fbpx
Naujienos

Į Vilnių atvykstančiai Martino Scorseses numylėtinei – speciali programa „Scanoramoje“

Svetimi, Scanorama, 2014
Svetimi, Scanorama, 2014
Kadras iš filmo „Svetimi”
„Scanorama” archyvas

Lapkričio 6-ąją prasidėsiantis 12-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ tradiciškai retrospektyvų programoje ne tik primins legendinių režisierių darbus, bet ir supažindins su įdomiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais. Šiemet Lietuvos žiūrovų lauks pažintis su Martino Scorseses numylėtine – britų režisiere Joanna Hogg, kuri lapkritį pati viešės „Scanoramoje“.

„Nors kol kas Londone gyvenanti ir dirbanti režisierė sūkūrė tik tris pilnametražius filmus, tačiau kiekvienas jų – meistriškas kino kūrinys, keliantis klausimus, intriguojantis ir nepaliekantis žiūrovo ramybėje net ir pasibaigus kino seansui,“ – pasakoja Gražina Arlickaitė, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ direktorė. J. Hogg yra viena originaliausių šiandienos britų kino atstovių, kadaise atradusi aktorę Tildą Swinton, o šiandien dievinama režisieriaus Martino Scorseces. Būtent jis tapo vienu pirmuoju J. Hogg gerbėjų, padrąsinusių ją nedvejoti savo jėgomis ir drąsiai žengti į kino pasaulį.

O J. Hogg kelias į šį pasaulį buvo išties ilgas ir spalvingas. Baigusi Nacionalinę kino ir televizijos mokyklą Londone, J. Hogg pasirinko televizijos režisierės duoną. Daugybę metų ji sėkmingai kūrė muzikinius klipus ir populiarius televizjos serialus, tačiau, kaip vėliau pati prisipažino, nuolat jautė nenumaldomą alkį kurti taip, kaip televizijoje kurti negalima – atvirai kelti drąsius klausimus ir provokuoti, kurti ne pramogą, o meną, paliekantį pėdsaką žiūrovų širdyse.

Specialiai J. Hogg dedikuotoje „Scanoramos“ programoje „Joanna Hogg iš arčiau“ bus parodyti visi trys režisierės filmai. Pirmoji juosta – tai 2008 m. J. Hogg debiutu didžiuosiuse kino ekranuose tapęs filmas „Svetimi“. (Unrelated). Filme pasakojama šokiruojanti istorija apie vienišą pusamžę moterį, kuri atostogų Italijoje metu susižavi dvigubai jaunesniu draugės sūnėnu.

Antrajame J. Hogg filme „Archipelagas“ (Archipelago, 2010) nagrinjėjama daugeliui pažįstama situacija, kai nepavyksta susikalbėti, rodos, net patiems artimiausiems žmonėms. Iš pirmo žvilgsnio tobula šeima po gražiu įvaizdžiu slepia dramą – visišką susvetimėjimą tarp vaikų ir tėvų, vyro ir žmonos.

Trečiasis ir kol kas paskutinis režisierės filmas „Paroda“ (Exibition, 2013) atskleidžia ir pačios J. Hogg baimes – kraustytis ir likti be namų. Filme pasakojama apie jauną menininkų šeimą, gyvenančią bute, kurį ruošiamasi parduoti. Slegiantis laikinumo ir netikrumo jausmas veikia ir asmeninį poros gyvenimą, o kraustymasis tampa išėjimo iš savo komforto zonos simboliu.

Į Lietuvą atvykstanti Joanna Hogg Vilniuje viešės lapkričio 11–15 dienomis. „Scanoramoje“ ji ne tik pati pristatys savo filmus, bet ir dalyvaus pirmą kartą Lietuvoje rengiamame „Director Talks“ renginyje, kuris vyks lapkričio 13 d. Susitikime su „Directors Talk“ dalyviais ji atvirai papasakos apie nuotykių kupiną savo kūrybinį kelią bei pasidalinsis patirtimi apie tai, kaip pradedantiesiems kūrėjams žengti pirmuosius žingsnius kino pasaulyje.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ šiemet vyks lapkričio 6–23 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Komentarai
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje. Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.