fbpx
Desertas (Kinomaistas.lt), Kinomaistas.lt archyvas

Iranas prieš filmą „Operacija Argo“: susitiksime teisme

Argo filmas

Irano vyriausybė pasamdė kontraversiškai vertinamą prancūzų advokatę Isabelle Coutant-Peyre, kurios pagrindinis uždavinys – iškelti ieškinį Holivudui dėl serijos filmų, tarp jų ir Beno Afflecko „Operacija Argo“ („Argo“), kuriuose režisieriai šią islamišką šalį vaizduoja iškraipydami realius faktus, kurie visiškai neatitinka tikrovės. 

Advokatė I.Coutant-Peyre Teherane susitiko su vietos valdžios atstovais ir aptarė galimybes paduoti skundą tarptautiniam teismui prieš Holivudo režisierius ir prodiuserius. Pasak Irano atstovų, jie bus kaltinami „iranofobija“.

I.Coutant-Peyre yra ištekėjusi už liūdnai pagarsėjusio venesueliečio Ilicho Ramírezo Sánchezo, dar kitaip žinomo kaip Carlos Šakalas.  Vyras garsiajame Paryžiaus kalėjime „Sante“ praleis visą gyvenimą už dviejų prancūzų policininkų nužudymą 1975 metais bei kitą teroristinę veiklą. I.Coutant-Peyre su savo būsimu vyru susipažino kalėjime, kaip jo advokatė. Vestuvių ceremonija įvyko 2001-aisias, kuomet moteris perėmė islamo tikėjimą.

„Aš ginsiu Iraną prieš filmus, kurie buvo sukurti Holivude ir kurie iškraipė Irano įvaizdį pasaulio akyse“, – teigia advokatė.

Moteris kovo 11 dieną buvo nuvykusi į Teherano „Palestino“ kino teatrą, kuriame vyko konferencija tema „Holivudo apgaulė“. Viena iš svarbiausių apkalbamų temų buvo B.Afflecko filmas „Operacija Argo“, kuris neseniai gavo Oskaro statulėlę už geriausią metų filmą. Konferencijoje dalyvavo pagrindiniai Irano valdžios atstovai, tarp jų ir šalies kultūros ir islamiškojo mokymo ministras Seyedas Mohammadas Hosseini.

„Holivudo apgaulė“ generalinis sekretorius Mohammadas Lesani teigė, jog konferencija buvo skirta  suvienyti visas kultūrines šalies bendruomenes prieš iš vakarų, ir ypač iš Holivudo, skriejančias atakas prieš šią islamišką šalį. Pabrėžta, jog Oskaro paskyrimas filmui „Operacija Argo“ buvo akivaizdi propaganda prieš Iraną ir visą žmoniją

Iš Niujorko kilę ir apie Irano filmus rašantis žurnalistas Omidas Memarianas pabrėžė: „Faktas, jog geriausią metų filmą per Oskarų teikimo ceremoniją paskelbė JAV prezidento žmona Michelle Obama, tik dar labiau sustiprino įtarimus, jog šalies valdžia daro didelę įtaką kuriant tokius filmus“.

85th Annual Academy Awards - Show

Filmas „Operacija Argo“ Irane nebuvo rodomas kino teatruose ir tik keletą kartų jis buvo pateiktas privačiai rinktinei auditorijai. Nors piratiniai filmo DVD visose šalyje laisvai prieinami už juokingai mažą kainą.

„Operacija Argo“ pasakoja apie JAV įkaitų drama 1979-aisias, kuomet JAV pareigūnai visaip suko galvas kaip išgelbėti 6  nuo sukilėlių pasislėpusius JAV diplomatus. Misijai įvykdyti pasitelkiama istorija apie išgalvoto filmo kūrimą Irane. Nuo pat  „Argo“ pasirodymo jis kėlė labai prieštaringas reakcijas tiek iš Irano pusės, tiek iš buvusiųjų JAV įkaitų Irane.

Kiti Holivudo filmai, kurie supykdė Irano valdžią buvo:

  • „300“ – režisieriaus Zacko Snyderio 2007 metų filmas, kuriame pasakojama istorija apie tai, kaip Spartos karalius Leonidas su 300 karališkosios sargybos kariais bei smulkiais sąjungininkų daliniais sugebėjo sulaikyti Kserkso vadovaujamą milžinišką persų kariauną. Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas  šį filmą pavadino kaip įžeidimą Iranui.
  • Režisieriaus Briano Gilberto 1991 metų filmas  „Tik su dukra“ („Not Without My Daughter“), kuriame pasakojama istorija apie amerikietę, kuri į islamiškąjį Iraną pateko pakliuvusi į savo brutualaus vyro pinkles. Moteris bet kokiais būdais stengiasi pabėgti iš šalies kartu su savo dukra.
  • 2008 metais režisieriaus Darreno Aronofsky  sukurtas filmas „Imtynininkas“ („The Wrestler“). Filmas pasakoja apie pasenusį imtynininką, kuris dėl traumos nebegali daryti to, ką geriausiai moka – imtynes. Turbūt daugeliui iš jūsų kils klausimas, kodėl šio filmo nemėgsta Irano vyriausybė? Nepasitenkinimą Irane sukėlė pagrindinio filmo aktoriaus Mickey Rourke brutaliai su keliu per pusę sulaužo Irano vėliavos stiebą. Iraniečių nepasitenkinimą sukėlė ir blogojo imtynininko herojaus  „The Ayatollah“, kuris vaizduojamas kaip niekšas, vilkintis arabiškus drabužius.

Irano ir JAV  diplomatiniai ryšiai nutrūko po 1979 metais Irane įvykusios JAV įkaitų krizės. Kaip atsaką „Operacija Argo“, pareigūnai Teherane teigė galvojantys patys sukurti filmą „The General Staff“apie tai, kaip iš tikrųjų vyko įkaitų drama šalyje.

Parengta remiantis Guardian.co.uk,

Komentarai