fbpx
Naujienos

Filmas „Stalingradas“ sukėlė audrą – Rusijoje dėl jo uždraudimo renkami parašai ir net rengiami piketai

Kadras iš filmo „Stalingradas“ ACME Film archyvas
Kadras iš filmo „Stalingradas“
ACME Film archyvas

Nuo pat pirmųjų dienų Rusijos kino teatruose naujasis, 30 mln. JAV dolerių kainavęs Fiodoro Bondarčiuko karo filmas „Stalingradas“ sumušė visus įmanomus lankytojų ir bilietų pardavimo rekordus. Tačiau jau lapkričio 29 dieną į Lietuvos kino teatrus atkeliausianti juosta patiko ne visiems. Nors „Stalingradas“ nepretenduoja būti dokumentiniu ir buvo kurtas kaip meninis veiksmo filmas, kai kurie Rusijos patriotai sukilo prieš filmo pasakojamą istoriją, kuri kaltinama per menku sovietų karių aukštinimu.

Kaip pranešė Metronews.ru, kai kurie rusai net ėmėsi protestų ir parašų rinkimo, siekdami, kad F.Bondarčiuko filmą būtų uždrausta rodyti ir būtų atšaukta paraiška, išsiųsta JAV Kino meno ir mokslo akademijai „Oskarui“ tarptautinių juostų kategorijoje.

Dar spalį Rusijoje startavusi juosta sulaukė pagyrų ir kritikos bangos – kino mėgėjų nuomonės išsiskyrė. Kovingiausiai nusiteikę priešininkai aktyviai pasisako internete, jau surinko daugiau kaip 27 tūkst. parašų ir net ėmė vienytis su politinėmis jėgomis. Jų pagrindinis pageidavimas – kad Rusijos Kultūros ministerija uždraustų „Stalingrado“ rodymą ne tik Rusijoje, bet ir užsienyje, jau nekalbant apie dalyvavimą tarptautiniuose festivaliuose. Ironiška, kad visai neseniai juosta atidarė Romos kino festivalį ir buvo sutikta ovacijomis bei palankiais vertinimais.

Pagrindinė „Stalingrado“ priešininkų motyvacija – filmo nepatriotiškumas. „Filme sovietų kariai parodomi kaip profesionalai, kurie yra stiprūs ir vikrūs, tačiau tuo pačiu kvaili ir neprognozuojami žmonės, nuolat priimantys nelogiškus sprendimus. Pagrindinis teigiamas herojus – fašistų karininkas Peteris Kanas – pats charizmatiškiausias ir patraukliausias iš visų personažų“, – rašoma interneto svetainėje, kurioje renkami parašai prieš filmo rodymą. Taip pat peikiamas sovietų moters portretas, neva juostoje visiškai neįvertinamas iš karo grįžtančių vyrų laukusių mylimųjų pasiaukojimas, ištvermė ir atsidavimas savo šaliai.

Reportažas iš piketo prieš F.Bondarčiuko filmo „Stalingradas“ (rusų kalba):

Nepasitenkinimą filmo kritikai reiškia ir Rusijos Kultūros ministrui Vladimirui Medinskiui, kuris buvo juostos kuratoriumi. Teigiama, kad jam buvo duota užduotis sukurti patriotinį filmą, o ne „beletristiką“, tad jis turėtų būti atsakingas ir už daugybę išnaudotų lėšų.

Tiesa, „Stalingradas“ dėl milžiniško populiarumo jau atsipirko, o protestuotojai, panašu, tik dar padidino susidomėjimą juosta, kuri surinko per 55 mln. JAV dolerių ir Rusijoje tapo sėkmingiausia šios šalies kūrėjų juosta.

Ryžtas, pasiaukojimas, skausmas ir meilė aidint šūviams bei sprogimams pavergs dramatiškoje karo juostoje „Stalingradas“ jau nuo lapkričio 29 dienos.

Filmo „Stalingradas“ anonsas:

ACME Film informacija

Komentarai