fbpx
Reportažai

Indijos kino dienos Vilniuje

Šiemet yra Lietuvos – Indijos diplomatinių santykių užmezgimo  dvidešimtmetis, šiai progai paminėti Vilniuje yra organizuojama grupė renginių, kuriuose pristatoma Indijos kultūra. Vilniaus universiteto Orientalistikos centras kartu su Indijos ambasada rugsėjo 24 – 28 dienomis nusprendė surengti kino savaitę, skirtą Indijos kinui, kuris yra neatsiejama šiuolaikinės Indijos kultūros dalis. Vienas iš Indijos kino dienų organizatorių Deimantas Valančiūnas prasitaria: „Idėja Lietuvos žiūrovams pristatyti Indijos filmus buvo puoselėjama senokai, tačiau ilgą laiką teko derėtis dėl autorinių teisių, galiausiai, padedant Indijos ambasadai, penkios juostos atkeliavo į Vilnių“.

Indijos kino dienos

Noras pakeisti senąją bolivudinio kino koncepciją

Tikriausiai ne vienam iš mūsų Indijos kinas yra susijęs su tokiais grandais kaip „Sita ir Gita“, „Juokdarys“, senaisiais Radž Kapūro, Nargis filmais, šokiais ir dainomis, ilgais painiais siužetais, meilės istorijomis. Lietuvoje Indijos kinas buvo populiarus sovietiniais laikais, jis buvo lengvai prieinamas, rodomas kino teatruose, bet po nepriklausomybės atkūrimo, jis dingo iš mūsų didžiųjų ekranų (galima ant rankų pirštų suskaičiuoti kiek filmų buvo parodyta, pvz.: „Devdas“, „Om Šanti Om“). Nuo tada Lietuvos žinios apie indišką kiną sustingo laike. Tad viena iš pagrindinių šio festivalio idėjų ir buvo pristatyti naują šiuolaikinį Indijos kiną. D. Valančiūnas sako: „Bolivudas Lietuvoje yra suprantamas pernelyg siaurai. Iš tikro Bolivudas yra komercinis Indijos kinas, kuriamas Mumbajaus kino industrijos plačiajai auditorijai hindi kalba. Indijoje sparčiai formuojasi vidurinioji klasė, kuri anksčiau buvo nepastebima. Anksčiau vienas filmas turėjo būti pritaikytas kiekvienam žiūrovui, jame buvo visko: kautynės, meilės scenos, komiški interliudai ir t.t., tačiau dabar auditorija tampa segmentuota. Temos išsiplečia, vienodi kanoniniai kriterijai jau nebėra taikomi. Šokiai ir dainos yra išlikę, bet jie keičiasi, nebeatskiriami nuo siužeto. Keičiasi ir filmavimo technikos, filmų tematika. Pokyčiai džiugina ir juos galima bus pamatyti mūsų pristatomuose filmuose“.

Penki filmai, penki skirtingi žanrai

Kino dienose norima pristatyti penkis skirtingus filmų žanrus. Kaip prioritetinį filmą D. Valančiūnas išskiria Nagešo Kukunūro „Kaspiną“, kuris atstovauja perėjimą nuo komercinio iki nekomercinio kino. Filmas pasakoja istoriją apie dvi skirtingų religinių konfesijų moteris Zynat ir Myra, kurias susieja Myros vyro žūtis. Norėdama išgelbėti vyrą nuo mirties bausmės Saudo Arabijoje, Zynat leidžiasi į kelionę su tikslu surasti žuvusio vyro žmoną ir įkalbėti ją parašyti atleidimo laišką. Filmas nagrinėja svarbias temas, tokias kaip: moterų teisių išplėtimas, našlystė, skirtingų religijų buvimas kartu. Indijoje jis sulaukė didelio auditorijos dėmesio, gerai buvo įvertintas ir kino kritikų . D. Valančiūnas sutinka, kad filmas yra emocionalus, todėl užkietėjusiam art kino mėgėjui jis gali pasirodyti per sentimentalus. Organizatorius pabrėžia, kad Indijos kine nuo sentimentalumo niekur nepabėgsi: emocijos išskleidimas yra labai svarbi filmo dalis, per istorijos tragiškumą ir žiūrovo susitapatinimą su herojumi, leidžiama išlieti savo emocijas.

Kitas svarbus filmas yra „Žvaigždės ant žemės“, kuriame pristatomas aštuonmečio Išaro pasaulis ir jo problemos. Šis filmas buvo kuriamas ir pasitelkiant animaciją, tai daryta pirmą kartą komerciniame Indijos kine. Apskritai, Indijos filmuose dėmesys vaikams yra labai mažas, filmų skirtų vaikams arba pasakojimų apie juos, beveik nėra.

Festivalis į savo programą įtraukė ir veiksmo filmą „Agentas Vinodas“, kurį galima būtų įvardinti kaip indišką Džeimsą Bondą. Indijoje veiksmo filmai buvo populiarūs nuo 1970 metų, tačiau pasikeitus politinei situacijai ir didėjant emigracijai iš Indijos, ilgą laiką filmų dėmesys buvo nukreiptas į šeimos  problemas bei emigraciją. Tik nuo 2000 metų, prasidėjus teroristiniams įvykiams, vėl išaugo veiksmo filmų poreikis: vienas stiprus teigiamas herojus turi atstatyti sugriautą tvarką ir nubausti bloguosius veikėjus.

„Black“ nagrinėja aklos ir kurčios merginos santykį su pasauliu ir žmonėmis. Filme nėra nei vienos dainos ar šokio, tolygiai išlaikoma melancholiška nuotaika. D. Valančiūnas pabrėžia, kad šis filmas yra svarbus Indijos kino istorijoje, nes Indijos populiaraus kino žiūrovas teigiamai priėmė kitokį – ramų, melancholišką filmą.

„Idiotai“ atstovauja komedijos  žanrą. Filmas sulaukė didelio populiarumo tarptautiniuose kino festivaliuose ir apkeliavo daugybę šalių. Filmas nagrinėja Azijos šalyse aktualią temą: vaiko karjera yra nulemiama tėvų pasirinkimo, tuo tarpu jo paties nuomonė nėra svarbi. D. Valančiūnas pabrėžia, kad ilgą laiką buvo manoma, kad indai nemoka kurti komedijų, tad šis filmas yra puikus tokio stereotipo paneigimo pavyzdys.

Deimantas Valančiūnas
asmeninis archyvas.

Planai ateičiai

Ši savaitė yra jau antroji Indijos kino savaitė, organizuojama Lietuvoje. Pirmoji įvyko pernai vasarą, organizuota „Lietuvos – Indijos forumo“, šiemet šią veiklą perėmė Orientalistikos centras. Organizatoriai tikisi, kad šios kino dienos atgaivins susidomėjimą Indijos kinu ir taps tradicinėmis. D. Valančiūnas pastebi: „Lietuvoje pasikeitė požiūris į indiškus filmus. Iki devyniasdešimtųjų metų buvo didelis filmų pasirinkimas. Po to Indijos filmai nebuvo vežami. Nors, pavyzdžiui, kaimyninėje Lenkijoje susidomėjimas indišku kinu išliko, yra mėgėjų klubas, kasmet vyksta indiškų filmų festivaliai. Jei Lietuvoje būtume galėję palaikyti susidomėjimą Indijos filmais, nebūtų tokio didelio šuolio nuo tradicinio bolivudinio iki šiuolaikinio kino. Pertrauka padarė didelę įtaką ir dabar indiško kino žiūrovas yra tapatinamas su banaliu, antrarūšio kino vartotoju. Tikimės, kad tokios kino savaitės padės supažindinti Lietuvos žiūrovą su Indijos kinu. Ateityje turime planų pristatyti ir Indijos kino retrospektyvas, parodyti seniai Lietuvoje pamėgtus filmus. Mūsų viltis yra perkelti Indijos kiną iš kamerinės aplinkos ir padaryti pasiekiamu visiems žiūrovams.“

Indijos kino dienos vyks rugsėjo 24-28 dienomis Vilniaus universiteto centriniuose rūmuose. Plačiau apie programą ir filmus galite paskaityti internetiniame puslapyje: http://indijoskinodienos.wordpress.com/about/.

Komentarai