jau 39-ąjį kartą Slovakijoje vykusiame “Ecotopfilm” festivalyje Lietuvos kino kūrėjų komanda sulaukė reikšmingo įvertinimo. Arūno Matelio kūrybinės grupės “Nominum” bei prodiuserių kompanijos “Videometra” sukurtas režisierės Ramunės Rakauskaitės filmas „Žalumose” penktadienį buvo iškilmingai apdovanotas legendiniuose Bratislavos rūmuose.

Festivalio “Ecotopfilm” konkursinėje programoje varžėsi įvairių žanrų filmai, kalbantys apie būtinumą rūpintis mus supančia aplinka ir svarbą skatinti darnų vystymąsi. “Ecotopfilm” yra laikomas didžiausiu tokio tipo festivaliu pasaulyje, kurį jau daugybę metų remia UNESCO, UNEP bei Europos Vadovų Taryba.

Lietuvių kūrybinės grupės darbo rezultatas – filmas “Žalumose” – festivalyje  įvertintas specialiuoju prizu. Jį atsiimti patikėta Lietuvos ambasados Vienoje antrajam sekretoriui Gediminui Kliukui. Filmo režisierė Ramunė Rakauskaitė juokauja, jog pati vykti atsiimti apdovanojimo atsisakė dėl ekologiškų priežasčių – kelionė būtų pareikalavusi per daug energetinių resursų.

Išgirdusi apie laimėjimą Ramunė sakė: “nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Lietuvos žolininkės ir mūsų gamtos grožis įvertinti ir užsienyje”, o filmo prodiuseris Arūnas Matelis pastebėjo, kad  yra “labai smagu, jog ne tik ekscentriškos ir drastiškos istorijos, bet ir ramus pasakojimo būdas, noras atspindėti žmogaus gyvenimo dermę su gamta sulaukia tarptautinio dėmesio ir įvertinimo”. Prizą atsiėmęs diplomatas Gediminas Kliukas tikino, jog yra nepaprastai džiugu, kai Lietuvos kūrėjų filmai laimi nominacijas tarptautiniuose festivaliuose: “Man buvo malonu atsiimti prizą režisierės vardu. Organizatoriai surengė labai gražią viso festivalio prizininkų apdovanojimų ceremoniją. Dalyvavo Slovakijos kultūros ministras, Bratislavos meras, kiti aukšto rango ministerijų atstovai ir, žinoma, meno pasaulio žmonės. ”

Dokumentinis pasakojimas “Žalumose” atskleidžia žoliavimo paslaptis, kuriomis dalijasi filmo herojės žolininkės – Regina Rabcevičienė, Adelė Karaliūnaitė bei Marytė Margevičienė. Vieniems jos – burtininkės, raganos, kitiems – gelbėtojos, tretiems – nuo saulėtekio iki sutemų triūsiančios moterys. Per šių žolininkių portretus atskleidžiama prasmingo ir nelengvo darbo esmė, kuriame slypi daugybė paslapčių, ne mažesnių nei farmacijos laboratorijose: kokiam mėnuliui tekant kokią žolę skinti, kokią maldą skinant kalbėti, kaip džiovinti, su kokiomis kitomis žolėmis maišyti…
Filmą kūrė režisierė R.Rakauskaitė, operatorius Eitvydas Doškus, montažo režisieriai Kostas Radlinskas ir Valdas Misevičius, kompozitorius Domas Strupinskas, prodiuseriai A.Matelis, Rolandas Skaisgirys ir kt.

Studijos „Nominum“ informacija.

Komentarai