Pasigedę savo rubrikoje „Filmų Top, pagal…“ animacijos, pasižvalgėme po jaunųjų lietuviškos animacijos kūrėjų aruodus. Animatorius Meinardas Valkevičius sudomino ne tik todėl, kad yra jaunas ir perspektyvus, Vilniaus Dailės Akademiją baigęs kūrėjas, bet ir dėl savo pomėgio animacijos atradimus aprašyti tinklaraštyje Meinardas.blogspot.com. Tad Meinardas animacija domisi kaip reikalas, ir jo pasiūlytas geriausių animacinių filmų dešimtukas tikrai vertas dėmesio.
Visų pirma, vertingiausia animacija man yra ta, kuri ne tik papasakoja gerą istoriją, bet ir išnaudoja pačią animaciją kaip formą ar judesį. Nes juk tai – nevaržomas galimybių pasaulis, kuriame galima daryti tai, kas tik šauna į galvą. Tačiau tai būtina daryti protingai ir kiek įmanoma kūrybiškiau, kitaip nei vaidybiniame kine, antraip animacija tampa tik gražus, nieko nereiškiantis judantis paveiksliukas su mintimi, kurią ir taip galima nufilmuoti.
1. Režisierių R. Clementso ir J.Muskerio filmas „Lobių planeta“ („Treasure Planet“, 2002)
„Lobių planeta“ – tai filmas, kurį žiūrėjau labai daug kartų ir dar žiūrėsiu, ir žiūrėsiu. Jis man primena jaunystę, kuomet skaičiau knygas ir tokios, kaip „Lobių sala“ buvo pačios mėgstamiausios. Taip pat, tai nuostabi „Disney“ studijos 2D ir 3D maišyta animacija. Puikiai prisimenu pirmą kartą, kuomet žiūrėjau „Lobių planetą“. Man tai buvo nepakartojama, atėmusi žadą akimirka.
2. Andrew Stantono darbas „WALL-E. Šiukšlių princo istorija“ („Wall-e“,2008)
Animacija, kuri šneka pati už save. Didžioji filmo dalis yra išvis be žodžių, bet kiekvienas judesys įtraukia ir nepaleidžia iki pat galo. Ypač gera pirmoji „WALL-E. Šiukšlių princo istorija“ pusė, kurioje rodomas sugriautas ir tuščias ateities miestas. Tai vienas geriausių „Pixar“ animacijos studijos darbų, tinkantis įvairaus amžiaus atstovams.
3. Hayao Miyazaki animacinis filmas „Stebuklingi Šihiros nuotykiai Dvasių pasaulyje“ (Spirited Away, 2001)
Vienas iš tų anime filmų, kurių negalima nepažiūrėti, o pažiūrėjus privaloma rekomenduoti ir kitiems. Kad kuo daugiau žmonių pasimėgautų šiuo išskirtiniu pasauliu, kurį sukurė Azijos Disnėjus Hayao Miyazaki!
4. Ch.Sanderso ir D.DeBloiso filmas „Kaip prisijaukinti slibiną“ („How to Train Your Dragon“, 2010)
Prieš pasirodant „Kaip prisijaukinti slibiną“, visi skeptiškai į jį žiūrėjo. Aš taip pat buvau panašiai nusiteikęs. Bet pamačius filmą supranti, kad tai vienas geriausių „Dreamworks“ studijos darbų.
5. A.Adamsono ir V. Jensono filmas „Šrekas“ („Shrek“,2001)
„Šrekas“ yra klasika (nekalbu apie sekančias filmo dalis). Pirmasis „Šrekas“ į istoriją įžengė dideliu žingsniu į priekį, nes jo animacija buvo orientuota ne tik į šeimą ir vaikus, bet ir konkrečiai skirta suaugusiems. Vaikai animacijoje mato vienus juokus, o suaugę – kitus dalykus . Taip pat šio filmo dėka Oskaruose atsirado kategorija – pilno metražo animacinis filmas.
6. Brado Birdo režisuotas darbas „Plieninis milžinas“ („The Iron Giant“, 1999)
Režisierius Bradas Birdas prieš sukurdamas nuostabiuosius „La Troškinį“ ir „Nerealiuosius“ pagamino vieną įsimintiniausių animacinių filmų pasaulyje. „Plieninio milžino“ istorija sukasi apie robotą ir jį radusį berniuką. Tikrai rekomenduočiau pažiūrėti jaunesniems žiūrovams.
7. Katsuhiro Ohtomo režisuotas animacinis filmas „Akira“, 1988
Anime be Akiros – kaip Disnėjus be Pelenės ar nykštukų!
8. Pete’o Docterio darbas „Up“, 2009
Su šiuo filmu studija „Pixar“, greičiausiai, pasiekė savo aukščiausią lygį, kurio iki dabar jau niekaip neatkartoja ir net nežinia, ar atkartos.
9. Mamoru Oshii darbas „Ghost of Shell“, 1995
Privalu pamatyti tiems, kurie nei karto nėra matę animes tipo animacijos.
10. Jau minėto B. Birdo filmas „La Troškinys“ („Ratatouille“, 2007)
Neįtikėtina istorija su nuostabiai puikia pabaiga, kuri jau įėjo į klasiką ir už kurią filmas buvo apdovanotas Oskaru!