fbpx
Naujienos

Giedrė Žickytė – vienintelė lietuvė, gavusi žymiausio JAV diplomatijos ir politikos veterano Henry Kissingerio interviu

Henry Kissinger ir Giedrė Žickytė
MOONMAKERS archyvas

Keturių Sidabrinių gervių“ laureatė ir Europos kino akademijos apdovanojimo nominantė režisierė Giedrė Žickytė grįžta iš Niujorko su neįkainojamos vertės interviu. Vienas įtakingiausių pastarųjų 50 metų tarptautinės politikos veikėjų, Nobelio taikos premijos laureatas ir buvęs JAV valstybės sekretorius bei patarėjas Nacionalinio saugumo klausimas Dr. Henry J. Kissingeris sutiko nusifilmuoti šiuo metu kuriamame Giedrės Žickytės dokumentiniame kino filme „Šuolis.

Kadras iš filmo „Šuolis“
MOONMAKERS archyvas

„Pirmą kartą duodu interviu Lietuvai“, – vos pasisveikinęs savo kabinete Manhattane režisierei ištarė JAV diplomatijos milžinas. Garbaus amžiaus, 94 metų H.Kissingeris apskritai beveik nebedalina interviu, tačiau iki šiol išlieka viena svarbiausių amerikiečių valdžios įžymybių. Kas sudomino jį susitikti su G. Žickyte?

Naujausias G.Žickytės filmas „Šuolis“ pasakoja laisvės simboliu 1970 m. tapusio lietuvio Simo Kudirkos istoriją, kai šis bandė pabėgti iš Sovietų Sąjungos į Jungtines Amerikos Valstijas. Peršokęs iš sovietinio laivo ant JAV pakrančių apsaugos katerio denio, vyras pasiprašė politinio prieglobsčio, bet amerikiečiai iš savo vadovybės gavo įsakymą bėglį grąžinti atgal. Sovietams buvo leista persikelti pas amerikiečius ir patiems pasiimti prieglobsčio ieškojusį savo įgulos narį, kurį brutaliai sumušę ant JAV laivo denio parsigabeno atgal. Simas Kudirka buvo nuteistas už tėvynės išdavimą ir uždarytas į sovietinį lagerį. Incidentas sulaukė milžiniškos tarptautinės reakcijos, visoje Amerikoje kilo demonstracijos už Simą bei Baltijos šalių  nepriklausomybę. Po ketverių metų Simo Kudirkos likimas buvo sprendžiamas valstybiniu lygmeniu: tuometis JAV Prezidentas Geraldas Fordas dėl pabėgėlio derėjosi su Sovietų Sąjungos atstovais. Šalia jo buvo ir tuometis Prezidento G.Fordo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais H.Kissingeris.

Henry Kissinger ir Giedrė Žickytė
MOONMAKERS archyvas

„Šią vasarą Prezidento G.Fordo bibliotekoje radau dokumentus, kuriuose stenografuotas Prezidento pokalbis Baltuosiuose rūmuose su tuometiniu valstybės sekretoriumi Henriu Kissingeriu apie Simą Kudirką. Pakalbinti H. Kissingerį man buvo tarsi pakalbinti Prezidentą Geraldą Fordą. Juk jis buvo tiesioginis įvykių liudininkas, – sako G.Žickytė. – Neturėjau daug vilties, kad pavyks gauti šį interviu, bet vis viena bandžiau. Mūsų susitikimą derinome trejetą mėnesių, jam buvo skirta ketvirtis valandos, kurios vėliau pavirto šiltu pokalbiu, trukusiu 40 minučių. Buvau nustebinta diplomato atmintimi, su kokiomis detalėmis jis prisiminė apie prieš daugiau nei 40 metų nutikusius ivykius“.

„Simo Kudirkos istorija man artima, nes aš pats esu imigrantas“, – interviu metu prisipažino H. Kissingeris. 1938 m. jo šeima pabėgo nuo Hitlerio pradėtų žydų persekiojimų į Niujorką. Diplomatas patvirtino, kad išlaisvinant lietuvių pabėgėlį iš sovietinio lagerio buvo itin svarbus asmeninis Prezidento G. Fordo indėlis: „Jis buvo kitus nuoširdžiai užjaučiantis žmogus“.

Henry Kissinger ir Giedrė Žickytė
MOONMAKERS archyvas

„Man tai pasirodė reikšminga detalė filmo dėlionėje, – teigė G.Žickytė. – Norėtųsi, kad ir šiais laikais pasaulio lyderiai dažniau skirtų savo asmeninį dėmesį žmonių istorijoms, ne tik žodžiais, bet ir veiksmais prisidėtų prie pokyčių. Pati kaip kūrėja išgyvenu dėl įkalinto ukrainiečio režisieriaus Olego Sentsovo situacijos ir galvoju, kad turime kuo daugiau apie tokius atvejus kalbėti. Simą Kudirką nuo pražūties tuomet išgelbėjo Amerikos visuomenės neabejingumas“.

Henry Kissinger ir Giedrė Žickytė
MOONMAKERS archyvas

Filmas „Šuolis“ šiuo metu yra baigiamas montuoti ir kino teatruose ketinamas pradėti rodyti 2018-aisiais. Filmą kuria lietuvių kino kūrėjų studija „Moonmakers“, kartu su Latvijos kino gamybos kompanija „VFS Films“, Prancūzijos įmone „Faites un Voeu“ bei „Oskarą“ ir „Emmy“ apdovanojimų turinčia amerikiečių prodiuserine kompanija „Naked Edge Films“, bendradarbiaujant su Lietuvos kino centru, Lietuvos nacionaline televizija LRT, Latvijos kino institutu, Prancūzijos nacionaliniu kino centru,  Europos sąjungos MEDIA paramos programa „Kūrybiška Europa“, JAV ambasada Lietuvoje, JAV pakrančių apsauga, Krašto apsaugos ministerija, Kazickų šeimos fondu ir JAV Lietuvių fondu Čikagoje. Filmas įtrauktas į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 100-mečio renginius ir kino teatruose pasirodys 2018-aisiais.

Komentarai