fbpx
Reportažai

Įvyko pagal senąsias baltų pasakas sukurto animacinio filmo „Aukso žirgas“ premjera

Animacinio filmo „Aukso žirgas“ premjera, Vilijos Buivydės nuotrauka
Animacinio filmo „Aukso žirgas“ premjera, Vilijos Buivydės nuotrauka
Animacinio filmo „Aukso žirgas“ premjera
Vilijos Buivydės nuotrauka

Ketvirtadienio popietę, gruodžio 11 d., Vilniaus kino teatre „Multikino“ įvyko lietuviško pilnametražio animacinio filmo „Aukso žirgas“ premjera. Šešerius metus kruopščiai pieštą filmą su lietuviais kūrė animatoriai iš Latvijos, Danijos ir Liuksemburgo. „Aukso žirgas“ sukurtas klasikinės dvimatės animacijos technologija – t. y. visa animacija piešta rankomis, o epizoduose panaudotos trimatės animacijos dekoracijos. Jį sudaro daugiau nei 30 000 atskirų kadrų, o juos piešė net 300 animatorių ir dailininkų. „Aukso žirgą“ režisavo lietuvis animatorius Valentas Aškinis ir žinomas latvių animacijos meistras Reinis Kalnaellis.

Juostoje gvildenamos amžinosios vertybės, blogio ir gėrio kovą, joje gausu senovinių simbolių ir baltų pasakų motyvų. Animacinio filmo scenarijaus pagrindu buvo pasirinkta latvių literatūros klasiko Janio Rainio pjesė „Aukso žirgas“, parašyta 1911 metais. Centrinė simbolių kupinos istorijos herojė – princesė Saulė simbolizuoja gėrį, šviesą ir meilę. Juodoji Motina įkalina ją ledo karste ant aukščiausio kalno. Daugybė drąsuolių bando savo laimę išgelbėti karalaitę, bet niekam tai nepavyksta. Ar atsiras jaunuolis, išgelbėsiantis Saulę, – sužinosite pamatę filmą.

Animacinio filmo „Aukso žirgas“ premjera Vilijos Buivydės nuotrauka
Animacinio filmo „Aukso žirgas“ premjera
Vilijos Buivydės nuotrauka

Pasak režisieriaus Valento Aškinio, šio filmo premjera yra ypatinga ir tuo, kad tai pirmasis lietuviškas pilnametražis animacinis kino filmas po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. „1998 m. buvo išleistas lietuviškas pilnametražis animacinis filmas televizijai pavadinimu „Odisėjas“, kurio režisieriumi tą kartą irgi buvau. Tai buvo filmas, kuriame pasakojamas antikos mitas, o „Aukso žirge“ pasakojama mums visiems, lietuviams, artima istorija, sukurta pagal senuosius baltų mitus. Atvykę į filmą vaikai galės pamatyti, kaip Viduramžiais atrodė lietuvių karių šarvai, ginklai, žirgai ar to meto kunigaikščio pilis“, – pasakojo V. Aškinis.

Pagrindinį herojų Aušvydą, kuris keliauja prikelti princesės Saulės, įgarsino aktorius ir laidų vedėjas Vytautas Rumšas jaunesnysis. Princesei balsą dovanojo Neringa Nekrašiūtė, Juodajai Motei – Larisa Kalpokaitė, o Baltajam Tėvui – Sigutis Jačėnas. Pasakos pasakotoju tapo Algirdas Latėnas. Taip pat lietuviškai įgarsintame „Auksiniame žirge“ žiūrovai išgirs Dainiaus Gavenonio, Dalios Michelkevičiūtės, Rimanto Bagdzevičiaus, Remigijaus Sabulio ir kitų žinomų teatro ir kino aktorių balsus.

Animacinį filmą „Aukso žirgą“ kūrė „Vilanimos“ filmų studija, „Rija films“, „Paul Thiltges Distribution“ bei „Copenhagen-Bombay“ studijos. Lietuvos kino teatrus filmas pasieks gruodžio 12 dieną.

Akimirkos iš premjeros

Komentarai