fbpx
Naujienos

Į „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus atvyks likimo smūgį oriai priėmęs norvegų operatorius

gervė
Lietuvių kino akademijos archyvas

Lietuvos kino ir televizinio kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė 2013” nominuoto filmo “Laiškai Sofijai” (režierius Robertas Mulanas) dramos buvo įamžintos ne tik kino juostoje. Pradėjus statyti filmą staiga paaiškėjo, kad norvegą operatorių Odą-Geirą Seterį užpuolė klastinga liga. “Galbūt tai – paskutinis mano filmas, aš nieko čia nebepakeisiu”, – ištarė ryte jis, pernakt svarstęs žinią, kurią jam atsiuntė  gydytojai iš Norvegijos.

„Mes sužinojome filmavimo metu, – pasakoja vienas prodiuserių Kęstutis Drazdauskas. – Odas buvo pasidaręs tyrimus, onkologinę ligą jam diagnozavo, kai „Laiškai Sofijai“ jau buvo pradėti. Sužinojome, kad tai – trečios stadijos vėžys. Labai smulkiai neklausinėjome, tema jautri. Naujienos niekam neskelbėme, tačiau svarstėme, ar Odas baigs filmuoti. Jį ištiko šokas, buvo pasiruošęs kitą dieną išvažiuoti namo. Bet po to “išmiegojo” su ta mintimi ir  liko. Labai stoiškai ir filosofiškai pasižiūrėjo į situaciją.”

Prodiuseris prisimena, kad filmavimo darbus jie pradėjo, neturėdami pilno biudžeto. Teko taupyti visur, kur įmanoma, vietoj 40-ies planuotų pamainų pasitenkinti 26-iomis. O.G.Seteris filmavo nemokamai.

“Odas – vienas išskirtinių atvejų, ypatingo šviesumo asmenybė. Inteligentiškas žmogus, nė kiek nepretenzingas. Mes dirbome tikrai pakankamai sudėtingomis sąlygomis. Tiek techniškai, tiek finansiškai. Tačiau visi buvo gana spartietiški ir operatorius taip pat, – apie „Laiškus Sofijai“ pasakoja K.Drazdauskas, kine besisukąs nuo 1994-ųjų. – Odas – žmogus, kuris nekelia absoliučiai jokių problemų, prisitaiko, su minimaliausiais resursais pasiekia geriausius rezultatus. Buvo labai sužavėtas lietuvių profesionalumu. Tai žmogus, kuris filmuoja turbūt daugiau nei 40 metų, patirties bagažas – didžiulis, o turi tokio paaugliško šviesumo. Jis eina į priekį ir vis atranda. Kiekviena diena jam nauja.“

Kad filmas „Laiškai Sofijai“ nominuotas „Sidabrinei gervei“, norvegų operatorius sužinojo neseniai. K.Drazdauskas sako, kad jis buvo labai maloniai nustebintas, jautėsi pakylėtas. Būtent Kęstutis ir pagrindinio vaidmens atlikėjas bei prodiuseris Rokas Zubovas nutarė organizuoti savo komandos nario, operatoriaus O.G.Seterio atvykimą į Lietuvių kino akademijos (LiKA) apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2013“ ceremoniją.

“Kai nusiuntėme pakvietimą ir pasakėme, – tu tik atvažiuok, mes viskuo pasirūpinsime, Odas pasiūlymą priėmė labai šiltai, kaip dovaną, – džiaugiasi K.Drazdauskas. – Jam labai patinka Vilnius. Norvegas nutarė po apdovanojimų čia pabūti dar kiek ilgiau.“

Kviestinis „Sidabrinės gervės“ svečias, kurio stebuklinga valia įkvepia net sunkiausiomis akimirkomis eiti į priekį, su savo komanda susitiks jau gegužės 11 d., Teatro arenoje. Nuo 18.30 val. apdovanojimus tiesiogiai transliuos LRT televizija. Renginio globėjas – premjeras Algirdas Butkevičius.

Lietuvių kino akademijos informacija

Komentarai