fbpx
Naujienos, Nepatogus kinas

Filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ herojus Algirdas Stakevičius: ,,Mano kameros draugas sakė neatlaikysiąs KGB izoliatoriaus siaubo“

Algirdas Stakevičius Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas
Algirdas Stakevičius
Festivalio „Nepatogus kinas“ archyvas

Bendras italų režisieriaus Maximilien Dejoie ir lietuvės režisierės Virginjos Vareikytės filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ Lietuvos kino teatruose pasirodys 2016 m. sausio 8 d.. Filmas iš arti žvelgia į jokiuose istorijos vadovėliuose neužfiksuotas žmogiškąsias istorijas, jo herojai atvirai kalba apie tai, kaip jų gyvenimus pakeitė susidūrimas su negailestinga KGB mašina.

Pasak filmo režisierių, tikras emocinis supratimas apie Vilniaus KGB tardymo izolatorių atsirado tuomet, kai jie susipažino su vienu iš filmo herojų, tris kartus suimto NKVD ir KGB tarnybų, disidentu A. Statkevičiumi. „Užteko paklausti paprasto klausimo – nupasakokite kalėjimo atmosferą. Algirdo žodžiai ir po jų atsiradusios pauzės skambėjo taip lyg jis tą akimirką būtų nusikėlęs trisdešimt metų atgal ir kalbėtų tiesiai iš savo kameros. Tarytum viskas, ką jis buvo patyręs tada įgytų materialų pavidalą šią minutę, egzistuotų Algirdui ranka pasiekamu atstumu,“ – teigia filmo kūrėjai.

A. Statkevičius, pats būdamas psichiatras, įkalinimo įstaigose praleido 14 metų, dešimt iš jų – priverstinio psichiatrinio gydymo ligoninėse Sovietų Sąjungoje. Priverstinis psichiatrinis gydymas buvo plačiai paplitęs, gilias tradicijas turintis susidorojimo metodas Sovietų Sąjungoje. KGB šiuo metodu piktnaudžiavo kiekvieną kartą, kai reikėjo disidentus priversti atsižadėti savo idėjų, atskirti juos nuo visuomenės, galų gale įtikinti juos pačius, kad yra psichiškai nesveiki, nukrypę nuo „sovietinės normos.” A. Statkevičiui už antisovietinius įsitikinimus skleidžiančią literatūrą buvo sufabrikuota sunkios formos šizofrenija. Ligoninėse Černechovske, Taškente ar net Vilniuje jam teko patirti tiek psichologinių, tiek fizinių kankinimų. Būdamas toli nuo namų ir jam pažįstamos aplinkos, neretai žmogžudžių ir prievartautojų apsuptyje, jis stengėsi nepalūžti žinodamas, kad namuose paliko dvi mažas dukras ir žmoną.

Skausmo ir kančios, bet kartu nepalaužiamo ryžto ir dvasinės stiprybės Algirdo Statkevičiaus istoriją išvysite filme „Aš už tave pakalbėsiu“, o šiandien Jūsų dėmesiui – trumpasis anonsas su šiuo filmo herojumi:

Komentarai