Naujienos

Filme „Brutalistas“ – Adrien Brody šeimos istorijos atgarsiai

Kadras iš filmo „Brutalistas“

Scenarijaus autoriaus ir režisieriaus Brady Corbet’o sukurtas filmas „Brutalistas“, pelnęs apdovanojimus Venecijos kino festivalyje, „Auksinį gaublį“ ir tris „Oskarus“, nuo balandžio 4 d. atkeliauja ir į Lietuvos kino teatrus.

Filme pasakojama apie žydų kilmės vengrų architektą Lašlą Totą, kuris po Holokausto emigravo į JAV siekdamas čia pradėti naują gyvenimą. Čia atvykęs jis suprato, kad pažadai apie amerikietiškąją svajonę yra tik iliuzija, o Budapešte jo turėtas architekto statusas ir reputacija Pensilvanijos elito visuomenėje nieko nereiškia.

Pagrindinį vaidmenį šiame filme atlieka Lietuvos žiūrovų pamiltas Adrienas Brody, už šį vaidmenį apdovanotas „Oskaru“. Pasak jo, šis filmas – kelionė pabėgėlio, vis dar jaučiančio stiprų ryšį su savo praeitimi, kuri iš tiesų jam nebepriklauso. „Jis bando atrasti savo kelią naujoje šalyje, kurioje galioja visiškai kitos taisyklės. Jo personažas atskleidžia, kaip imigranto patirtis atspindi ir menininko kelią – kiekvieną kartą, kai kuri nors idėja yra nauja, drąsi ar net rizikinga, ji susilaukia aštrios kritikos. Tačiau po kiek laiko ši idėja gali būti pripažįstama ir už ją yra plojama.“

Stipri aktorių komanda ir buvo vienas pagrindinių tikslų kuriant šį aukštus emocinius ir techninius reikalavimus keliantį filmą. Filme girdimos kelios kalbos, dialektai ir akcentai, įskaitant ir vengrų kalbą, kurios mokytis teko ir pagrindinių vaidmenų aktoriams Adrien Brody ir Felicity Jones. Jiems teko iššūkis vengrišką akcentą išlaikyti net ir filme skambančiuose angliškuose dialoguose.

Kadras iš filmo „Brutalistas“

Tiesa, Adrien Brody Rytų Europos kalba nebuvo svetima. Jo motina yra gimusi Budapešte ir bėgdama nuo 1956 m. revoliucijos emigravo į JAV. Čia ji, visai kaip Brody kuriamas personažas Lašlas Totas, siekė įgyvendinti savo, kaip menininkės, svajonę.

Be to, A. Brody 2003 m. atliko žydų kilmės lenkų kompozitoriaus Vladislavo Špilmano vaidmenį filme „Pianistas“. Pasak jo, nors Špilmanas ir Totas visiškai skirtingi personažai, tačiau aktoriaus skaityti Špilmano memuarai, perteikiantys visus karo siaubus, ir šiame filme padėjo sukurti personažą su tikra gyvenimo istorija.

Filme matoma daug brutalizmo architektūros. Ši kryptis išpopuliarėjo Didžiojoje Britanijoje penktajame dešimtmetyje ir buvo susijusi su pokario atstatymu. Brutalizmui būdingos masyvios formos, neapdoroti, šiurkštūs paviršiai, kartais atviros konstrukcijos bei inžineriniai sprendimai, kurie dominuoja prieš dekoratyvų dizainą.

Kadras iš filmo „Brutalistas“

Filmo scenarijaus autorius ir režisierius Brady Corbet’as šiuo architektūros stiliumi susižavėjo dėl jo psichologinio ir fizinio rezonanso. „Pokario psichologija ir architektūra, įskaitant brutalizmą, įkūnija tai, ką norėjome perteikti filme per pagrindinį veikėją Lašlą – jo gyvenimo traumas ir kelią, kuris driekėsi per du pasaulinius karus. Brutalizmas yra ir asketiškas, ir kartu monumentalus. Tai keisti objektai, kuriuos žmonės vienu metu ir myli, ir nekenčia, o norint juos suprasti, reikia laiko ir vaizduotės. Tai labai tiksliai atspindi imigrantų patirtį, nes šią architektūros kryptį kūrė daugiausiai imigrantai.“

„Brutalistas“ – kol kas didžiausias Brady Corbet’o darbas, daugiausia dėmesio skiriantis amerikiečių ir europiečių gyvenimui XX a. viduryje. Ankstesni du jo filmai taip pat nagrinėje istorinius įvykius. „Lyderio vaikystė“ (2015) – pasakojimas apie jauną amerikietį Prancūzijoje, kuris suaugęs tampa fašistiniu diktatoriumi, ir „Vox Lux“ (2018) – amerikiečių popžvaigždės kelias į šlovę teroristinio išpuolio rugsėjo 11 d. fone. Pasak režisieriaus, juos visus tris vienija tai, kad jie kalba apie istorijos cikliškumą.

Anonsas:

Drama „Brutalistas“ – kino teatruose nuo balandžio 4 d.

Komentarai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas