fbpx
Naujienos

Filmų ir videodarbų programa „Žmogus. Materija. Mašina“

Kadras iš Lis Rhodes kūrinio „Light Reading“, 1978, LUX ir Lis Rhodes nuosavybė ŠMC archyvas
Kadras iš Lis Rhodes kūrinio „Light Reading“, 1978, LUX ir Lis Rhodes nuosavybė
ŠMC archyvas

Aš esu kino akis, mechaninė akis. Aš, mašina, rodau jums pasaulį, kokį tik aš galiu matyti. […] be laiko ir erdvės ribų, aš sujungiu taškus visatoje. […] Mano kelias veda link naujos pasaulio percepcijos sukūrimo.“ Dziga Vertovas

Nuo pat savo atsiradimo kinas tarpininkavo tarp žmogaus ir materijos: pirma, siūlydamas naują mechaninę viziją materialiam pasauliui pažinti, antra, suteikdamas naują optiką, skirtą išlaisvinti ar esmiškai perorientuoti žmogaus sensoriumą. Pasitelkiant šiuolaikinius ir istorinius kūrinius – nuo rusų avangardo iki sensorinės etnografijos (sensory ethnography), struktūralistinio/materialistinio kino, videomeno ir kompiuterinės animacijos – šioje filmų ir videodarbų programoje siekiama pabrėžti kino aparato prigimties kaitą ir jo nulemtus realaus ir materialaus pasaulio ekrane patyrimo pokyčius. Išryškinant fenomenologinę, politinę ir spekuliatyvią medijos technologijų įtaką, siekiama suprasti, kaip audiovizualinė medija permąsto pusiausvyrą tarp žmogaus ir materijos, tarp žmogiško ir gamtiško.

Programą sudaro dešimt dalių: „Regėjimo mašinos“, „Buvimas + Sąsaja“, „Materialumas ir virtualus kūnas“, „Darbas, materija ir laikas“, „Taki estetika“, „Vaizdo materialumai“, „Kino aparatas ir išplėstas regėjimas“, „Posthumanistinis kūnas“, „Šviesos mašina“ ir specialus Chriso Markerio filmo „Penktas lygis“ („Level 5“) seansas. Programoje pristatomi Basma Alsharif, Haruno Farockio, Peggy Ahwesh, Holliso Framptono, Lis Rhodes, Apichatpongo Weerasethakulo, Jesse McLean, Dziga Vertovo, „The Otolith Group“, Paulo Sharitso, Jeano Painlevé ir kitų kūrėjų filmai bei videodarbai.

Daugiau informacijos apie programą bei seansus rasite: www.cac.lt/lt/kino_sale

Lukas Brašiškis yra kinotyrininkas, šiuo metu studijuojantis Niujorko universiteto Kino studijų fakulteto doktorantūros programoje. Nuo 2011 iki 2014 m. jis dėstė kino teorijos ir kino istorijos kursus Vilniaus dailės akademijoje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Brašiškis yra įvairių leidinių apie kiną bendradarbis bei knygų „Kinas ir filosofija“ (2013) ir „Trumpa kino istorija“ (2014) bendraautorius. Nuo 2005 m. jis kuravo ir moderavo daugybę kinui skirtų renginių, tarp kurių – Nathanielio Dorskio filmų retrospektyva ŠMC kino salėje 2014 m.

Leo Goldsmith yra rašytojas ir kuratorius, gyvenantis Brukline, Niujorke. Jis yra vienas iš menui ir politikai skirto žurnalo „The Brooklyn Rail“ kino skilties redaktorių. Jo tekstai apie kiną ir mediją publikuoti tokiuose žurnaluose kaip „art-agenda“, „Artforum“, „Cinema Scope“ ir „Reverse Shot“. Goldsmith yra knygos „Keywords in Subversive Film/Media Aesthetics“ (2015) bendraautorius. Jis organizavo parodas ir kino programas tokioms institucijoms kaip „The Museum of the Moving Image“, „UnionDocs“, „92Y Tribeca“ ir „Heliopolis Project Space“. Goldsmith studijuoja Niujorko universiteto Kino studijų fakulteto doktorantūros programoje, kur rašo disertaciją apie rastos medžiagos kiną ir vaizdų cirkuliaciją.

ŠMC kino salėje rugpjūčio 5–16 dienomis

Kuratoriai: Lukas Brašiškis ir Leo Goldsmith

ŠMC kino salės informacija

Komentarai