Šį penktadienį, sausio 12-ąją, į Lietuvos kino teatrus atkeliauja jaudinanti dokumentinė kelio istorija „Močiute, Guten Tag!“. Seserys Samulionytės – kino režisierė Jūratė ir fotografė Vilma, filme leidžiasi į savo šaknų paiešką ir stengiasi rasti atsakymus į klausimus, kurių nespėjo paklausti savo močiutės.
Dramatiško likimo močiutė seserims užminė ne vieną mįslę, todėl jaudinanti istorija įkvepia suklusti ir kitus, tuos, kuriems dar ne vėlu, kurie dar turi ko paklausti. Todėl seserys Samulionytės į naująjį savo filmą ypač skatina atvykti anūkus su močiutėmis, pabūti drauge, po filmo pasikalbėti ir savęs paklausti, o ką gi aš žinau apie savo močiutę, savo šeimą? „Labai norime paskatinti, kad tie, kurie dar turi senelius ar vyresnius artimuosius suspėtų paklausti, pasišnekėti apie jiems rūpimus klausimus. Apie praeitį, pokarį, šeimos istorijas ir gal net paslaptis. Senoliai – tai gyvoji istorija, kuri tampa labai artima, kai ją išgirsti iš gyvo žmogaus lūpų“, – į filmą kviečia Jūratė Samulionytė.
Siekiant paskatinti kartų dialogą, visą šį savaitgalį, sausio 12-14 d., vyks akcija, kurios metu į kino filmą „Močiute, Guten Tag!“ anūkų atlydėtos močiutės šį filmą žiūrės visiškai nemokamai. Ši akcija vyks kino teatruose „Forum Cinemas Vingis“, „Pasaka“ ir „Skalvija“ Vilniuje, „Romuvos“ kino teatre Kaune, taip pat „Forum Cinemas“ Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose. Autorės šį savaitgalį leisis į kelią ir aplankys visus šiuos kino teatrus bei juose asmeniškai žiūrovams pristatys savo naująjį filmą.
„Iš pradžių neplanavome kurti tokio asmeniško filmo, tiesiog norėjosi daugiau sužinoti apie močiutę, paanalizuoti sudėtingus pokario likimus, bet eigoje supratome, kad šioje istorijoje yra daug svarbesnių neatsakytų klausimų. Taip pat – kad atvirauti žmones paskatinsime tik pačios eidamos į atvirą pokalbį. Tai pasirodė svarbiau už baimę „ką žmonės pagalvos“, – tikina J. Samulionytė. Jai pritaria ir sesuo Vilma: „Jei šis filmas nors kelis žmones privers sustoti, pagalvoti, paskambinti artimajam, pasišnekėti nepaviršutiniškai, bet ir nekonfliktuojant – bus gerai. Sugebėjimas apie sudėtingus dalykus kalbėti garsiai. Mano manymu, tai sąmoningumo, savęs įsisąmonimo ženklas.“
Nors filme pasakojama Samulionyčių šeimos istorija, filme kone kiekvienas žiūrovas randa sau artimų motyvų – nuo santykių šeimoje iki patirčių augant. Seserys viliasi, kad viešai papasakota jų istorija ir kitas šeimas paskatins atsiversti vieni kitiems: „Tikimės, kad filmas iššauks dialogo pradžią. Išgirdus mūsų istoriją, manau, bus lengviau pradėti kalbėtis ir klausti artimųjų sudėtingų klausimų.“
„Tikiuosi, kad filmas nors trumpam sustabdys visų bėgimą per gyvenimą lyg išdegus akis. Kad žmonės pagalvos apie laiką su savu, artimu. Laikas nestovi vietoje, mūsų močiučių gretos mažėja, o juk jos tiek daug turi mums papasakoti“, – seserį papildo V. Samulionytė.
Dokumentiniame kelio filme „Močiute, Guten Tag!“ Jūratė ir Vilma tikisi įminti savo močiutės vokietės Ellos Fink gyvenimo dramas. Besigilindamos į šeimos istoriją, seserys atras netikėtų tabu, užslėptą kompleksą būti vokiečiu Sovietinėje santvarkoje bei pasikartojančias savižudybes šeimoje. Karas, bėgimas į Vokietiją, paslaptingas mylimasis ir lemtingi gyvenimo apsisprendimai – su kiekvienu žingsniu seserims kils vis daugiau klausimų, o artimiausi šeimos nariai vienas po kito atsitvers tylos siena. Kas slepiama ir kodėl taip sunku prabilti?
Kūrybinis filmo procesas įkvėpė ir nuotraukų parodą. Sausio 16 d., 17.30 val., Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4) bus atidaryta Vilmos Samulionytės paroda „Liebe Oma, Guten Tag! arba Tylos paktas“. Ši paroda sudaryta iš vizualinės medžiagos, rastos ir užfiksuotos kuriant filmą. Ekspoziciją sudaro trys dalys, pasakojančios apie tris skirtingus autorės močiutės gyvenimo etapus skirtingose santvarkose: prieškario Lietuvos, gyvenimą pabėgėlių stovyklose per Antrąjį pasaulinį karą ir gyvenimą sovietinėje Lietuvoje.
Filmą „Močiute, Guten Tag!“ prodiusavo Lietuvos kino gamybos kompanija „Tremora“ kartu su „Dagstar Films“ (Vokietija). Juostos gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras, Vokietijos fondai Film und Medien NRW ir FFA (German Federal Film Board).
Filmo anonsas: