fbpx
Lietuvių kino filmai, Naujienos

Filmų ciklas „Scena“: teatro kūrėjai praveria duris į savo repeticijų sales

Teatras ir kinas dešimtmečiais sėmėsi ir vis dar semiasi įkvėpimo vienas iš kito. Lapkričio 16 – 30 d. „Skalvijos“ kino centras kviečia į lietuviškų dokumentinių filmų ciklą „Scena“. Jį sudaro penki šiemet sukurti pasakojimai, vienaip ar kitaip susiję su scenos menu ir jo dalyviais.

Vienų filmų autoriai koncentruojasi į visame pasaulyje žinomus teatro grandus Krystianą Lupą, Eimuntą Nekrošių, Joną Vaitkų, bando įminti jų kūrybos paslaptis, praverti duris į jų repeticijų sales. Kiti telkiasi į jauno žmogaus ieškojimus ir kančias, bandant savo vizijai įpūsti gyvybės ir tikrumo.

Arturas Jevdokimovas „Suokalbyje“ sugrąžina į tuos siautulingus laikus, kai Vilniuje veikė to paties pavadinimo kavinė, tapusi ir priebėga nuo kasdienybės pilkumo, ir savotiška scena margam jos lankytojui.

Pirmuosius ciklo seansus „Skalvijoje“ lydės susitikimai ir pokalbiai su filmų autoriais bei herojais.

Lapkričio 16 d. 19. 30 val. ciklą atvers Miko Žukausko filmas „Trikampiui pakilus: Krystian Lupa stato „Didvyrių aikštę“. Filmas lydi į žymaus lenkų teatro režisieriaus Krystiano Lupos repeticijas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, kai šiemet čia buvo statoma Thomaso Bernhardo pjesė „Didvyrių aikštė“.

Lietuvių aktorius K. Lupa užbūrė kaip tikras magas: darbą su juo trupė vadino Dievo dovana. Pasak filmą kūrusio Miko Žukausko, jam labiausiai ir norėjosi išgryninti tą spiritizmą ir magiją, apie kuriuos po repeticijų kalbėjo aktoriai. Todėl daugiausia laiko praleista montažinėje, bandant filmuotoje medžiagoje atrasti tiksliausius fragmentus, atskleidžiančius ypatingą K. Lupos repeticijų atmosferą bei darbo metodus.

Visai kitaip dirba Eimuntas Nekrošius: scenos meistro požiūrį į kūrybą, savitą meninį matymą siekė atskleisti Audronis Liuga ir Juozas Navaitis pasakojime „Eimuntas Nekrošius: nutolinti horizontą“. Pasak A. Liugos, šis filmas – tai bandymas parodyti įvairų Nekrošių per jo kūrybą, charakterio bruožus, nuotaikas. Kartu tai ir bandymas kalbėti apie tai, kas svarbu pačiam A. Liugai. Todėl tai gana asmeniškas filmas. Susitikimas su filmo kūrėjais vyks lapkričio 18 d. 19 val. po seanso.

„Įdomus tas neužgęstantis Vaitkaus variklis: iš kur jis toks? Jis juk gyvas žmogus, o ne robotas, kiekvieną dieną kupinas energijos, noro veikti. Manau, kad tai tikėjimas. Tikėjimas tuo, ką darai, kad tai yra reikalinga“, kalba Jokūbas Vilius Tūras apie jo filmo herojumi tapusį teatro ir kino režisierių Joną Vaitkų.

Filme „Apie Joną“ Vaitkus drąsiai ir atvirai kalba prieš kameras, pasakodamas apie ilgus metus trunkančią karjerą, neapeidamas nei kūrėjo kančios, nei begalinių abejonių, nei neapsakomo sėkmės džiaugsmo. Filmo seansas ir susitikimas su jo kūrėju lapkričio 24 d. 19.20 val.

Scenos meno kasdienybę paveikiai atskleidžia jauna režisierė Akvilė Gelažiūtė, sukūrusi pasakojimą „Deminas: dvi tvirtovės“. Čia fiksuojamos būsimojo teatro režisieriaus Demino pastangos suvaldyti jo spektaklio aktoriais tapusius nerūpestingus giminaičius. Tam lieka vis mažiau laiko – premjera ne už kalnų. Lapkričio 17 d. 17.30 laukia susitikimas su režisiere ir visais trim filmo herojais.

Lygiai po trijų dienų – lapkričio 20 d. 17.30 val. – į legendinį „Suokalbį“ pakvies Arturas Jevdokimovas. Tarptautinį Vilniaus dokumentinių filmų festivalį užvėręs pasakojimas itin palankiai sutiktas ir žiūrovų, ir kino kritikų. Galbūt todėl, kad tai labai asmeniškas, laisvas žvilgsnis į gilų įspaudą daugelio atmintyje palikusius laikus.

Komentarai