Prieš kelias savaites Lietuvoje pradėti filmo „Stebuklas“ filmavimo darbai. Jo režisierė – Eglė Vertylė (UB LAMA, 2011), filmo prodiuseris – Lukas Trimonis (kompanija „In Script“), operatorius Emilis Christovas (Pasaulis yra didelis ir išsigelbėjimas slypi už kampo, 2009), pagrindiniai aktoriai: Eglė Mikulionytė, Vyto Ruginis, Danielius Olbrychskis, Andrius Bialobžeskis. FIlmas kuriamas Lietuvoje, Bulgarijoje ir Lenkijoje. Premjera numatoma 2017 m.
Kalbamės su šio filmo režisierę Egle Vertelyte.
Minėjote, jog scenarijų teko perrašinėti. Kiek kartų buvo perrašytas filmo scenarijus?
Be galo, be krašto. Labai ilgai ieškojome tos tikrosios linijos, tai iki to laiko gal kokius tris kartus perrašėme. Kai jau atradau, ką iš tiesų noriu daryti, tuomet gal dar kokius keturis kartus. Ir dabar, kai jau filmuojame, vėl vyksta perrašinėjimas ir tikriausiai vyks iki montažo.
Pagrindinė siužeto linija: veiksmas vyksta 1992 metais, Irena, kuri yra kiaulių fermos vedėja, stengiasi išgelbėti bankrutuojančią fermą, jai į pagalbą atvažiuoja amerikietis iš Amerikos ir pasisiūlo padėti.
Kodėl filme pasirinktas būtent šis istorinis laikotarpis?
Iki šiol Lietuvoje labai daug susikaldymo apie tuos metus. Iki šiol žmonės vieni kitus skirsto į geriečius ir blogiečius, kas buvo toje pusėje, kas buvo kitoje pusėje, ir nesistengia vienas kito suprasti. Vienas iš mano norų – pabandyti suprasti tą žmogų ir pabandyti paaiškinti, kodėl žmonės elgiasi vienaip, o ne kitaip. Toks labiau humanistinis požiūris į tuos metus.
Kaip nuo istorijos studijų atkeliavote į kiną?
Visada norėjau studijuoti kiną, bet tuo metu niekas nerinko režisūros kurso. Tad trumpam nusisukau. Bet tai norėjau daryti nuo vaikystės.
Kaip pradėjote dirbti su prodiuseriu Luku Trimoniu?
Su Luku susipažinome Danijoje studijuodami kino mokykloje ir nuo to laiko kartu dirbame, jau nuo 2007 metų. Esame gerai dirbanti komanda.
Kaip pavyko suburti tarptautinę komandą?
Čia, žinoma, didžiulis Luko nuopelnas, kad ši puiki tarptautinė komanda atsirado mūsų aikštelėje. Man labai patinka, kad su operatoriumi, kuris yra iš Bulgarijos, panašiai suprantame istoriją ir mes norime labai panašių dalykų. Kiek esu mačiusi jo ar bulgarų, tai man labai patinka jų stilistika. Jie yra šviesūs, žmogiški, liūdni ir kartu linksmi filmai. Manau, kad mūsų operatorius yra puikus tokių filmų ekspertas ir todėl manau, kad tai tikrai tinkamas žmogus šitam projektui.
Ar kultūriniai skirtumai netrukdo kūrybiniam procesui?
Ne, kol kas visi bendraujame kaip žmonės, kol kas kultūrinių skirtumų nematyti. Bendra kalba – istorija, ir visi bandome į ją įsiklausyti.
Kaip atsirinkote aktorius? Kaip pavyko prisikviesti aktorių Vyto Ruginį?
Vyto Ruginis kažkaip atsirado stebuklingu būdu, aktorių atrankos režisierė Kristina Kolytė mums padėjo jį surasti. Vyto patiko istorija ir jis sutiko atvažiuoti į Lietuvą nusifilmuoti. Tai yra didžiulė dovana, kad tokio lygio aktorius filmuojasi mūsų filme. O kitus aktorius atsirinkau ilgos aktorių atrankos metu.
Pagrindinius aktorius: Andrius Bialobžeskis, Eglė Mikulionytė, Vyto Ruginis, atsirinkau jau prieš dvejus metus. Visi kiti aktoriai buvo atkrinti šiemet. Dar prisidėjo žymus lenkų aktorius Danielius Olbrychskis, kuris vaidins kunigą. Čia buvo mūsų koprodiuserių lenkų dovana. Labai gera dovana.
Ar per šias keletą filmavimo pamainų įvyko kas smagaus ar įsimintino?
Smagių įvykių nutinka kiekvieną dieną. Viena iš baisiausių dienų buvo vakar, kai buvome kiaulių fermoje. Darbo sąlygos buvo tikrai labai sunkios: kvapas, kiaulės. Tos kiaulės turi elgtis taip, kaip mes norime, bet nesielgia. Tai vos spėjome laiku baigti pamainą ir filmavome labiau dokumentiniu būdu. Viskas vyko ne pagal planą. Tai buvo tokia įdomi diena. Su gyvūnais dirbti labai sunku.
Kokiose vietose Lietuvoje filmuojate ir filmuosite?
Fermose Anykščiuose ir Kavarske bei Jiezno miestelyje, o Irenos buto interjero važiuojame filmuoti į Bulgariją.
Kokie artimiausi kūrybiniai planai?
Kol kas apie tai dar tikrai negalvoju, bet rašyti man tikrai labai patinka, tad tikrai rašysiu, o ar režisuosiu, dar pažiūrėsime. (Šypsosi.)
Filmavimo aikštelėje: