fbpx
Lietuviški filmai, Naujienos

Filmo „Tarp pilkų debesų“ kūrėjai: Rūta Šepetys – vienas geriausių Lietuvai nutikusių dalykų

Rūta Šepetys Martyno Zarembos nuotrauka
Rūta Šepetys
Martyno Zarembos nuotrauka

„Norėdami suprasti dabarties Lietuvą, turime atsigręžti į praeitį“, – trečiadienio vakarą „Global Lithuanian Leaders“ (GLL) tinklo surengtame renginyje sakė lietuviškų šaknų turinti JAV rašytoja Rūta Šepetys. Kartu su kino prodiuseriu Žilvinu Naujoku ji pristatė šiuo metu kuriamą filmą pagal jos romaną „Tarp pilkų debesų“.

Romanas „Tarp pilkų debesų“ bei pagal jį kuriamas filmas pasakoja apie skaudų ir pasauliui ne plačiai žinomą Lietuvos istorijos etapą – trėmimus į Sibirą. Knyga, jau išleista daugiau nei 50 šalių ir tapusi „New York Times“ bestseleriu, į šį laikotarpį žvelgia jaunos paauglės merginos akimis. Čia nugali drąsa, viltis, atsiskleidžia žmogiškoji prigimtis ir pastangos visais įmanomais būdais išgyventi. Būtent šis požiūrio kampas, tiki prodiuseris Ž.Naujokas, lemia knygos populiarumą ir neabejotinai prisidės prie filmo sėkmės pasaulyje: „Per metus perskaitau šimtus scenarijų ir peržiūriu daugybę filmų svarbiausiuose kino festivaliuose pasaulyje. Jaučiu, kas yra gera istorija. „Tarp pilkų debesų“ turi visas sudėtines dalis, leidžiančias filmui tapti populiariu“.

„Istoriniai faktai yra bejausmiai, tačiau kai tai pateikiame per personažų išgyvenimus ir jausmus, jie pradeda mums kažką reikšti, – sakė rašytoja R.Šepetys. Ji prisimena, kad pirmoji knygos versija buvo labai niūri ir visi herojai, išskyrus pagrindinę merginą, neišgyveno. Tačiau savo agento paskatinta, ji perrašė ją ir knygoje atsirado vilties bei drąsos. „Drąsiai sakau, kad Rūta Šepetys – vienas geriausių Lietuvai nutikusių dalykų, – mano Ž.Naujokas. –  Būtent jos užrašyta mūsų istorija jau įkvėpė milijonus skaitytojų visame pasaulyje“.

Susitikimas su rašytoja ir filmo prodiuseriu surengtas „Global Lithuanian Leaders“ globėjo Dr. Dariaus Udrio namuose. Jis, kaip ir kiti šio tinklo nariai, tarp kurių – net 800 profesionalų 45 šalyse, tiki, kad bendradarbiaujant po visą pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams, galima prisidėti prie šalies politinio, ekonominio ir kultūrinio augimo.

Rašytoja Rūta Šepetys jau penkerius metus keliauja pristatydama savo romaną „Tarp pilkų debesų“ ir teigia supratusi, kad tik bendradarbiaudami ir pasakodami savo istoriją mes siekiame progreso. „Kartą buvau pakviesta pristatyti knygos Europos Parlamente. Jaudinausi ir galvojau, ką naujo galiu pasakyti apie istorijos etapą, kurį visi žino. Po mano pristatymo parlamento narys iš Graikijos priėjo prie manęs ir padėkojo: „Dabar supratau, kodėl jūs, lietuviai, visuose susitikimuose kalbate apie energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos. Nenorite sietis su šalimi, kuri buvo jus okupavusi. Tai suvokiau tik sužinojęs jūsų istoriją“, – dalijosi R.Šepetys.

Gerai perteikta ir į filmo „Tarp pilkų debesų“ scenarijų nugulusi istorija jau sujaudino dešimtis kino profesionalų iš JAV, D.Britanijos, Švedijos, Norvegijos, Suomijos ir kitų šalių. Kylančios kino pasaulio žvaigždės Bel Powley („Paauglės dienoraštis“), Lisa Loven Kongsli („Force Majeure“), James Cosmo („Sostų karai“), Martin Wallström („Mr.Robot“) sutiko vaidinti šiame lietuvių kilmės amerikiečių režisieriaus Mariaus Markevičiaus („Kita svajonių komanda“) filme būtent sužavėti Lietuvos istorijos.

„Tai nepriklausomas filmas. Negalėjome pasiūlyti jiems didelio atlygio, tačiau perskaitę scenarijų, jie jo negalėjo užmiršti. Nepaprastai gera girdėti, kaip Bel Powley Kanuose gaudama apdovanojimą „Variety“ žurnalui aistringai pasakoja apie Lietuvą“, – sako Ž.Naujokas.

Filmas „Tarp pilkų debesų“  bus baigtas filmuoti birželio viduryje, planuojama, kad kino teatruose jis pasirodys 2017-aisiais.

Komentarai