fbpx
Naujienos

Filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ herojus Vytautas Skuodis: „Disidentui sėdėti kalėjime yra didžiausias jo veiklos įvertinimas“

„Aš už tave pakalbėsiu“ Vytautas Skuodis
„Aš už tave pakalbėsiu“
Vytautas Skuodis

Dokumentinis filmas „Aš už tave pakalbėsiu“ jau savaitę kviečia žiūrovus į kino teatrus Lietuvoje. Filme įsiklausoma į KGB mechanizmo paliestus žmones – tiek su šia sistema kovojusius, tiek į joje dirbusius. Šis kvietimas išgirsti dviejose skirtingose barikadų pusėse atsidūrusių sovietmečio liūdytojų patirtis žiūrovų, visuomenės veikėjų ir kino kritikų gretose sukėlė gausias ir emocingas diskusijas. Šiandien dokumentinio kino gerbėjams pristatome vieną iš filmo „Aš už tave pakalbėsiu“ personažų, pasaulyje garsų kovotoją už žmogaus teises, rašytoją – Vytautą Skuodį.

Vytautas Skuodis pogrindinės veiklos ėmėsi eidamas keturiasdešimtuosius metus. Antitarybinės spaudos rašytojas ir platintojas, Helsinkio grupės narys buvo suimtas 1979 m., po vienerių metų, praleistų KGB tardymo izoliatoriuje, buvo ištremtas į Sibirą. 1987 m. išvyko į JAV, kur aktyviai tęsė žmogaus teisių aktyvisto veiklą.

„Disidentui sėdėti kalėjime yra didžiausias jo veiklos įvertinimas,” – filme savo patirties nedramatizuoja disidentas Vytautas Skuodis. Visuose jam suteiktuose išbandymuose vyras stengiasi įžvelgti prasmę, taip pademonstruodamas savo stiprią, moraliai nepalaužtą asmenybę. Su šiuo veikėju susijęs ir vienas kinematografiškiausių filmo epizodų, kuriame Vytautas Skuodis susitinka su savo buvusiu tardytoju Vytautu Urbonu.

„Tiriamųjų darbų metu knygyne atsitiktinai radome Vytauto Skuodžio parašytą knygą apie jo buvimą KGB tardymo izoliatoriuje. Knygoje parašytas visas skyrius apie Vytautą Urboną, jo buvusį tardytoją. Nustebino, kad vietoje įprastinio pykčio ir pagiežos, tardytojo aprašyme vyravo ramus, orus tonas. Taip mūsų dėmesį patraukė abu šie persponažai. Viso filmavimo metu jie vienas kitu domėjosi, klausdavo, tačiau nebuvo susitikę. Kol vieną dieną Vytautas Skuodis pasikvietė Vytautą Urboną į savo namus, ir mums šį susitikimą pavyko nufilmuoti. Tiek knygoje, tiek filme Vytauto Skuodžio pozityvumas atskleidžia, koks šviesus personažas jis yra,” – patirtimi dalinasi filmo autoriai.

Filme pristatomos istorijos suteikia galimybę išgirsti autentiškas patirtis iš pirmų lūpų. Tai itin aktualu moksleiviams ir mokytojams, kurie analizuoja šias temas istorijos pamokų metu. Filmo kūrybinė komanda jau spėjo susitikti su filme apsilankiusiais moksleiviais Vilniuje ir Kaune. Šiuose ir kituose Lietuvos kino teatruose peržiūrose gausiai dalyvaujančioms grupėms parengta speciali metodologinė medžiaga, skirta filmui apatarti pamokų metu.

Anonsą su Vytautu Skuodžiu:

Just a Moment ir festivalio „Nepatogus kinas“ informacija

Komentarai