fbpx
Festivaliai, Naujienos, Scanorama

Gurmaniškai atidaryta 21-oji „Scanorama“

Gražina Arlickaitė
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Ketvirtadienio vakarą „Forum Cinemas Vingis“ kino teatre gurmaniškai prasidėjo 21-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Šiemet jis pakvies pažiūrėti 83-is pilnametražius ir 24-is trumpametražius filmus. Įvyks trijų pilnametražių ir keturių trumpametražių lietuviškų filmų premjeros. Scenarijaus rašymo dirbtuves ves „Oskaro“ laureatas Allanas Starskis.

„Scanorama“ peržengė dvidešimtmečio slenkstį ir tai įpareigoja nemesti kelio dėl takelio ir nebijoti, nepasiduoti ir nepalūžti. Dėkoju savo atsinaujinusiai stipriai komandai už šį ryžtą“, – sveikindama svečius kalbėjo festivalio direktorė Gražina Arlickaitė.

„Scanorama 2023“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Festivalio veikla neapsiriboja tik dešimties dienų kino švente vėlyvą rudenį. Jos renginiai, skirti įvairioms kino peržiūroms, tęsiasi visus metus ir apima visą Lietuvą.

„Vasaros laikotarpiu organizuojame puikų satelitinį renginį „Scanoramos vasara“, kuris yra mažytės „Scamoramos“ gražiuose Lietuvos miestuose: Biržuose, Šventojoje, Palangoje, Alytuje, Visagine ir kituose.

Rudenį pasitinka stiprėjantis ir jau greitai dešimtmetį švęsiantis ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. „Scanoramos“ filmai prieinami internetinėse platformose. „Scanorama“ plečiasi ne tik į gylį, bet ir į plotį“, – kitas festivalio veiklas minėjo G. Arlickaitė.

„Scanorama 2023“ atidarymas

Kaip ir kasmet, festivalio programa labai įvairi – nuo europietiško kino debiutų, naujausių ir geriausių filmų iš Šiaurės šalių, lietuviškų premjerų, iki netradicinio kino, išskirtinių retrospektyvinių peržiūrų. Taip pat šiemet festivalis pristatys išskirtinius kartverlių režisierių filmus, kurie buvo atrasti Lietuvos kino archyve ir kurių kopijų kitose šalyse nebėra.

„Džiaugiuosi, kad be baimės galime pasiūlyti gilią, rimtą ir labai įvairią programą. Suprantu, kad bus tokių filmų, kuomet visada sielvartausiu įėjusi ir pamačiusi į salę, kad žmonių nėra tiek daug, kiek norėčiau, tačiau svarbu, kad vis tiek atėjo. Tai yra svarbiausia. Taip pat svarbu, kad mes nebijojome rizikuoti“, – kalbėjo direktorė.

„Scanorama 2023“ atidarymas
Fotografė Vytautė Ribokaitė

Festivalis buvo atidarytas režisieriaus Trano Anh Hungo drama „Gurmaniška aistra“. Vizualiai turtingoje juostoje pasakojama apie Dodeną Bufaną, garsų prancūzų gurmaną, jau dvidešimt metų kiekvieną dieną leidžiantį virtuvėje su savo asmenine virėja. Jie mėgaujasi vienas kito draugija, ruošdami išskirtinius patiekalus jo klientams ir bičiuliams iš viso pasaulio.

Suprasdami vienas kitą iš žvilgsnio ar nebylaus gesto, jie ilgainiui panyra į gilesnius jausmus. Jis pametęs dėl jos galvą ir desperatiškai nori vesti. Ji nusiteikusi skeptiškai, ir mano, kad dabartinė padėtis yra ne prastesnė, o gal net geresnė už tradicinę santuoką. Nesugalvodamas nieko geresnio, Dodenas ryžtasi įteikti savo gyvenimo meilei brangiausią įmanomą dovaną – pagaminti jai vakarienę.

Atidarymo akimirkos

LKC finansuojamo projekto „Lietuviško kino sklaida internetinėje erdvėje 2023“ tekstas
LKC
Komentarai
Esu „KINFO“ redaktorius ir kitų darbų darbelių darytojas. Į „KINFO“ komandą patekau netikėtai, tad būnant „KINFO“ komandoje netikėtumų ir nuotykių netrūksta. Smagu, kad „KINFO“ sudaro galimybę tobulėti, sutikti naujų įdomių žmonių bei progą prisidėti prie lietuviško kino sklaidos. Kinas, anksčiau buvęs interesų periferijoje, tapo itin svarbia gyvenimo dalimi, be kurios būtų nemiela gyventi.