fbpx
Pokalbiai

Filmo „Stebuklas“ aikštelėje. Pokalbis su Luku Trimoniu

Prodiuseris Lukas Trimonis Filmo „Stebuklas“ aikštelėje
Prodiuseris Lukas Trimonis
Filmo „Stebuklas“ aikštelėje

Filmo „Stebuklas“ filmavimo darbai prasidėjo prieš kelias savaites. Tarptaunis projektas bus filmuojamas Lietuvoje ir Bulgarijoje, o post produkcijos darbai atliekami Lenkijoje. Filmas kino ekranus turėtų pasiekti 2017 m.

Kalbamės su šio filmo prodiuseriu Luku Trimoniu.

Tai yra Jūsų pirmas pilnametražis prodiusuojamas filmas?

Vaidybinis, bendros gamybos pilnametražis – taip. Iki šio projekto intensyviai užsiėmiau dokumentinių filmų koprodukcija, studijavau ir bandžiau ant kojų pastatyti kelias kompanijas. Vieną Anglijoje, kitą Lietuvoje.

Kaip kilo filmo „Stebuklas“ idėja?

Pačią istoriją Eglė (režisierė aut. past.) pradėjo rašyti dar 2007 metais ir kartu su šiuo projektu išvažiavo į Angliją, į Nacionalinę kino ir televizijos mokyklą, kurioje mes ir vėl susitikome, kai dirbome kurdami jos dokumentinį filmą „UB LAMA“. Vėliau, kai grįžome panašiu metu į Lietuvą ir nusprendėme kažką daryti kartu, vienas pirmų projektų ir buvo „Stebuklas“. Scenarijus buvo išbaigtas, taigi projektas buvo jau tokioje stadijoje, kai galima pereiti į kitą gamybos dalį. Nusprendėme jį išvystyti iki pilnamertražio vaidybinio filmo.

Dėliojome planus ir svarstėme, kokiu principu viską reikia daryti, kas turėtų jį režisuoti. Nusprendėme, kad ji ir užims režisierės kėdę, kadangi jau turi patirties. Taip pat ji norėjo, jog tai būtų ne tik jos rašytas, bet ir režisuotas darbas. Kūrybiškos Europos ir Lietuvos kino centro bei kelionės po tarptautines muges padėjo baigti projektą – ir šiandien mes jį čia filmuojame.

Kaip dalyvavimas kino mugėse padėjo projektui, ar teko dėl jų keisti filmo scenarijų?

Na, projektas buvo vystomas Graikijoje vykstančiuose „MFI script 2 Film“ kursuose ir nacionalinio kino ir televizijos mokykloje, taip pat dirbo ir keli scenarijaus konsultantai. Pats scenarijus atvėrė mums daug durų gaunant finansavimą, projekto tobulinimui ir partnerių paieškoms.

Kai važinėjome po muges, scenarijus nebuvo tai, ką mums reikėjo tobulinti. Mums jau reikėjo ieškoti bendros gamybos partnerių, ar kurti bendros gamybos struktūrą. Taigi buvimas įvairiose mugėse, tarptautiniuose „turguose“ labai padėjo projekto plėtojimui.

Prodiuseris Lukas Trimonis Filmo „Stebuklas“ aikštelėje
Prodiuseris Lukas Trimonis
Filmo „Stebuklas“ aikštelėje

„Stebuklas“ sulaukė „Eurimage“, Lietuvos kino centro ir Bulgarijos kino centro paramos. Ar šis projektas turi dar ir kitų, privačių, rėmėjų lėšų?

Taip, bus pasinaudota ir mokestinės lengvatos schema, kuri Lietuvoje pradėjo veikti 2014 m. Taip pat mes dar turime Lenkijos gamintojus, kurie prisideda savo investicijomis, turi didžiulius postprodukcijos namus Lenkijoje „ORKA“. Jie į filmą įneša savo paslaugų indelį – specialiuosius efektus, spalvų korekciją, garso suvedimą ir dar surado kompozitorių.

Visgi tarptautinis projektas – Lietuva, Bulgarija, Lenkija. Ar sunku suderinti darbus? Kas vadovauja visam procesui?

Darbai vyksta labai panašiai, kaip, pavyzdžiui, būtų, jeigu bulgarai, lietuviai ir lenkai kurtų bendrą UAB įmonę. Ir kiekvienas pagal savo indelį, kiek įdėjo į bendrą biudžetą finansų, turėtų akcijų paketą. Dažniausiai tas, kas turi didžiausia akcijų paketą, gauna ir pagrindiniojo „rolę“.

Kadangi šiuo atveju Lietuva, t. y. mes, iniciavo šį projektą ir čia yra mūsų kūrybinė bazė: režisierė, scenarijaus autorė, tai ir finansavimo mums pavyko pritraukti daugiausiai. Tad taip išeina, kad esame viso šio projekto deleguotasis gamintojas.

Operatorius Emilis Christovas atvyko iš Bulgarijos. Kaip sekasi sutarti skirtingų šalių komandai kūrybiniame procese?

Bulgarų temperamentas labiau pietietiškas, tai ir savo nuomonę, ir emocijas jisai tikrai parodo bei daro viską kiek kitaip. Pirmame susitikime jautėsi kultūriniai skirtumai, bet šiaip mūsų operatorius yra  nuostabus žmogus ir geras profesionalas. Greitai rado bendrą kalbą su režisiere ir labai prisideda prie šio projekto tiek logistikoje, tiek kūrybiniame procese.

Filmo „Stebuklas“ aikštelėje
Filmo „Stebuklas“ aikštelėje

Filmas bus filmuojamas Lietuvoje ir Bulgarijoje. Ką filmuosite Bulgarijoje?

Bulgarijoje bus filmuojama vienintelė vieta – tai paviljone pastatytas mūsų pagrindinės personažės Irenos butas ir jo interjeras. Mūsų vyriausiasis dailininkas Ramūnas Rastauskas prižiūri visą procesą ir greitu metu Bulgarijoje turėtų prasidėti konstrukcijų statymas. Tai bus šioks toks iššūkis, nes reikės sujungti į vieną daug interjerų, eksterjerų, skirtingų filmavimo vietų – bus įdomu.

Ar filmą planuojate leisti į Lietuvos kino teatrų repertuarus, ar visgi bus siunčiamas keliauti po festivalius?

Planuojame filmą baigti 2017 m. pradžioje ir pirmąją metų dalį paskirti kelionėms po festivalius. O tada būtinai priartėsime ir prie kino teatrų Lietuvoje, nes tikrai norime, kad kuo daugiau žmonių išvystų šį filmą. Aš jau mačiau pirmų kelių dienų filmuotą medžiagą – tikrai linksma.

Filmavimo aikštelėje:

Komentarai

Kinas - man tai galimybė pamatyti pasaulį kitų žmonių akimis, kartais gražesnį - žavesnį, kartasi žiauresnį ir sukrečiantį iki sielos gelmių, tai galimybė nukeliauti, į bet kurį laikmetį, į bet kurią erdvę. KINFO - nes čia kinas gyvas, apie jį kalbama, rašoma, diskutuojama, apie jį skleidžiama žinia visiems bendraminčiams. Aš čia, nes norisi, kad apie kino pasaulį, egzistuojantį čia pat Lietuvoje ir tą už jūrų marių sužinotų kuo daugiau žmonių.