fbpx
Reportažai

Įvyko jubiliejinis vaikų ir jaunimo kino forumas „Gamtos kino dienos“

Gamtos dienų statulėlės. Eglės Burbaitės nuotrauka
Gamtos dienų statulėlės. Eglės Burbaitės nuotrauka

Rugpjūčio 20-29 dienomis Utenos rajone, Indubakių kaime esančioje memorialinėje kino režisierius ir operatorius Petro Abukevičiaus sodyboje–muziejuje, vyko tradicinis vaikų ir jaunimo kino forumas „Gamtos kino dienos“. Šiais metais gabius jaunuolius kino forumas sukvietė jau dešimtą kartą. Vieta šiam renginiui pasirinkta neatsitiktinai – čia gyvosios gamtos dainiumi vadintas kino režisierius ir operatorius P. Abukevičius dirbo paskutiniuosius savo gyvenimo metus kurdamas filmą apie vilkus. Po garsaus dokumentininko mirties jo šeima čia įsteigė „Vilko muziejų“, kuriame įrengta ekspozicija, atskleidžianti žymaus menininko asmenybę ir nueitą kūrybinį kelią.

Stovyklos organizatoriai – P. Abukevičiaus sūnus, taip pat režisierius bei aktorius Ramūnas Abukevičius ir kino režisierė Inesa Kurklietytė. Jubiliejinių „Gamtos kino dienų“ metu vyko kūrybinės laboratorijos, diskusijos ir seminarai, kuriuos vedė stovyklos organizatoriai kartu su garso režisieriumi Ramūnu Jasučiu bei kino operatoriais Algimantu Mikutėnu ir Adomu Jablonskiu. Jaunimas, konsultuojami šių specialistų, gilinosi į scenarijaus kūrimo, režisūros, vaidybos, filmavimo, įgarsinimo, montažo subtilybes, o gautas žinias pritaikė kurdami savo filmus gamtos ir ekologijos tematika.

Ramūnas Abukevičius. Eglės Burbaitės nuotrauka
Ramūnas Abukevičius. Eglės Burbaitės nuotrauka

„Per devynerius metus stovykloje dalyvavo jau 150 dalyvių, buvo sukurta 50 filmų. Šiemet ši statistika pasipildė dar dešimčia dalyvių ir ašuoniais filmais. Jau tapo tradicija, kad geriausi čia sukurti filmai varžosi ir tarptautiniame vaikų ir jaunimo kino festivalyje „Camera Zizanio“ Graikijoje: 2008 m. konkursinėje programoje dalyvavo 6 „Gamtos kino dienose“ sukurti filmai, o Šarūno Ašmėgos „Virsmas“ pelnė laureato diplomą. 2009 m. festivalis į konkursinę programą pakvietė 7 filmus, Viliaus Jorudo „Paranoja“ buvo apdovanotas laureato diplomu. 2010 m. festivalis pakvietė 10 forumo filmų, 2011 m. – 4, 2012 – 5 filmus. 2013 m. du filmai – Liepos Ribokaitės „Didysis pabėgimas“ ir Gabijos Liaugminaitės „EGO“ – vėl pelnė laureatų diplomus. Tai įrodo, kad čia, padedant profesionalams, skleidžiasi jaunųjų kino kūrėjų talentas, kurių dažnas vėliau susieja savo gyvenimą su kinu“, – mintimis dalinosi stovyklos organizatorius R. Abukevičius.

Forumo metu jaunimas vakarais rinkdavosi į memorialinėje sodyboje esantį kino teatrą po atviru danguje. Čia vykdavo profesionalių filmų apie gamtą peržiūros. Šiemet filmą „Ežerų dugne“ (rež. A. Anglickaitė, I. Stanaitytė, 2014 m.) pristatyti jaunimui atvyko jo sumanytojas, prodiuseris ir operatorius Andrius Daniulaitis. Tai pirmasis Lietuvoje filmas apie mums dar mažai pažintą paslaptingą ežerų pasaulį. Susirinkusieji drauge su filmo herojais–narais leidosi tyrinėti povandeninį pasaulį, kuriame galima išvysti tūkstantmečius nepakitusį įspūdingą dugno reljefą su kanjonais ir nuskendusiais miškais.

Vilko muziejus. Eglės Burbaitės nuotrauka
Vilko muziejus. Eglės Burbaitės nuotrauka

Intensyviai vykęs kino forumas baigėsi sukurtų filmų peržiūra ir laureatų apdovanojimu. Į kino teatrą po atviru dangumi susirinkę žiūrovai ir forumo dalyviai išvydo aštuonis nuotaikingus dokumentinius ir vaidybinius trumpametražius kino pasakojimus, kuriuos tą patį vakarą įvertino komisija, sudaryta iš forumo lektorių, Saldutiškio seniūno Broniaus Šliogerio ir gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ nario Andrejaus Gaidamavičiaus. Forumo laureatai buvo tradiciškai apdovanojami Canis lupus atminimo statulėlėmis, Canis lupus medaliais ir diplomais.

Vaikų ir jaunimo kino forumo „Gamtos kino dienos 2014“ laureatai:

  • Už režisūrą Canis lupus statulėlė atiteko Jonui Juškaičiui (filmas „Aš Aidas“);
  • Už vaizdą ir montažą Canis lupus statulėlė atiteko Laurynui Mataičiui (filmas „Avela mano“);
  • Už geriausią žanrinį kiną Canis lupus statulėlė atiteko Erdvilui Petrui Abukevičiui (filmas „Homo est homo homini“);
  • Už geriausią dokumentinį filmą Canis lupus statulėlė atiteko Gabijai Liaugminaitei (filmas „Vilko valanda“).

Medaliais ir diplomais apdovanoti: už filmo idėją ir įgyvendinimą – Liepa Ribokaitė (filmas „Šaunuoliai vilkai“); už pastabumą gamtoje – Augustas Maniušis (filmas „Vaidulių miškas“); už originalumą ir lakoniškumą – Gabrielė Bastytė (filmas „Atviras narvas“); už vyro vaidmenį – Augustas Maniušis (filmas „Aš Aidas“, rež. J. Juškaitis); už moters vaidmenį – Liepa Ribokaitė (filmas „Du vilkai“, rež. K. Usevičiūtė).

Specialų Saldutiškio seniūnijos prizą Kotrynai Usevičiūtei už filmą „Du vilkai“ įteikė seniūnas Bronius Šliogeris.

Komentarai