fbpx
1 Rekomenduojame, Pokalbiai

Garsinio vaizdavimo ekspertas Shakas Yousafas: „Jauniems specialistams patariu būti kantriems ir atkakliems – jūsų pastangos atsipirks“

Garsinio vaizdavimo specialistas Shakas Yousafas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kalbamės su Shaku Yousafu – garsinio vaizdavimo srities lyderiu ir inovacijų šalininku. Garsinis vaizdavimas, kuris perteikia vizualinę filmų dalį garsu, yra skirtas tam, kad neregiai ir silpnaregiai galėtų suprasti vizualinį turinį per garsinį aprašymą. Būdamas vienos didžiausių lokalizacijos paslaugų teikėjų garsinio vaizdavimo skyriaus vadovu pasaulyje, britas dalijasi savo įžvalgomis apie šios srities tendencijas, technologinę pažangą ir dirbtinio intelekto įtaką.

Pašnekovas atskleidžia, kaip pandemija pakeitė darbo procesus, kokių iššūkių kyla lokalizuojant garsinį vaizdavimą skirtingose kultūrose, ir kodėl jis tiki, kad ateitis šiai paslaugai bus šviesi. Taip pat aptariame jo patarimus jauniesiems specialistams, norintiems įsitvirtinti šioje sparčiai augančioje srityje.

Garsinio vaizdavimo specialistas Shakas Yousafas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kokias pagrindines tendencijas pastebėjote garsinio vaizdavimo srityje pastaraisiais metais?
Shakas Yousafas. Viena ryškiausių tendencijų – didėjantis garsinio vaizdavimo prieinamumas kitomis kalbomis. Tai teigiamas žingsnis, siekiant didesnio prieinamumo visame pasaulyje, taip pat tai atveria naujas galimybes entuziastingiems specialistams įsilieti į šią sritį.

Kaip, jūsų nuomone, technologinė pažanga ir dirbtinio intelekto (DI) plėtra paveiks garsinio vaizdavimo ateitį?
Sh. Y. Negalime ignoruoti dirbtinio intelekto įtakos, o galimybė naudoti DI balsus gali suteikti daugiau galimybių rašytojams. Tikiu, kad garsinio vaizdavimo laukia šviesi ateitis, ir daugiau šalių privalės įteisinti šios paslaugos teikimą.

Garsinio vaizdavimo specialistas Shakas Yousafas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kokie yra dirbtinio intelekto pagrįstų garsinio vaizdavimo įrankių privalumai ir trūkumai, palyginti su tradiciniais metodais?
Sh. Y.
Privalumas yra tas, kad vis dar išlieka daug galimybių rašytojams, nes DI dar negali rašyti garsinio vaizdavimo tekstų. Pagrindinis trūkumas – DI gali lengviau atlikti įgarsinimą, o tai atima darbą iš talentingų ir patyrusių garsintojų, kurie susiduria su sunkumais šioje srityje.

Kokie didžiausi iššūkiai kyla Jums vadovaujant garsinio vaizdavimo skyriui vienoje didžiausių lokalizacijos paslaugų teikimo įmonių pasaulyje?
Sh. Y. Didžiausias iššūkis – rasti pakankamai kvalifikuotų specialistų, kurie galėtų dirbti su projektais įvairiomis kalbomis. Trūksta rašytojų, turinčių reikiamų įgūdžių.

Garsinio vaizdavimo specialistas Shakas Yousafas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kaip pandemija ir globalūs įvykiai paveikė garsinio vaizdavimo ir lokalizacijos pramonę?
Sh. Y.
Man poveikis buvo itin teigiamas. Įgarsintojai dabar gali dirbti iš namų profesionaliose studijose, o tai sumažina kelionių laiką ir padidina produktyvumą. Jie gali laisvai planuotis savo laiką.

Kaip garsinio vaizdavimo pramonė keitėsi per pastarąjį dešimtmetį? Ar pastebėjote reikšmingus lokalizacijos poreikių pokyčius dėl augančios srautinio perdavimo platformų paklausos?
Sh. Y. Srautinio perdavimo platformos teigiamai paveikė šią sritį. Jos siekia, kad kuo daugiau jų turinio būtų prieinama, o tai padidino supratimą apie prieinamumą ir sukūrė naujų galimybių šioje srityje.

Seminaras: Kinas, matomas visiems
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kaip užtikrinti, kad garsinis vaizdavimas išlaikytų kultūrinę ir emocinę audiovizualinių kūrinių įtaką, nepaisant kalbinių ar geografinių skirtumų?
Sh. Y. Svarbiausia – geras mokymas ir specialistų, puikiai išmanančių savo kultūrą, samdymas. Net jei jie verčia garsinio vaizdavimo tekstus iš anglų kalbos, jie gali pritaikyti tekstą pagal savo kultūros subtilybes ir taip prisidėti prie kitų autorių darbų adaptacijos.

Kaip „Iyuno“ atsižvelgia į kultūrinius skirtumus, lokalizuodama garsinį vaizdavimą įvairiose šalyse?
Sh. Y. Šiuo klausimu siekiame samdyti kvalifikuotus specialistus, kurie ne tik puikiai išmano savo amatą, bet ir yra pasirengę perduoti savo kultūrines žinias.

Garsinio vaizdavimo specialistas Shakas Yousafas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kokius pagrindinius įgūdžius siekiate suteikti savo studentams Londono universiteto koledže (UCL) ir Lidso universitete?
 Sh. Y.
Mano kursai orientuoti į baigiamuosius darbus, kuriuose studentai privalo parašyti garsinio vaizdavimo tekstą. Pagrindiniai įgūdžiai, kurių mokau, yra susiję su profesionaliu, kruopščiu ir atsakingu garsinio vaizdavimo tekstų rašymu. Įgarsinimas nėra privalomas, tačiau visada siūlau jį kaip papildomą veiklą.

Kaip akademinis mokymas papildo jūsų darbą pramonėje ir atvirkščiai?
Sh. Y. Man visada buvo svarbu sujungti akademinę ir profesinę veiklą. Aktyviai samdžiau savo buvusius studentus, kurie buvo labai gabūs, ir suteikiau jiems pirmąsias darbo galimybes. Dabar galiu pasakyti, kad jie yra profesionalai. Akademinė aplinka taip pat padeda praplėsti mano verslo galimybes.

Kokią patirtį patartumėte jauniems specialistams, norintiems įsitvirtinti garsinio vaizdavimo ar lokalizacijos srityje?
Sh. Y. Kreipkitės į profesionalus, tokius kaip aš, arba kitus specialistus iš kitų įmonių. Papasakokite, ką jau žinote, ar turite patirties, ir parodykite savo darbus. Kadangi garsinis vaizdavimas vis labiau plinta įvairiomis kalbomis, tikėtina, kad netrukus atsiras naujų galimybių. Būkite kantrūs ir atkaklūs – jūsų pastangos tikrai atsipirks!

Garsinio vaizdavimo specialistas Shakas Yousafas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Kokie yra pagrindiniai žingsniai ar įgūdžiai, norint pradėti karjerą garsinio vaizdavimo srityje?
Sh. Y.
Siekiant pradėti karjerą, svarbu užmegzti ryšius. Rašant garsinį vaizdavimą būtina būti kruopščiam, kūrybiškam ir  atidžiam detalėms. Žiūrėkite filmus su garsiniu vaizdavimu ir mokykitės, kaip jis kuriamas. Jei norite būti įgarsintoju, praktikuokitės namuose, eksperimentuokite su balsu ir skirtingais tonais, kad rastumėte, kas jums labiausiai tinka.

Koks jūsų įspūdis apie garsinio vaizdavimo seminarą kino industrijai ir Vilnių? Suprantu, kad tai buvo jūsų pirmasis vizitas Lietuvoje.
Sh. Y. Lietuva man labai patiko – anksčiau niekada nebuvau lankęsis Baltijos šalyse. Vilnius pasirodė nuostabus, ramus ir gražus miestas. Nekantrauju sugrįžti. Man buvo garbė būti pakviestam į seminarą, nes tai suteikė galimybę susitikti su kitais specialistais ir buvusiais kolegomis, kurių nemačiau jau keletą metų. Taip pat buvo malonu bendrauti su didele studentų grupe, entuziastingai besimokančia garsinio vaizdavimo subtilybių.

Seminaro „Kinas, matomas visiems“ akimirkas ir vaizdo įrašą rasite čia.

Tekstas parengtas bendradarbiaujant Lietuvos audiosensorinės bibliotekos LKC finansuojamame projekte „Kino prieinamumo sklaida žmonėms su sensorine negalia“

Komentarai