fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Filme „Leitis“ – svarbiausių mūsų krašto įvykių priešistorė

Kadras iš filmo „Leitis“

Liepos 6-tąją didžiuosiuose kino teatruose pasirodysiančiame istoriniame epe „Leitis“ atgims Mindaugo laikų Lietuva. Tiksliau 1247-tieji. Į kaimo seniūno  sodybą atvyksta elitinis karys – leitis Rūstenis (Andrius Povilauskas). Kunigaikščio įsakymu kaimo seniūnas (Vytautas Rumšas) leičiui turi padėti  organizuoti pasienio žvalgybą. Svarbiai užduočiai seniūnas skiria savo sūnų Kantigirdą (Kęstutis Cicėnas) – jauną ir kovose nepatyrusį vaikiną, kuriam tėvo užduotis virsta rimtu išbandymu… Šie istoriniame epe „Leitis“  vaizduojami XIII amžiaus įvykiai iš tiesų galėjo būti. Nes, kaip byloja  istoriniai faktai, būtent tuo metu, kunigaikščio Mindaugo įsakymu, Lietuvos kariuomenė, ruošėsi itin svarbiems mūšiams. Vienas iš jų vėliau gavo Protvos mūšio pavadinimą.

Kadras iš filmo „Leitis“

„1248 – taisias mūšyje prie Protvos upės, netoli dabartinės Maskvos, lietuvių kariuomenė nugalėjo Maskvos kunigaikščio Michailo Jaroslavičiaus Narsiojo kariuomenę.  Pats Michailas Narsusis šiame mūšyje žuvo. Lietuviams vadovavo Kunigaikščio Mindaugo sūnėnai – Tautvilas ir Gedvydas. Ir nors po Protvos mūšio mūsų kariuomenė džiaugėsi pergale, būtent 1248-ųjų pabaigoje tarp Lietuvos kunigaikščių įsižiebė stipri nesantaika ir prasidėjo Lietuvos vidaus karas tarp Kunigaikščio Mindaugo  ir jo sūnėnų“, – pasakoja istorikas Tomas Baranauskas, darantis prielaidą, kad didžiausią įtaką kunigaikščių nesutarimams galėjęs turėti sūnėnų nepaklusnumas.  Mat tais pačiais 1248-taisiais, po laimėto Protvos mūšio, Tautvilas ir Gedvydas stojo ir į kitą – Zubcovo mūšį su Rusios kariuomene ir jį pralaimėjo.  Istorikas  teigia, kad kunigaikštis Mindaugas galėjęs supykti ir dėl pralaimėjimo, ir dėl to, kad sūnėnai įsivėlė į konfliktą su Maskvos kunigaikščiais. Viskas baigėsi tuo, kad Mindaugo keršto išsigandę sūnėnai, kartu su savo dėde Vykintu, pabėgo pas  svainį, Haličio kiunigaikštį Danilą, ir pasiskundė, jog Mindaugas neva norįs juos nužudyti.  Taip Lietuvoje prasidėjo kunigaikščių Vidaus karas, trukęs net iki 1254-tųjų. 1250-taisias Mindaugo sūnėnas Tautvilas buvo pasiekęs svarbią pergalę. Rygoje jis apsikrikštijo ir užsitikrino Livonijos ordino paramą kovoje su Mindaugu.

Kadras iš filmo „Leitis“

Tačiau Mindaugas sugebėjo krikščioniškąjį Livonijos ordiną persivilioti į savo pusę ir, kaip žinoma, taip pat apsikrikštijo.   Taigi 5-erius metus trukęs Lietuvos vidaus karas baigėsi Mindaugo pergale ir tuo, kad jis buvo karūnuotas Lietuvos karaliumi.

Istoriniame epe „Leitis“  žiūrovai išvys svarbiausių to meto įvykių priešistorę, matys kaimo žmonių buitį, elitiniais kariais vadintų leičių kasdienybę, dalyvaus kovose, išgirs kaip skambėjo senoji rusėnų kalba ir kartu su Lietuvos kariuomene leisis į žygį prieš Rusios kunigaikštystę.  Istorinio epo „Leitis“ premjera – liepos 6-tąją.

Komentarai