fbpx
Naujienos

Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio filmas „Poetas“ Taline išrinktas geriausiu Baltijos šalių filmu

Giedrius Tamoševičius ir Vytautas V. Landsbergis

Šeštadienį Taline įvyko kino festivalio „Juodosios naktys“ uždarymo ceremonija, kurios metu buvo paskelbta, kad geriausiu šių metų Baltijos šalių filmu komisija pripažino režisierių Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio filmą „Poetas“.

Skelbdama šių metų Baltijos šalių kino konkurso nugalėtoją, komisija sakė, kad apdovanojimas atitenka kūrėjams, kurie įspūdinga kino kalba pasakoja apie neramų, kupiną įtampos laikotarpį okupuotoje Lietuvoje, kuomet žmonėms tekdavo priimti svarbius, dramatiškus sprendimus – kuo tikėti ir pasitikėti.  

Anot vieno iš festivalio programos sudarytojų, Baltijos šalių kino konkurso kuratorius Edvino Pukštos filmas „Poetas“ nugalėjo labai konkurencingame konkurse. „Tą pripažino ir žiuri nariai. Ypač džiugina, kad lietuvių filmą šitaip įvertino ir suprato žiuri nariai iš Izraelio, Kolumbijos ir Suomijos, kurie nedaug žinojo apie Lietuvos istoriją ir žiūrėjo konkurso filmus iš visai kitų perspektyvų,“ – sako E. Pukšta.

„Juodosios naktys“

Vaidybinis filmas „Poetas“ sukurtas, remiantis skaudžia ir paradoksalia Lietuvos pokario istorija, nutikusia dviejų žinomų Lietuvos žmonių gyvenimuose – gabaus to meto vaikų rašytojo ir antisovietinės rezistencijos partizanų vado. Filme skleidžiasi pagrindinė hamletiška dilema – ar eiti į mišką, kovoti ir tikėtina garbingai žūti už tėvynės laisvę, ar pabandyti išlikti, kolaboruoti ir tapti garsiu sovietiniu rašytoju.

„Filmas „Poetas“ Baltijos šalių filmų konkurse Taline – tikrai geriausias. Kitoks filmas apie partizaninį judėjimą ir pokarį, nei iki šiol Lietuvoje sukurti žiūroviški filmai šia tema. Apgaulingai paprastas, tradicinis kinas, bet nesupaprastinantis temos, patriotiškas ir nepatetiškas. Nuoseklaus pasakojimo netrikdo autorių noras papuošti filmo estetiniais ieškojimais ar palikti autorystės žymių. Laikmečio rekonstrukcija padeda ištarmei. Autorių ir aktorių požiūris aiškus, niekas neprisidenginėja atvirų interpretacijų galimybėmis. Žodžiu, „Poete“ padorumas yra padorumas, menkumas yra menkumas. Doras filmas, kaip koks doras žmogus,“ – po apdovanojimo ceremonijos savo socialinėje paskyroje rašė kino kritikė Rasa Paukštytė.

Debiutinis režisieriaus G. Tamoševičiaus ir bendraautoriaus režisieriaus V.V. Landsbergio filmas „Poetas“ iš karto po pasaulinės premjeros Talino kino festivalyje sulaukė didelio žiūrovų bei kino kritikų palaikymo.

„Juodosios naktys“

 

„Sukurti normalų nevulgarų tradicinį istorinį filmą normaliems žmonėms, o ne tik festivalinei, rafinuotai publikai, dar neseniai buvo neįveikiama mūsų erdvėse užduotis. Beje, ne tik tarptautinės žiuri prizas, bet ir kelios recenzijos po Talino premjeros irgi patvirtina, kad „Poetas“ buvo suprastas,“ – rašė R. Paukštytė. 

 „Jau festivalio metu išėjo keturios itin palankios recenzijos. Po festivalio, neabejoju jų bus dar daugiau. Tai pasiekti pavyko toli gražu ne visiems filmams pagrindinėje konkursinėje programoje. Manau, kad pergalė Baltijos kino konkurse ir tarptautinių kritikų įvertinimai išryškins filmo matomumą,“ – sako E. Pukšta. 

Filmas „Poetas“ Lietuvos kino teatruose bus pristatytas jau kitais metais.

Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Filmą prodiusavo studija „A Propos“. Prodiuseriai: V. V. Landsbergis ir Uljana Kim. 

Komentarai