Ketvirtadienį Anykščiuose prasideda dokumentinių filmų festivalis „Edox“. Nuo 2009-ųjų vykstantis nekomercinis renginys šiemet geriausius pasaulio dokumentinius filmus pristatančią programą pirmą kartą parodys ir Panevėžyje.
„Šiemet parodysime dešimt filmų, panašiai būdavo ir anksčiau. Tai, ko gero, optimalus filmų skaičius ilgam savaitgaliui – nuo ketvirtadienio iki sekmadienio“, – pasakojo Ramunė Rakauskaitė, viena iš festivalio programos sudarytojų.
Festivalį Anykščiuose atidarys „Sidabrinę gervę“ šiemet pelnęs Audriaus Stonio dokumentinis filmas „Moteris ir ledynas“ (Woman and the Glacier, 2017), o Panevėžyje – prancūzų filmas apie benamių gyvenimą „Pasaulio pakrašty“ (Au bord du monde, 2013). Nekomerciniame renginyje „Edox“ žiūrovai išvys ir kitus pasaulyje pastebėtus dokumentinius filmus: „Brainstorm: tarp dviejų krantų“ (Brainstorm: Between Shores, 2015) apie kultinę latvių grupę „Brainstorm“, Xaviero de Lauzanne filmą „Mažieji brangakmeniai“ (Les pépites, 2016), „Pernelyg laisvas žmogus“ (The Man Who Was Too Free, 2016) ir kitus. Panevėžyje bus rodoma šiek tiek mažiau filmų nei Anykščiuose. Organizatorių teigimu, norima suprasti vietinės publikos skonį.
Į festivalį šiemet atvyks nemažai garbingų svečių. Filmą „Moteris ir ledynas“ pristatys operatorius Audrius Kemežys, Albinos Griniūtės režisuotą filmą „Ateljė Rojaus drabužiai“ (Paradise Gowns, 2016) operatorius Saulius Lukoševičius, politikas Vygaudas Ušackas pristatys filmą apie Borisą Nemcovą. Anykščiuose svečiuosis Algis Mickūnas, filmo „Trys skrybėlės“ (2017) herojus. Kartu su juo atvyks aktorius Valentinas Masalskis ir dailininkas Rimantas Olšauskas. Filmą „Mano nuostabusis Vakarų Berlynas“ (My Wonderful West Berlin, 2017) pristatys menininkas Romas Zabarauskas.
R. Rakauskaitė sako, kad minčių nutraukti festivalį būta ne kartą, tačiau dėl susidariusio nuolatinio ištikimų žiūrovų rato nedrįsta. Daugiausiai festivalyje lankosi vietiniai žmonės, tačiau pasitaiko ir žiūrovų iš sostinės. Kai kurie iš jų netgi specialiai pasiima atostogas tuo metu.
„Anykščiuose yra ypatinga atmosfera – čia žiūrovai per 9-erius metus išmoko žiūrėti ir pamilti dokumentinį kiną, susidarė jau toks savotiškas „Edox“ klubas. Žmonės ateina ir visą dieną žiūri filmus, atsineša sumuštinių. Per pertrauką geriame arbatą, aptarinėjame filmus. Net atvykstantys svečiai pastebėjo tą ypatingą atmosferą ir įdomias, ilgas diskusijas po peržiūrų. Mieste išaugo visa karta jaunimo, kurie sako, kad be „Edox“ neįsivaizduoja kultūrinio Anykščių gyvenimo“, – teigė viena iš programos sudarytojų.
Netradicinėse ir simbolinėse vietose organizuojamą festivalį rengia Arūno Matelio kūrybinė grupė „Nominum“ ir VšĮ „Kino kontora“, o programą sudaro kino režisieriai Ramunė Rakauskaitė ir Arūnas Matelis, kuris yra festivalio sumanytojas ir idėjinis vadas.
Festivalio filmus žiūrovai gali išvysti nemokamai – tokiu būdu siekiama suteikti galimybę mažinti socialinę atskirtį tarp didmiesčių ir mažesnių, atokesnių miestų ir miestelių gyventojų sudarant sąlygas susipažinti su kokybiška dokumentika.
Dokumentinių filmų festivalis „Edox“ vyks spalio 5-8 d. Anykščių koplyčioje (Vilniaus g. 36, Anykščiai) ir Panevėžio kino centre „Garsas“ (Respublikos g. 40, Panevėžys).
Daugiau informacijos: https://doxfiesta.wordpress.com/, https://www.facebook.com/EDOXfiesta/